Pabėgėliai turi laikytis prieglobsčio suteikimo tvarkos


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Maltoje dalyvavo neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurioje aptarta, kaip įgyvendinamos ES sutartos priemonės migracijos krizei pažaboti ir kokių papildomų veiksmų Bendrija dar turi imtis.

Šalies vadovė pabrėžė, kad migracijos krizė tik didėja – akivaizdu, kad anksčiau EVT priimti strateginiai sprendimai įgyvendinami per lėtai, neryžtingai ir nekoordinuotai. Atskiros ES šalys priverstos tvarkytis su užgriuvusia pabėgėlių banga savarankiškai – jos įveda laikiną vidinių Šengeno sienų kontrolę.

Norint suvaldyti chaotiškai Europą užplūdusius pabėgėlių srautus, pasak Prezidentės, pirmiausia reikia stiprinti pagalbą neramumų krečiamoms šalims, kad žmonės nustotų bėgti.

Taip pat būtina užtikrinti tinkamą ES išorės sienų apsaugą ir sutvarkyti pabėgėlių registraciją šalyse, per kurias plūsta pabėgėlių srautai. Iš 11 pabėgėlių registracijos centrų Graikijoje ir Italijoje veikia tik vienintelis Lampedūzos saloje. Stringa ir ekonominių migrantų grąžinimas į jų gimtąsias šalis.

„Migracijos krizė nebus išspręsta, kol ES išorės siena bus kiaura, o pabėgėliai nesilaikys ES taisyklių ir tarptautinės prieglobsčio suteikimo tvarkos. Prieglobstis turi būti suteikiamas tik registruotiems asmenims ir tik tiems, kam tikrai gyvybiškai būtinas. Nelegalus asmenų judėjimas Šengeno erdvėje turi liautis“, – sakė Prezidentė.

Neformalioje EVT aptariami pasiūlymai, kaip užtikrinti veiksmingesnę ES išorės sienų kontrolę. Viena iš priemonių skubios pasienio pagalbos būrių (RABIT) dislokavimas ES šalyse, per kurias plūsta didžiausi pabėgėlių srautai.

Taip pat būtina užtikrinti, kad visi pabėgėliai registruotųsi ir pateiktų prieglobsčio prašymus. Siekiama kuo greičiau priimti „Saugių šalių“ sąrašą, kurių piliečiai neturėtų tikėtis prieglobsčio suteikimo ES. Diskutuojama, kaip imtis visų priemonių veiksmingai įgyvendinti ekonominių migrantų priverstinį grąžinimą į jų gimtąsias šalis, kai jų gyvybei negresia pavojus.

Europos Sąjunga taip pat daugiau dėmesio skirs pabėgėlių informavimui apie Bendrijoje galiojančią prieglobsčio suteikimo tvarką. Atsisakę bendradarbiauti ir registruotis asmenys bus principingai grąžinami į tas šalis, iš kurių atvyko.

Neeilinėje EVT pabrėžiama, kad ypatingą dėmesį ir paramą būtina skirti ir Turkijai, per kurią į ES plūsta pabėgėliai iš Sirijos. Su Turkija jau yra sutartas bendras veiksmų planas, kurį būtina įgyvendinti kuo skubiau.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2015.11.14; 05:26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *