Pranešama apie galimą Doku Umarovo žūtį


Pastaruoju metu Rusijos Šiaurės Kaukazo regione vyksta pastovūs susirėmimai tarp Rusijos federalinės kariuomenės dalinių bei specialiųjų padalinių ir už savo tautų laisvę kovojančių partizanų būrių.

Kovo 28 dieną pranešta, kad Rusijos specialiosios pajėgos Ingušijoje nukovė 17-a partizanų. Daugumos nukautųjų asmenybės jau atpažintos, o keli kūnai dar neatpažinti. Teigiama, kad tarp jų gali būti ir vienas iš pagrindinių partizanų lyderių – Kaukazo emyras Doku Umarovas. Tačiau ar tikrai D.Umarovas žuvo, paaiškės tik po išsamios ekspertizės. Žuvusiųjų tarpe yra vienas iš D.Umarovo artimos aplinkos žmonių Aslanas Butukajevas, vadinamas emiru Chamzatu. Žuvo ir dar keli žymesni modžahedų (taip save vadina Šiaurės Kaukazo partizanai) vadai.

Beje, šių metų sausio pabaigoje tarptautinės agentūros išplatino interviu su D.Umarovo broliu Vacha Umarovu. Šiame interviu V.Umarovas teigia: ,,Modžachedai pradėjo ekonominį karą prieš Rusiją, stengiamasi pakenkti svarbiems energetiniams objektams. Beje, galiu pasakyti, kad kovotojų už laisvę veiklą palaiko daug Šiaurės Kaukazo gyventojų, ir tame tarpe net aukšto rango oficialiosios valdžios atstovai. Ir kai kurie Ramzano Kadyrovo vyriausybės ministrai ir įtakingi valdininkai slapta palaiko ryšius su modžahedais. Jie perduoda įvairią slaptą informaciją, perduoda ir įvairias pinigų sumas“.

Pats V.Umarovas nuo 2005 metų gyvena Turkijos sostinėje Stambule ir yra vienas iš pagrindinių asmenų, per kuriuos D.Umarovas ir kiti šiam lyderiui artimi partizanų karo vadai perduoda informaciją į Vakarus. Vienas iš labiausiai Rusijos slaptųjų tarnybų ieškomų asmenų – tai partizanų dvasinis lyderis šeichas B.Kebedovas. Šis 66 metų šeichas turi didelį autoritetą partizanų ir taikių vietos gyventojų tarpe. Po visą Šiaurės Kaukazą plinta pogrindyje išleistos B.Kebedovo knygos ir brošiūros, vaizdo įrašų su šio šeicho pasisakymais yra ir internete. Manoma, kad B.Kebedovas slapstosi Dagestano teritorijoje.

Šiuo metu būtent Dagestane yra susitelkę daug partizanų. Manoma, kad šioje respublikoje veikia apie 2,5-3 tūkstančius partizanų. Galingiausi partizanų būriai yra susitelkę Dagestane, Čečėnijoje, Ingušijoje, Kabardos Balkarijos respublikoje. Bendras partizanų skaičius – apie 5 tūkstančius aktyvių kovotojų. Be to, yra ir daug aktyvių partizanų rėmėjų. O Tatarstane ir Baškirijoje veikiančios pogrindinės grupuotės irgi susijusios su Šiaurės Kaukazo partizanais.

Nuotraukoje: čečėnas Doku Umarovas.

„XXI amžiaus“ laikraštis

2011.04.05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.