Kruvinas užpuolimas Londone: Europa susidūrė su „savaime įsiplieskiančiu“ terorizmu


Žiaurus britų kario nužudymas vidurdienį Londone valdžios vertinamas kaip teroro aktas. Incidentas atgaivino ginčus apie kovos su terorizmu metodus Didžiojoje Britanijoje, ne pirmą kartą susiduriančioje su teroristų atakomis.

Ekspertų nuomone, pastarasis nužudymas yra naujas terorizmo štampas – namudinių teroristų vienišių, nepriklausančių tradiciniams teroristų tinklams, reginio akcija.

Žiaurus britų kario nužudymas vidurdienį Londone valdžios vertinamas kaip teroro aktas, praneša The Wall Street Journal. Vėl bijomasi islamo ekstremistų terorizmo, pažymi žurnalistas Kaselas Brajanas Lu (Kassel Brian Lou). Tokių teroro aktų būta Britanijoje ir anksčiau, šalis jau keletą metų stengiasi stiprinti apsaugą nuo panašių antpuolių.

Du įtariamieji sužeisti per sulaikymą ir hospitalizuoti. Keletas liudytojų sako, kad užpuolikai šaukė „Allach akbar“. Britų žiniasklaidos kompanija ITV PLC parodė vaizdo įrašą, kurį, kaip tvirtinama, pateikė liudytojas. Jame vyriškis kruvinomis rankomis pareiškia: „Prisiekiame visagaliu Alachu, kad niekada nesiliausime kovoti su jumis, kol jūs nepaliksite mūsų ramybėje“.

„Incidentas netrukus privertė atnaujinti ginčus, kaip geriau kovoti su terorizmu Didžiojoje Britanijoje“, – rašo laikraštis. Vakarykštis nužudymas, galimas dalykas, yra naujas terorizmo štampas, nuo kurio nelengva, jeigu išvis įmanoma, apsiginti. „Vienišiai, nepriklausantys tradiciniams teroristų tinklams, veikia savarankiškai, ištaikę tinkamą momentą“, – aiškina autorius.

Tiesa, duomenys apie žmonių, susijusių su paskutiniąja žmogžudyste Londone, galimus motyvus ir jų biografijos kol kas nepaskelbtos. Taip pat neaišku, ar jie priklauso teroristinėms organizacijoms, ar žinomi policijai. 

Laikraštis įvardija keletą 2005–2011 metų „sąmokslų prieš Britaniją“ (tai jo formuluotė).

Kokiam būtent terorizmo tipui priskirtinas kruvinas džihadisto, bandžiusio nupjauti galvą britų kariui, užpuolimas su peiliu mėsai doroti rankoje? „Jokiam“, – svarsto žurnalistas Klaifas Irvingas (Cliff Irving) laikraštyje The Daily Beast.

„Ar šis neįtikėtinas epizodas tapo nauju, neprognozuojamu pavyzdžiu vienišiams, veikiantiems be kieno nors organizuotos pagalbos?..“ – klausia autorius. Siautulinga kalba prieš kamerą leidžia daryti prielaidą, kad užpuolikai – namudiniai teroristai, kurių pažiūros, galimas dalykas, suradikalėjo internete, pažymi jis.

Tai pirmas britų kario nužudymas Britanijos žemėje po IRA teroro aktų plyksnių devintajame dešimtmetyje ir pirmoji mirtis nuo teroristo rankos po 2005 metų teroro aktų Londone.

Vienas iš užpuolikų pasirodė esąs nigerietis, apie kurį žinota, kad jis palaiko ryšius su Somalio teroristine grupuote Aš Šabaab (Ash Shabaab), praneša autorius, remdamasis BBC.

„Užpuolikų elgesys iškart po nužudymo leidžia manyti, kad jie, galimas dalykas, tikėjosi atvirai viešos kankinių mirties nuo kulkų. O dabar… jie yra vieninteliai, kurie galės paaiškinti tą siaubingą žvėriškumą“, – rašo žurnalistas.

Terorizmo ekspertas mano, kad žmogžudystė Londone buvo „atsitraukimas“ nuo ankstesnio tipo atakų ar apgalvotų teroro aktų planų su masiniais nužudymais, rašo Danielis Džonsonas (Daniel Johnson) laikraštyje Independent.

Džonas O‘Konoras (John O‘Konnor), buvęs Londono policijos padalinio Flying Squad vadas, interviu BBC News perspėjo, kad kol kas sunku spręsti, „ar tai vienkartinis incidentas“.

„Dabar nieko negalima palikti neapsaugoto, ir aš manau, kad žmonėms bus aiškiai pranešta, ką jie turi daryti, kad galėtų apsiginti, nes prasidėjo naujas teroristinių grasinimų raundas šioje šalyje, ir jų mastai nežinomi“, – pridūrė jis.

