Lavonas kaip žaliava


Vokiečių firma „Tutogen Medical GmbH“ pernai pasipildė implantų atsargas per tiekimus iš Latvijos, Estijos, Vengrijos, Čekijos ir Slovakijos. Bet pagrindine firmos tiekėja tapo Ukraina, kur medžiagos paėmimu transplantacijai iš žuvusiųjų kūnų legaliai užsiiminėjo daugiau kaip 20-imt teisminės medicinos institutų, praneša „Die Zeit“. Beje, firma transplantacijos medžiagomis aptarnavo Amerikos rinką.

Tačiau rugpjūtį, leidinio duomenimis, „Tutogen“ firma savanoriškai atsisakė importo licencijos. Todėl rugsėjui užplanuotas organų priežiūros inspektavimas Ukrainoje neįvyko. „Tikriausiai per inspektavimą būtų išaiškėję nemalonūs dalykai“, – mano Martina Keller. „2012 metais Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) atliko tyrimus dėl neteisėtai paimamų kūno dalių iš palaikų, kurie palietė tris teisminės medicinos institutus“, – rašo ji.

Kaip pavyzdys straipsnyje pateikiamas pasakojimas apie Liubovės Frolovos iš Nikolajevo bylą. Jos 35 metų sūnus mirė 2011 metų gruodį nuo epilepsijos. „Motinai buvo pranešta, kad reikalingas skrodimas. Gydytoja taip pat paprašė leidimo išimti dalį sausgyslės iš kojos, iš kurios neva tai gaminami vertingi vaistai kūdikiams. L.Frolova sutiko.

Po poros mėnesių, 2012 metų vasarį, SBU atskleidė baisų dalyką. Nikolajevo rajone buvo sustabdytas mikroautobusas su šaldymo kameromis, prigrūstomis žmonių palaikų dalių. Tarp jų buvo ir Aleksandro Frolovo palaikai. Ant konteinerių buvo lipdukai su užrašu „Tutogen“, o tarp jų buvo vokai su pinigais ir skrodimų išvados anglų kalba“, – rašo M.Keller. Jos duomenimis, iš Aleksandro Frolovo paimtas ne vienas fragmentas, o daugiau kaip 30 kūno dalių. „Aš ne prieš persodinimą, bet viskas turi būti teisėta“, – sako L.Frolova. 

„Tutogen“ partnerė Ukrainoje buvo firma „Bioimplant“ – valstybinė įmonė, prižiūrima šalies sveikatos apsaugos ministerijos“, – rašo M.Keller.

„Amerikos firmos RTI, kurios dukterinė įmonė yra „Tutogen“, vedančioji vadybininkė Karolin Hartill pareiškė, kad firma stengiasi išvengti pažeidimų kartu su Ukrainos valdžia“, – perduoda M.Keller. Antai 2008 metais nutrauktas medžiagos ėmimas Krivoj Roge, kur atskleistos nelegalios manipuliacijos su žuvusiųjų palaikais. Tačiau, M.Keller duomenimis, RTI buvo įtraukta į panašų skandalą Amerikoje.

„Buvęs stomatologas iš Manheteno Maiklas Mastromarinas, praradęs licenciją dėl problemų su narkotikais, iki 2005 metų nelegaliai išmėsinėjo daugiau kaip tūkstantį lavonų, taip pat ir mirusių nuo vėžio ir infekuotų žmogaus imunodeficito virusu. M.Mastromarinas su suklastotais dokumentais tiekė tuos palaikus kelioms didelėms firmoms, taip pat ir RTI. Kai jo afera išaiškėjo, firmos atšaukė 25 tūkstančius implantų, bet daugelis jau buvo persodinti pacientams. 2008 metais M.Mastromarinas buvo nuteistas kalėti iki 58 metų“.

Šiuo metu, praneša M.Keller, RTI paskelbė nutraukianti audinių importą per Ukrainos institutus. Tačiau nežinia, ar ilgam. Vokietijos televizijos kanalo WDR filmavimo grupei po dvejų metų bandymų pavyko pasišnekėti su firmos “Bioimplant” teisininku. Į klausimą, ar visiems laikams nutraukti reikalai su JAV, jis atsakė: „Jūs gi žinote, metų pabaigoje – pasaulio pabaiga“, – ir nusijuokė.

Nuotraukoje: Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), sėkmingai tyrusi organų transplantacijos taisyklių pažeidimų atvejus.

Šaltinis: Die Zeit

2012.12.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *