Maskvoje pasikėsinta į legendinį “krikštatėvį“


Rugsėjo 16 dieną Maskvoje pasikėsinta į vieną žymiausių kriminalinių lyderių – Aslaną Usojaną (Diedą Hasaną). Jis buvo sužeistas šūviais į pilvą Maskvos centre, sužeistas ir jo asmens sargybinis A.Bagramianas. Medikai žymųjį “įteisintą vagį“ iškart išgabeno į Botkino ligoninę, kur jis buvo operuotas. Ligoninėje jį saugojo didžiulė apsauga: kelios dešimtys milicijos ir OMON pareigūnų, FSB darbuotojai, gausus būrys “Diedo Hasano“ vadovaujamo stambaus kriminalinio klano narių. Po aštuonerių dienų (rugsėjo 24-ąją) A.Usojanas paleistas į namus ambulatoriniam gydymui. Ligoninės personalas skundėsi, kad tokie apsaugininkų būriai labai trukdo dirbti. Niekas nepamena atvejo, kad sužeistąjį saugotų tokios didžiulės pajėgos.

73 metų A.Usojanas gyvena keliose vietose – jis turi namus Maskvoje, Kislovodske ir Uzbekijoje, Samarkando mieste. Dalį laiko šis rusiškos mafijos krikštatėvis praleidžia Maskvoje, bet dažnai vyksta į Rusijos pietus – Kislovodską ir Krosnodaro kraštą, pastoviai lankosi ir Uzbekijoje. Jo sūnus Nodaris Usojanas siejamas su šešėliniu verslu, tačiau valdo ir oficialias verslo struktūras – naftos biznio, statybos ir prekybos alkoholiu įmones, o A.Usojano sūnėnai Jurijus Usojanas ir Saidas Usojanas turi “įteisintų vagių“ (vory v zakonie) titulus. A.Usojanas “įteisinto vagies“ titulą gavo dar gyvendamas Gruzijoje, 1972 metais. Jis ir gimė Gruzijos sostinėje Tbilisyje 1937 metais, tik pagal tautybę yra ne gruzinas, o kurdų – jezidų kilmės. Kriminalinę karjerą būsimasis “krikštatėvis“ pradėjo nuo smulkių vagysčių. Jau nuo 14 metų pasižymėjo kaip kišenvagis, vėliau apiplėšdavo kioskus. Vėliau A.Usojanas užsiėmė stambiais plėšimais, organizavo grobstymus iš statybines medžiagas gaminančių įmonių: pardavinėdavo pagrobtas plytas, metalo konstrukcijas, vėliau pradėjo užsiimti alkoholio falsifikavimu. 1980 metais jis išvyko gyventi į Krasnodaro kraštą, o 1994 metais apsigyveno Peterburge. O 1996 metais A.Usojanas įsikūrė Maskvoje, kur greitai įgijo didžiulę įtaką.

Šiais metais pasibaigė keli teismo procesai, kuriuose buvo teisiami įtakingi kriminaliniai lyderiai. A.Usojano konkurentas, gruzinų kilmės Tarielas Onianis šių metų liepos mėnesį nuteistas 10 metų įkalinimo bausme, o kitame teismo procese, kuris pasibaigė balandžio mėnesį, garsios Peterburgo “tomboviečių“ gaujos vadeiva V.Kumarinas – Barsukovas nuteistas 14 metų įkalinimo bausme. Nuteisti ir keli “įteisinti vagys“ iš Sibiro.

Su A.Usojanu ir jo klano nariais bendradarbiauja žymus oligarchas Iskanderas Machmudovas. Oligarchų ir žymių “įteisintų vagių“ bendradarbiavimas abipusiai naudingas – kriminaliniai lyderiai padeda oligarchams perimti kai kurių vertingų įmonių kontrolę, o patys už tai gauna dalį akcijų arba teisę užsiimti statybų verslu prestižinėse vietose. Kai kas, kalbėdami apie 2009 metais įvykusį A.Usojano bendražygio V.Ivankovo („Japončiko“) nužudymą ir pastarąjį pasikėsinimą į Usojaną, teigia, kad tai Kremlius naikina kriminalinius lyderius. Tačiau ši versija mažai tikėtina, nes kai kurie žymūs “įteisinti vagys“ – V.Kumarinas – Barsukovas (Kumas) ir T.Onianis (Taro) atsidūrė už grotų, o jų konkurentai, legendiniai „krikštatėviai“ A.Usojanas (Diedas Hasanas) ar D.Chačidzė (Džamalas), gyvena beveik teisėsaugos neliečiami. Svarstant apie pasikėsinimo motyvus, keliama ir versija, kad šiuo metu vykstanti kova dėl 2009 metais uždaryto Čerkizono turgaus teritorijos kontrolės galėjo ir tapti tikrąja šio pasikėsinimo priežastimi.

Per pastaruosius kelerius metus įvykdyti jau keli A.Usojanui artimų veikėjų nužudymai. 2008 metų birželio mėnesį Krasnodare nušautas M.Manukianas, vadintas A.Usojano vietininku Krasnodaro krašte, o 2008 metų rugsėjį Krasnodare nušautas kitas Usojanui artimas veikėjas A.Narsisianas. 2009 metų liepą Maskvoje sunkiai sužeistas V.Ivankovas (Japončikas), jis buvo gydomas, tačiau neatsigavo ir mirė ligoninėje 2009 metų spalio pradžioje. Šių metų liepos mėnesį kalėjime nunuodytas vienas iš artimiausių “Diedo Hasano“ bendražygių A.Topurija. Stambiausi Rusijos kriminaliniai klanai palaiko ryšius su politine mafija – tarpusavyje konkuruojančiais įtakingais saugumiečių klanais. Vienų klanų „stogas“- vieni įtakingi saugumiečiai, kitų – kiti konkuruojantys saugumiečiai. Rusijoje į vieną kamuolį susiveja verslas, valdžios struktūros ir kriminalinis pasaulis, tad ir rezonansiniai nužudymai ar pasikėsinimai nužudyti susiję tiek su kovomis tarp įtakingų kriminalinių lyderių, tiek su kovomis dėl įtakos zonų oficialiame bei šešėliniame versle ir valdžios struktūras apraizgiusių saugumiečių klanų pastangomis kontroliuoti kriminalinį pasaulį.

Nuotraukoje: legendinis Aslanas Usojanas – senis Hasanas.

2010.10.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.