Kaip tvirtina Twitter‘yje kažkoks Abu Nusaiba, kario Londone žudikas kilęs iš Didžiosios Britanijos, „krikščionis, perėjęs į islamą“, rašo The Times. Žurnalistai Šonas O‘Nilas (Seanas O‘Neil), Fiona Hamilton ir Roda Bjukenen dėsto paskutines naujienas apie tą incidentą, kuris šokiravo britus ir jau išprovokavo neramumus.

„Vakar vakare taip pat tvirtinta, kad vienas iš užpuolikų pernai rengėsi stoti į teroristų organizaciją Aš Šabaab ir kovoti Somalyje, bet ar tai jam neleido išvažiuoti, ar tai jis buvo areštuotas pakeliui“, – rašo laikraštis.

Sun portale pasirodė išplėstinis vaizdo įrašas, kuriame užpuolikas dėsto, kad žus ne politikai, o paprasti britai. „Pasakykite jiems, kad išvestų kariuomenę, kad tada mes visi gyventume taikiai“.

Po nužudymo Britanijoje prasidėjo neramumai: užpultos trys mečetės, daugiau kaip 100 ultradešiniosios English Defence League narių suvažiavo į Vulvičių (Woolwich), įsivėlė į grumtynes su policija ir prigrasino keršijant už žmogžudystę surengti kai ką stipriau už nelemtai išgarsėjusias riaušes Londone.

Spausdinant straipsnį oficialus terorizmo grėsmės lygis Britanijoje nebuvo pakeistas. „Vadinasi, nėra žvalgybinių duomenų apie galimus naujus teroro aktus artimiausiu metu“, – rašo laikraštis. Tuo tarpu ekstremistai pastaruoju metu vis dažniau svarstė planus pulti kariškius, remdamiesi tuo, kad Britanijos kariuomenė dislokuota Afganistane.

Tai pirmasis Britanijos karių užpuolimas, su kuriuo susiję islamistai, pažymi ekspertas Saimonas Benetas (Simonas Bennett).

Britanijos parlamentaras Žoržas Gelovėjus (George Galloway) sieja kruviną dramą Londone su Britanijos politika Sirijoje, rašo The Washington Post. „Pykinantis žiaurumas Londone – tuo mes mokame už tai, ką tokie pat žmonės išdarinėja Sirijoje“, – rašė jis Twitter‘yje, čia pat išprovokuodamas ginčus. Jo nuomone, Sirijos sukilėliai ir užpuolikai Vulviče – „tai Al Qaeda‘os sekėjai“. Šlykštūs žudikai. Būtent juos mes apginkluojame ir mokame jiems Sirijoje“. Gelovėjus stoja prieš savo šalies sprendimą remti kai kurias sukilėlių grupuotes Sirijoje, pažymi žurnalistas Maksas Fišeris (Maks Fischer).

Iš Pakistano kilęs anglų rašytojas Tarikas Ali sunerimęs dėl naujo teroro akto Londone, rašo Aleksas Van Burenas laikraštyje La Repubblica.

Atsakydamas į leidinio korespondento klausimą, ar kario nužudymas Londono gatvėje buvo dviejų bepročių akcija, ar dar vienos terorizmo formos išraiška, rašytojas atsakė: „Tai siaubinga „savaime įsiplieskiančio“ terorizmo išraiška: tikriausiai nusikaltimas buvo organizuotas grupės jaunuolių, įkaitintų kažkokio įvykio, kuris ir pastūmėjo juos įvykdyti tokią „reginio“ akciją. (…) Kalbame apie jaunuolius, gimusius arba užaugusius Vakaruose, išeivius iš musulmoniškų šalių, kuriose Amerikos ar Europos vyriausybės vykdo karinę intervenciją. Veikti juos motyvuoja tai, ką jie vertina kaip karo žiaurumus prieš jų tautas ir jų religiją. (…) Niekas nežino tikrųjų jų veiksmų priežasčių, bet čia visada egzistuoja priešiškumas karui, prie kurio dabar prisideda siekis parodyti reginį“.

„Mes gyvename epochoje, kai būtina būti žinomam. Viešpataujant televizinei kultūrai kiekvienas trokšta savo šlovės momento. Tie du vyrukai, gimę ir užaugę Anglijoje, (…) norėjo parodyti visam pasauliui, kad būtent jie įvykdė tą siaubingą aktą ir kodėl jie tai padarė. Kaip matote, mes vėl grįžtame prie karo, politinio teroro prieš karį, teroro, kuris yra atsakymas į Vakarų žiaurumus musulmonų šalių atžvilgiu. (…) Europa turi palikti savo karus Amerikai. Ji turi suvokti, kad ES erdvėje jau gyvena 24 milijonai musulmonų ir kad net menka dalis jų stos į teroro kelią, kol tęsiasi karai“, – įsitikinęs rašytojas.

Nuotraukoje: nigerietis, aiškinantis, kodėl buvo atlikta egzekucija Didžiosios Britanijos kariui.

Informacijos šaltinis – InoPressa.ru

2013.05.27

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *