LEU iškilmingai mini 80-ąjį jubiliejų


2015-ieji Lietuvos edukologijos universitetui (LEU) yra ypatingi. Didžiausias Lietuvoje pedagogus rengiantis Universitetas šiemet mini 80-ąjį jubiliejų.

LEU savo metus skaičiuoja nuo tada, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1935 m. įsteigė pirmąją aukštąją pedagoginę mokyklą – Respublikos dvimetį pedagoginį institutą Klaipėdoje, kurio pagrindinis uždavinys buvo rengti mokytojus reformuotai pradinei mokyklai ir plėtoti pedagoginius mokslus Lietuvoje. 1939 m. kovo mėnesį, Vokietijai užgrobus Klaipėdos kraštą, institutas buvo evakuotas į Panevėžį, o tų pačių metų rudenį, Lietuvai atgavus Vilnių, buvo perkeltas į sostinę ir pavadintas Vilniaus pedagoginiu institutu (VPI).

1990 m. kovo 11 d., Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, VPI buvo pradėtas mokymo ir administracinio darbo pertvarkymas. 1992 m. gegužės 20 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba institutui suteikė Universiteto statusą, ir nuo tada jis buvo vadintas Vilniaus pedagoginiu universitetu. 2011 m. gegužės 19 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu Universiteto pavadinimas pakeistas į Lietuvos edukologijos universitetą.

Universiteto jubiliejui skirti renginiai vyksta visus 2015 metus. Bet pagrindiniai renginiai vyks spalio 14–16 d.

Spalio 14  d. LEU galerijoje „2003“ vyks žinomų dailininkų, Ugdymo mokslų fakulteto Dailės katedros dėstytojų, parodos „Vertybių erdvės“ atidarymas. Aštuoni menininkai – prof. Ričardas Bartkevičius, doc. Giedrė Riškutė-Kariniauskienė, doc. Linas Liandzbergis, Rasa Jonė Šataitė-Rudėnienė, Kunigunda Dineikaitė, Jurga Sidabrienė, Saulė Urbanavičiūtė ir Rokas Dovydėnas – pristato per pastarąjį dešimtmetį sukurtus kūrinius. Kiekvienas autorius formavo bendros parodos idėjų lauką, atsirinkdamas darbus, kurie atlieptų vieną ar kelis esminius žodžius, sietinus su Universiteto 80-ies metų jubiliejaus ir asmeninės kūrybos paralelėmis.

Švietimas turi būti grįstas mokslu, todėl spalio 15-ąją LEU rengia Universiteto jubiliejui skirtą tarptautinę mokslinę konferenciją „Mokslu grįsto švietimo link“. Joje mokslininkai dalysis patirtimi ir kalbės apie švietimo politiką, mokytojų ugdymą, vaiko raidą ir ugdymą, įtraukųjį ugdymą, neformalųjį švietimą ir kt. Tikimasi, kad ši tarptautinė mokslinė konferencija taps tradicine ir bus rengiama kasmet.

Tą pačią dieną LEU vyks ir Universiteto garbės daktarų lentos atidengimas. Bus pagerbiama 14 LEU garbės daktaro vardą gavusių mokslininkų. Pirmieji, kuriems 1995 m. buvo suteiktas šis vardas, yra Heidelbergo pedagoginio universiteto profesorius Gerdas Bodo von Calsburgas ir Čikagos Lituanistikos instituto direktorius profesorius dr. Jonas Antanas Račkauskas.

2015 m. Universiteto garbės daktaro vardai suteikti Stokholmo universiteto profesoriui habil. dr. Pėteriui Vanagui, Ukrainos nacionalinio M. Dragomanovo pedagoginio universiteto rektoriui habil. dr. Viktorui Andruščenkai ir Lenkijos Vroclavo universiteto rektoriui profesoriui habil. dr. Marekui Bojarskiui.

Spalio 15 d. LEU centrinių rūmų II aukšto fojė vyks Universiteto 80-ies metų jubiliejui skirta paroda „Universiteto mokslo ir meno veikla (2011–2015)“, kurioje bus demonstruojami LEU mokslo ir meno pasiekimai.

Taip pat spalio 15-ąją LEU Lietuvos ir Ukrainos istorijos klube vyks apskritojo stalo diskusija „Lietuva ir Ukraina: saugumas ir bendradarbiavimas“. Pagrindinį pranešimą skaitys Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas plk. ltn. Artūras Jasinskas. Diskusiją ves Universiteto rektorius akademikas Algirdas Gaižutis. Diskusijoje dalyvaus svečiai iš Lietuvos ir Ukrainos.

Spalio 16 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks iškilmingas LEU 80-ies metų jubiliejaus paminėjimas. Renginio metu Universiteto garbės daktarams bus įteiktos regalijos, pagerbti Universiteto mecenatai ir nusipelnę Universiteto bendruomenės nariai. Sveikinimo žodžius tars iškilmėse dalyvausiantys aukščiausi valstybės pareigūnai, Universiteto bendruomenę sveikins Lietuvos ir užsienio universitetų rektoriai ir kiti garbūs svečiai. Šventiniame renginyje koncertuos LEU mišrus choras „Ave vita“, kamerinis ansamblis „Credo“, solistė ir Muzikos katedros dėstytoja docentė Zita Grigienė.

Nuotraukoje: Lietuvos edukologijos universiteto centrinis korpusas.

2015.10.13; 08:06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *