Negelbėjo nei rabinų, nei popiežiaus prašymai


Print

2009 m. vasario 16 d. Floridoje buvo įvykdyta mirties bausmė JAV pilečiui Martinui Edwardui Grossmanui. Šią žinią skelbia intenetinė žiniasklaida.

Vokiečių ir šveicarų tinklalapiuose krinta į akis tokios antraštės: „25 metai po žmogžudystės. Pasmerktajam (45-erių metų) įvykdyta mirties bausmė“, „Popiežius Benediktas XVI prašė malonės“, „Bergždžios popiežiaus pastangos jį ginti“, „Floridos gubernatorius neatsižvelgė į popiežiaus malonės prašymą“, „Popiežiaus malonės prašymas atmestas.“

1984 m.gruodžio 13-osios vakarą valstybinės gamtos apsaugos tarnybos inspektorė, 26 metų Margaret Park, darbo tvarka atliko reidą vieno vakarinės Floridos pakrantės rezervato teritorijoje. Jai sukėlė įtarimą nedidelis transportinis automobilis atokioje draustinio vietoje ir du asmenys, netoliese šaudę vogtu pistoletu.

Kai inspektorė atidarė savo automobilio duris, norėdama pranešti policijai, Grossmanas, stvėręs jos prožektorių, kokius 20 ar 30 kartų trenkė moteriai į galvą ir per pečius. Tayloras taip pat buvo bepuoląs, bet trumpam buvo sustabdytas spyrio į tarpkojį. Grumiantis su vyriškiu Margret Park pavyko išsitraukti savo ginklą, bet ji pajėgė paleisti tik „aklą šūvį“, kuris pataikė į jos mašiną. Tas tipas išplėšė jos ginklą ir šovė moteriai į galvą.

Abu vyrai buvo teisiami kartu. 17-metis Thayne Tayloras buvo nuteistas septyneriems metams laisvės atėmimo, bet 1987 m. gruodžio 4 d. jau buvo išleistas į laisvę. Žudikui Grossmanui teismas skyrė mirties bausmę. Teismuose buvo bandoma gelbėti Grossmaną 25-erius metus – visą tą laiką nuteistasis buvo laikomas mirtininkų kameroje. Grossmanui gelbėti buvo sukurta atskira svetainė, joje galima sužinoti daug papildomos informacijos apie šią istoriją.

Teismui paskelbus galutinę mirties bausmės vykdymo datą, žinomas rabinas  Zvi Boyarski inicijavo parašų rinkimą po peticija, kuria, pateikus šešis išsamiai suformuluotus argumentus, buvo kreiptasi į Floridos gubernatorių Charlesą Cristą, prašant dviem mėnesiams atidėti mirties bausmės vykdymą, kad mirtininko gynėjai galėtų parengti naujus dokumentus dėl malonės prašymo. Buvo surinkta daugiau kaip 30 tūkstančių parašų.

Nepadėjo net popiežiaus Benedikto XVI kreipimasis į Floridos gubernatorių. Amerikos rabinas Menachemas Katzas buvo su Grossmanu paskutinėmis jo gyvenimo valandomis, už kalėjimo sienų meldėsi žydų dvasininkai.

Egzekucijos išvakarėse nuteistasis pasivaišino paskutiniais mirtininko pietumis – kalėjimo virtuvė jam patiekė sumuštinį su vištiena, sausainių ir vaisių sulčių. Vasario 16-ąją Grossmanui buvo suleista injekcija nuodų.

Tai buvo 69-oji mirties bausmė Floridoje po jos atnaujinimo 1979 m. Nužudytosios Margaret Park artimieji pajuto palengvėjimą, kad ši byla po tiek metų pagaliau buvo baigta. Velionės sesuo Betsy pasakė: „Keršto nenorime, bet tikimės, kad pagaliau viskas iš tikrųjų baigėsi.“

Nuotraukoje: Martinas Edvardas Grosmanas, kuriam buvo įvykdyta mirties bausmė. 

2010.02.26


Prisijunkite prie diskusijos