Latvija nori prisijungti prie euro zonos, nes įsitikinusi, esą Ispanija įveiks krizę


Šiuo momentu, kai skamba tiek neramių prognozių apie euro likimą, Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis deda pastangas, kad Latvija įstotų į valiutos sąjungą 2014 metais, praneša ABC.

„Mes nematome jokios euro krizės. Euras išlieka stipri valiuta. Eurais saugoma ketvirtadalis pasaulinio valiutos rezervo“, – taip paaiškino politikas Latvijos sprendimą interviu žurnalistui Albertui Sotiljai. Pasak V.Dombrovskio, vyksta tiktai „taškinė finansinė–ekonominė krizė atskirose euro zonos šalyse“.

Premjeras taip pat nurodė praktišką momentą: „Latvijos valiuta susieta su euru, ir tai, kas dedasi su euru, dedasi ir su mūsų pinigais“. Jo nuomone, Latvijos narystė euro zonoje taps magnetu investicijoms.

V.Dombrovskis mato ir geopolitinį išskaičiavimą: euro zonos „tvirtasis branduolys“ sustiprės, o kitoms šalims teks spręsti, ar jos nori įeiti į tą branduolį. „Mes manome, kad Latvija turi įeiti į tą stiprų branduolį“, – sakė jis.

Žurnalistas paprieštaravo: „Bet gyventojai šiuo momentu nepritaria stojimui į valiutos sąjungą“.

Premjeras atsakė: „Reikia aiškinti krizių prigimtį ir tai, kuo mums padės įstojimas į euro zoną“.

Ar atitinka Latvija euro zonos kriterijus? Premjeras pateikė statistiką: deficitas lygus 1,5 proc. BVP („galimi nukrypimai, bet prognozė, kurią mes pateikėm Eurokomisijai, neviršija 2,1 proc.), infliacijos prognozės rodo, kad ji smunka, valstybės skola sudaro apie 40 proc..

V.Dombrovskis tiki, kad Ispanija ir kitos šalys įveiks dabartinę krizę. Jo nuomone, dabar kuriamos priemonės ir mechanizmai, kurie leis nekartoti klaidų.

Kokia Latvijos paslaptis – dėka ko atsigavo augimas po 2008 metų krizės? „Mes labai greitai ėmėmės priemonių adaptuotis prie krizės“, – atsakė politikas. Kaip būtiną augimo prielaidą jis paminėjo stabilumą. „Buvo priemonių ir augimui skatinti“, – pridūrė jis.

V.Dombrovskio požiūriu, dabar Latvijos ekonomika labiau orientuota į eksportą, subalansuota ir konkurencingesnė.

„Latvijos stojimas į euro zoną – tai bandymas apsisaugoti nuo Rusijos?“ – paklausė žurnalistas.

„Ne tai svarbiausia. Mūsų geostrateginės nuostatos pagrįstos nepriklausomybe, priklausymu ES, NATO ir Vakarų Europai. Mes nenorime būti tarpinė zona tarp Vakarų ir Rusijos“, – sakė ministras. Šiame kontekste perėjimas prie euro – logiškas žingsnis.

„Be to, Rusija – irgi labai svarbi mums prekybos partnerė, ir mūsų prisijungimas prie euro zonos palengvins užsienio prekybos operacijas“, – pridūrė premjeras.

Šaltinis: ABC

2013.04.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *