Kodėl rusai naudoja Z raidę karui Ukrainoje palaikyti


Z raidė

Maskva, kovo 9 d. (dpa-ELTA). Rusijos valdžia vis dažniau naudoja raidę Z savo karui su Ukraina simbolizuoti.
 
Raidė Z iš pradžių atsirado tik ant rusų tankų Ukrainoje, paskubomis nupiešta ant šono baltais dažais.
 
Dabar ji pradėta naudoti plačiau siekiant parodyti paramą Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazijai į kaimyninę Ukrainą.
 
Raidę Z galima pamatyti daug kur – nuo Kremliaus propagandinių vaizdo įrašų „Instagram“ tinkle iki įžymybių profilių ir ant rusų sportininko uniformos Dohoje.
 
Pasak Rusijos gynybos ministerijos, ši raidė reiškia frazę „Už pergalę“. Nors angliškai šis šūkis būtų užrašytas „Za pobedu“, kirilicos abėcėlėje raidės Z nėra.
 
Raidę Z taip pat galima pamatyti ant daugybės automobilių Rusijoje. Baikonūro kosmodrome ant raketų rampos darbininkai užrašė raidę Z, o daugelis įžymybių socialiniuose tinkluose prie savo vardų prirašė didžiąją Z raidę.
 
Maskvos propagandiniuose vaizdo įrašuose rodomi jauni žmonės, vilkintys marškinėlius su raide Z, taip parodydami savo paramą V. Putinui ir jo vadinamajai „specialiajai operacijai“, kuri esą nukreipta prieš tuos ukrainiečius, kuriuos jis vadina „neonaciais“.
 
Kai rusų gimnastas Ivanas Kuliakas pasaulio čempionate Dohoje ant savo marškinėlių užsiklijavo raidę Z, tai sukėlė tarptautinį pasipiktinimą. I. Kuliakas, kuris užėmė trečiąją vietą lygiagrečių rungtyje, per pergalės ceremoniją stovėjo greta nugalėtojo ukrainiečio Iljos Kovtuno.
 
Z – ne vienintelė raidė, kuri buvo panaudota V. Putino kare. Kitos raidės, tarp jų X, O ir A, taip pat buvo išpieštos ant Rusijos karinių transporto priemonių. Dažnai pasirodo ir V, kuri reiškia „Jėga slypi tiesoje“, arba „Sila v pravde“, teigia Rusijos gynybos ministerija. Ši citata yra iš 2000 metais buvusio populiaraus rusiško filmo „Brat 2“ („Brolis 2“).
 
Kol kas neaišku, ką reiškia kitos raidės, ir daug kas tebeieško paaiškinimų nuo tada, kai beveik prieš dvi savaites prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą. Iš pradžių Ukrainos stebėtojai manė, kad raidės rodo, iš kur atvyko kariai.
 
Dabar Ukrainos ginkluotosios pajėgos taip pat pradėjo piešti aplink Z raidę ant rusų tankų, kuriuos pavyksta perimti. Daug kas ant išvestų iš rikiuotės tankų užrašė itin grubią frazę – „Putinu piz***“.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.03.09; 11:42
print