Jeigu pastebėsime, kad Michailas Saakašvilis ir Vladimiras Putinas nemėgsta vienas kito, tai dar bus švelniai pasakyta, pradeda savo straipsnį The Christian Science Monitor žurnalistas Maikas Ekelas.
Šiuo metu M.Saakašvilis eina „vyresniojo valstybės veikėjo“ pareigas Fletcher School of Law and Diplomacy (Tuftso universitetas, JAV), bet jis vis dar linkęs vadinti V.Putiną „banditu“ ir „krikštatėviu“, taip pat ir už tai, kas dedasi buvusiose sovietinėse Ukrainos tipo respublikose, rašo autorius.
„M.Saakašvilis įtikinėja: Kijevo gatvės panašios į miesto kautynių lauką ne tik todėl, kad ukrainiečiai nepatenkinti ir išlieja savo požiūrį į vyriausybę, ne, tai kautynių laukas tarp Rytų ir Vakarų. Putino Kremlius bando atkurti imperiją“, – sakoma straipsnyje.
Įvykiai Ukrainoje – tai „pirmoji geopolitinė revoliucija XXI amžiuje“, – pareiškė M.Saakašvilis interviu laikraščiui.
Žmonės gatvėse „kovoja, taip pat ir prieš korupciją, bet jie taip pat visiškai susivienijo prieš Maskvą“, – sako M.Saakašvilis. „Jų akyse V.Janukovičius – pagrindinė to priežastis, bet būtent Kremlius pagrindinai simbolizuoja tą gyvenimo būdą“, – priduria jis.
Straipsnio autorius komentuoja: dabar M.Saakašvilis pritaria sau „kaip konsultantui ir Kasandrai vienu metu: bando pareklamuoti „Gruzijos modelį“ tokioms šalims, kaip Ukraina, ir kelia aliarmą dėl to, ką vadina pavojingu Rusijos neoimperializmu, naudojančiu tiek karines, tiek ir ekonomines priemones“.
Pasak M.Saakašvilio, vyksta dviejų gyvenimo būdų kova. Europos Sąjunga – tai „korupcija, prievarta ir idėja, kad Rusija neturi ribų, o yra tik periferijos, kurias viena Rusija gali suorganizuoti į kažką, veikiantį praktikoje“.
Gruziją M.Saakašvilis pavadino „įkvėpimo šaltiniu, modeliu“, turėdamas omenyje ukrainiečius, sakoma straipsnyje.
„Rusai nesiūlo gyvybingos alternatyvos“, – sakė M.Saakašvilis interviu. Jis tvirtina, kad 2008 metų vasarį jis girdėjo iš V.Putino maždaug tokius žodžius: „Jūsų draugai žada daug gerų dalykų, bet belieka pamatyti, ar jie įvykdys savo pažadus“, – o taip pat: „Aš jums nežadu gerų dalykų, bet aš būtinai įvykdau pažadus“.
M.Saakašvilis tuos žodžius suprato kaip „mes tikrai pridarysim jums nemalonumų“.
Gruzija rodo Ukrainai kitą kelią, sakė M.Saakašvilis.
Autorius primena, kad Gruzijoje rinkėjai atmetė M.Saakašvilį kaip lyderį. Bet Gruzijoje pavyko taikiai perduoti vienos politinės jėgos valdžią kitai – jos priešininkams, o tai retenybė posovietinėje erdvėje.
M.Saakašvilis sakė: „Tai, kaip aš išėjau, kaip aš palikau savo postą, Rusijos ar Vidurio Azijos tipo šalių žmonėms, galimas dalykas, padarė didesnį įspūdį, negu mūsų įvykdytos reformos“.
Slaptai.lt nuotraukoje: buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis.
Šaltinis: The Christian Science Monitor
2014.02.03; 05:55