“LAISVOS LIETUVOS” PAMINĖJIMAS VILNIAUS UŽUPIO GIMNAZIJOJE – KOVO 10-ąją


Lietuvą nešioju širdyje. Apie antisovietinės mokinių organizacijos veiklą mūsų mokykloje.

Lietuva kovo 11-ą dieną švenčia nepriklausomybės atkūrimo 25-metį. Laisvi jau ketvirtį amžiaus. Laisvi mąstyti, kalbėti, veikti, kurti, gyventi. Visiškai suvokti laisvės prasmę gali tas, kas patyrė nelaisvę. 

Ar apskritai reikia kalbėti apie tamsų mūsų istorijos puslapį? Be abejo, taip, nes kaip kitaip jaunimas įvertins tai, kas šiandien natūralu.

Norėdami paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25 – metį, pagerbti buvusius mūsų mokyklos mokinius, antisovietinės organizacijos „Laisva Lietuva“ dalyvius, supažindinti dabartinius mokinius su jų bendraamžių, 6-7 dešimtmečio kovotojų už laisvę, veikla, kovo 10 d. organizuosime tam skirtą renginį.

Persikelkime į 1958 m., kai 16-oje vidurinėje mokykloje veikė viena gausiausių to laikotarpio pogrindinių antisovietinių organizacijų „Laisva Lietuva“. Šios organizacijos veikloje dalyvavo 48 nariai, daugiausia 16-os vidurinės, A.Vienuolio, S.Neries mokyklų mokiniai.

Organizacijai vadovavo mūsų mokyklos mokinys Vladas Šakalys. Antisovietinė organizacija veikė beveik 3 metus ir KGB tuo laikotarpiu nepavyko jos susekti. Ji turėjo struktūrą, programą, įstatus, priesaikos tekstą. Mokiniai mokėjo nario mokestį, rengė susirinkimus.

Programoje teigiama, kad „kiekvienas narys turi elgtis oriai, kaip pridera Lietuvos sūnui. Visi už vieną, vienas už visus – toks turėtų būti mūsų devizas“. Mokiniai, organizacijos dalyviai, gamino ir platino antitarybinius lapelius, kurie pasiekė net Kaišiadoris, rašė šūkius, naikino sovietines vėliavas, kėlė trispalves.

Pavyzdžiui, 1960 m. balandžio 29 d. šios organizacijos nariai nuplėšė 11 Lietuvos SSR ir SSRS vėliavų, o 1958 m. ant Arkikatedros užrašė „Šalin sovietus! Laisvę Lietuvai!“.

Susekus organizacijos narius tuometinis mokyklos direktorius V.Sikorskis buvo atleistas iš darbo, klasės auklėtojas ir fizikos mokytojas A.Vytėnas buvo priversti išeiti iš mokyklos be teisės dirbti pedagoginį darbą. Stipriai nukentėjo organizacijos nariai: nuteisti ir ištremti į Mordovijos lagerį V.Šakalys ir V.Vosylius (6 m.), A.Baltrušis (5 m.), S.Žvirgždas ir R.Ragaišis (4 m.), 4 nariai pašalinti iš mokyklos, 7 – neleista laikyti mokyklos baigiamųjų  egzaminų.

Renginio Užupio gimnazijoje (Krivių 10) programa

14.00 val. – Iškilmingas "Laisvos Lietuvos" atminimo lentos (skulptorius Tadas Gutauskas) atidengimas.

14.30 val. – iškilmingas minėjimas Aktų salėje. Alumni klubo steigimas.

Renginyje susitiks anų ir šių dienų moksleiviai.  Kiek jų yra pasiryžę aukotis už Tėvynės laisvę šiandien, kai iškilo reali grėsmė jos Nepriklausomybei?

Kviečiame dalyvauti!

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2015.03.05; 20:21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *