Kaip BBC pranešė žinomas kinų žurnalistas Han Piczao, Kinijos policija neabejojo, kad britų verslininko Nilo Heivudo mirtis 2011 metų lapkritį – žmogžudystė.
Bet iškarto pradėjo šį faktą slėpti. Bet kodėl ėmė slėpti?
Policininkai supanikavo, kai suprato, kad šią bylą galima susieti su aukšto rango politiku Bo Silajumi, Čuncino Komunistų partijos komiteto vadovu, ir jo žmona Gu Kailaj, pridūrė buvęs People‘s Daily korespondentas Čuncine. Tik 2012 m. balandžio mėnesį Kinijos valdžia pripažino žmogžudystės faktą ir ėmėsi tirti, paskelbę įtariamąja Gu Kailaj.
Pašalinimas iš pereigų nemalonėn patekusio partinio funkcionieriaus Bo Silajaus tapo pačiu garsiausiu politiniu skandalu Kinijoje per keletą dešimtmečių. 41-erių metų britų verslininko Heivudo, glaudžiai susijusio su Bo Silajaus šeima, kūnas 2011 m. lapkričio 15 d. buvo rastas Čuncino viešbučio numeryje. Iš pat pradžių kinų policija aiškino verslininko mirtį dėl gausybės išgerto alkoholio ir pareiškė, esą laikyti jo mirtį įtartina nėra pagrindo. Tačiau, kaip sakė BBC korespondentui Martinui Pešensui kinų žurnalistas, policijai išsyk buvo aišku, kad verslininkas yra nužudytas.
Trys tardytojai pasiprašė atleidžiami iš darbo. ,,Jie siaubingai bijojo politiko [Silajaus],“ – sakė Hanas. Sausį Van Liciunas pranešė savo viršininkui ir artimam bendražygiui Bo Silajui, kad yra įsitikinęs, jog su nužudymu susijusi politiko žmona Gu Kailaj. Būtent nuo tada į tyrimą įsijungė ir buvęs Čuncino policijos viršininkas Van Liciunas. Jis buvo laikomas organizuotų nusikaltėlių siaubu. Jis yra legenda. Jo darbų motyvais Kinijoje buvo sukurtas televizijos serialas.
Sausį Van Liciunas pranešė savo viršininkui ir artimam bendražygiui Bo Silajui, kad yra įsitikinęs, jog su nužudymu susijusi politiko žmona Gu Kailaj. ,,Bo Silajus buvo šokiruotas, kai jam papasakojo smulkmenas, – pasakė BBC žurnalistas Han Piczao. –
Nuo jo upeliais ėmė tekėti prakaitas“.
Bo Silajus buvo laikomas ryškiausiu Kinijos politiku. Jis susikūrė sau vardą kietos kampanijos su organizuotu nusikalstamumu dėka, kurios metu buvo suimti šimtai žmonių, įskaitant ir aukštus miesto tarnautojus. Jis dėjo nemažai pastangų, kad atgimtų susidomėjimas kolektyvinėmis maoistinės Kinijos vertybėmis, kurios susilaukė eilinių kinų palaikymo. Iškart po Bo atsistatydinimo apie jį internete atsirado daugybė palankių atsiliepimų.
Kovos su nusikalstamumu kampanijai vadovavo Van Licziunas. Jo vardas glaudžiai susijęs Bo Silajum.
Anot Han Piczao, po pusvalandinio pokalbio su Licziunu Bo Silajus priėjo ir stipriai paspaudė jam ranką. Tą akimirką Van Licziunas manė, kad jo bosas yra saugus, sakė žurnalistas, bet policijos vadovas apsiriko. Licziunas buvo atleistas ir paskui pasiprašė politinio prieglobsčio JAV konsulate Čendu, esančiame Kinijos pietvakariuose. Kaip buvo paskelbta, ten jis pranešė amerikiečių oficialiems asmenims apie žmogžudystę ir pabandė išvažiuoti į JAV.
Buvusį Čunsino policijos viršininką pagaliau įtikino apleisti konsulatą; pagal nusikaltimo faktą vyksta tyrimas.
Bet dabar, kai Bo yra atleistas iš vyriausio partinio Čuncino viršininko pareigų, jo šansai vėl pakilti karjeros laiptais atrodo itin menki. Š. m. rudenį vyks XVIII Kinijos kompartijos suvažiavimas, ir, matyt, bus pokyčių partijos vadovybėje. Nepriklausomi stebėtojai manė, kad Bo Silajus gali būti išrinktas į nuolatinį politinio biuro komitetą: šio komiteto valdžia yra praktiškai neribota.
Įvykiai aplink Bo Silajų ir jo žmoną tapo pačiu didžiausiu skandalu Kinijoje per daugelį metų. Anot žurnalisto, diena, kai Silajų atleido iš jo užimamo posto Čunsine, buvo pažymėta neįtikėtinų įvykių.
,,Čuncino partinė vadovybė apsilankė daugybėje susitikimų įvairiose skyriuose, kad suprastų, kaip Vyriausybė išspręs šį reikalą,“- pridūrė jis. ,,Tai įvyko iškart po kasmetinio parlamento suvažiavimo Pekine“. Iškart sesijai pasibaigus, Kinijos premjeras Ven Cziabao atsakė į tiesų klausimą apie incidentą su Van Licziuniu“. ,,Dabartinis municipalinis partijos komitetas ir vyriausybė privalo įdėmiai išsiaiškinti ir padaryti išvadas iš to, kas atsitiko su Van Licziuniu“, – pasakė jis.
Ir nors tiesiogiai Bo Silajus čia nebuvo paminėtas, šis komentaras buvo suprastas kaip kritika, nukreipta į jį.
,,Tą pačią dieną vėlai vakare Žinių laida išplatino tai po visą šalį“, – pridūrė Han Piczao. Po keleto savaičių valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Gu Kailaj ir jos asmens sargybinis sulaikyti Bo Silajaus namuose. Pats Bo Silajus yra tardomas ,,už rimtus drausmės pažeidimus“.
Kinijos valdžia pažadėjo Didžiąjai Britanijai nuodugniai ištirti Nilo Heivudo mirties aplinkybes.
Nuotraukoje: žygiuoja Kinijos policijos atstovai.
Parengta pagal BBC pranešimus
2012.04.29