Pentagonas gali pažeminti Deivido Petreuso laipsnį


Ekspertai iš Amerikos karinės žinybos tvirtina, kad Pentagonas svarsto klausimą, ar pažeminti generolo Deivido Petreuso laipsnį po to, kai jis prisipažino pateikęs slaptos informacijos savo biografei ir meilužei tarnybos laikotarpiu, rašo The Daily Beast.

Tas pažeminimas gali atsieiti garsiajam generolui šimtus tūkstančių dolerių ir suduoti dar vieną smūgį jo kadaise tyrai reputacijai, pabrėžia Nensi Jussef.

Pasak šaltinio, gynybos ministras Eštonas Karteris pasiryžęs priešgyniauti armijai, nes nori būti nuoseklus baudžiant prasikaltusius aukščiausius karininkus, ir tuo pačiu leisti suprasti, kad net tokie žymūs ir gerbiami žmonės, kaip Petreusas, neapsaugoti nuo bausmės.

„Petreusas, ko gero, žymiausias ir labiausiai gerbiamas savo kartos karinis karininkas, – pasakoja žurnalistė. – Jis atsistatydino iš Armijos 2011 metais, turėdamas generolo rangą – tai aukščiausias laipsnis, kokį gali pasiekti armijos karininkas. Jeigu Karteris nuspręs atimti iš Petreuso ketvirtąją žvaigždę, pagal taisykles jo laipsnis gali būti pažemintas iki to, kokį turėjo tarnaudamas „patenkinamai“.

Laipsnio pažeminimas, greičiausiai, iki generolo-pulkininko, gali reikšti, kad Petreusui teks atlyginti gautų pensijos išmokų bei kitokių lengvatų, kurias jis gavo būdamas generolas, skirtumą.

„Tačiau finansinė bausmė vargu ar bus rūsti. Petreusas yra prisipažinęs savo draugams bei pažįstamiems, kad uždirba padorią sumą paskaitomis ir dirbdamas privačioje investicinėje kompanijoje, – pažymi Juseef. – Laipsnio pažeminimas bus žymiai rimtesnis ir ilgai juntamas smūgis, atimantis iš Petreuso laimėjimus, kurių jis siekė daugelį metų“.

Kiekvienu atskiru laiko momentu Amerikos armijoje būna tik 12 generolų, iš dalies todėl taip retai pažeminamas jų laipsnis.

„Jeigu Petreusą pažemins, tai bus dar vienas triukšmingas kritimas. Petreusas pasitraukė iš CŽV direktoriaus posto 2012 metais, kai buvo demaskuotas jo romanas su Pola Broduel. Tuo metu Petreusas dažnai būdavo įvardijamas kaip tikėtinas Respublikonų partijos kandidatas 2016 metų prezidento rinkimuose, – rašo straipsnio autorė. – Pernai Petreusas prisipažino esąs kaltas, kad perdavė Broduel aštuonis užrašų bloknotus, rašytus tarnaujant Amerikos armijos vadu Afganistane ir, kaip jam buvo žinoma, turinčius slaptos informacijos“.

„Grįžęs iš Afganistano, Petreusas parsivežė užrašus į Virdžiniją ir perdavė juos Broduel prieš trejetą dienų iki išeinant į atsargą. Vėliau ji juos grąžino. Kaip pripažįsta šaltiniai iš Pentagono, jos parašytoje Petreuso biografijoje slaptos informacijos nebuvo“, – pabrėžia laikraštis.

Pernai FTB perdavė armijai informaciją apie Petreusą, tačiau armijoje buvo nuspręsta, kad joje nėra nieko, dėl ko turėtų būti pakeistas jo laipsnis išėjus į atsargą. Gruodžio mėnesį armija perdavė tai gynybos ministrui patvirtinti.

Tačiau Karteris anksčiau buvo rekomendavęs pažeminti kitų generolų laipsnius už karininkui nederančius poelgius ir pamanė, kad jis bus apkaltintas nenuoseklumu, jeigu jis nepasielgs su Petreusu lygiai taip pat.

„Toks sprendimas susijęs ne tik tiesiogiai su Petreuso prasižengimais, bet ir su dabartine politine situacija“, – pabrėžia Jussef. „Esmė – Ešas Karteris, o ne Deividas Petreusas“, – įsitikinęs šaltinis iš gynybos ministerijos.

„Nors mažai kas žino apie tikėtiną Petreuso laipsnio pažeminimą, tie, kas žino, stebisi, kad jį gali nubausti praėjus keleriems metams po to, kai skandalas beveik užsimiršo, o Petreusas prisipažino esąs kaltas, kad netinkamai elgėsi su slapta informacija. Nė vienam generolui netolimoje praeityje nebuvo pažemintas laipsnis, praėjus metų metams po skandalo“, – pažymi žurnalistė.

Karterio terminas sprendimui priimti neribojamas, sakoma straipsnyje.

Worldtribune.com nuotraukoje: Deividas Petreusas ir Pola Broduel.

Informacijos šaltinis: The Daily Beast.

2016.02.11; 05:53

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *