Kastytis Stalioraitis. Jono Noreikos atminimo lentos nuėmimas liko nenubaustas?


Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, spalio 17 d. konstatavo Generalinė prokuratūra.

„Viešojo administravimo subjekto atlikti viešojo administravimo veiksmai, viršijant jam suteiktus įgaliojimus, taip pat ir administracinių aktų leidimas, viršijant suteiktą kompetenciją, yra neteisėti“, – rašoma prokuroro priimtame nutarime.

O kaip į tai sureagavo meras R. Šimašius?

Tikiuosi, kad šita teisinė ekvilibristika dėl detalių neprisidės prie to, kad būtų pateisinamas garbinimas asmenų, kurie savo veiksmais prisidėjo prie Holokausto Lietuvoje“, – pareiškė jis.

Gaila, kad jis nepaminėjo konkrečiai Jono Noreikos – Generolo Vėtros, nors kiekvienam aišku, ką jis turėjo omeny. Jei tik būtų paminėjęs, galima būtų kreiptis į teismą dėl negalinčio apsiginti žmogaus šmeižto. Tas žmogus, jei būtų gyvas, paaiškintų, kad potvarkio pasirašymas perkelti žydus į geto, nežinant tolimesnių nacių planų, dar nereiškia prisidėjimą prie Holokausto Lietuvoje.

Naujoji atminimo lenta, skirta Jono Noreikos garbei. Slaptai.lt nuotr.

Be to, jei nacis, įrėmęs pistoleto vamzdį į smilkinį, tiesiog įsakė pasirašyti potvarkį, tai jokio kito pasirinkimo nebuvo. Jei tik ištartų „aš atsistatydinu”, labai greitai būtų pranešta, kad buvo rastas kabinete nusišovęs. O juk prieš akis dar buvo antinacinis pasipriešinimas ir Štuthofo konclageris.

Prokuroras, be kita ko, konstatavo, kad „lentos grąžinimo svarstymas yra netikslingas“, kadangi ant Vrublevskių bibliotekos sienos J. Noreikos šalininkai jau pakabino naują lentą šiai asmenybei.

Įdomus niuansas. Lentą atstatė ne R. Šimašius. Tai prokuroras nors simbolinius atstačiusiųjų ją materialinius nuostolius būtų įpareigojęs jį padengti iš savo kišenės.

Tačiau yra rimtesnis klausimas. Ar neprilygintini piliečio Remigijaus Šimašiaus veiksmai Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio antrojoje dalyje apibrėžtam nusikaltimui:

170 straipsnis. Kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę

  1. Tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, ĮSITIKINIMŲ ar PAŽIŪRŲ,

baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Juk ne kas nors, o Vilniaus apygardos administracinis teismas š.m. kovo 27 d. patvirtino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvados dėl Jono Noreikos vaidmens nacių okupacijos metu teisingumą. Ta išvada tokia: J. Noreikos veikla nevertintina kaip kolaboravimas, jis buvo aktyvus antinacinio pogrindžio dalyvis.

Generalinė prokuratūra. Slaptai.lt nuotr.

O ta žmonių grupė, apie kurią kalbama BK 170 str. 2 dalyje, iš kurios, liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, viešai išsityčiojo, skatino jai neapykantą Vilniaus meras, Lietuvoje ir pasaulyje ne tokia jau maža.

2019.10.19; 14:01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *