Prezidentės vizitas Izraelyje – naujas diplomatinių ir ekonominių ryšių pagreitis


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė spalio 19–21 d. su oficialiu vizitu lankysis Izraelyje. Vizito metu Prezidentę lydės užsienio reikalų ir ūkio ministrai bei Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Prezidentės teigimu, šiuo metu Lietuvos ir Izraelio santykiai yra pagarbūs ir atviri, geriausi per visą istoriją, todėl kokybiškai naują pagreitį gali įgauti tiek dvišalis dialogas, tiek bendradarbiavimas tarptautinėse organizacijose.

Jeruzalėje Lietuvos vadovė susitiks su Izraelio Prezidentu Reuvenu Rivlinu, planuojamas susitikimas ir su šios šalies premjeru Benjaminu Netanyahu.

Svarbiausia sąlyga sėkmingam šalių vystymuisi, pasak Prezidentės, yra taika, tačiau pastaruoju metu agresyvi, nestabili ir nenuspėjama kaimynystė, įtampa ir regioniniai konfliktai yra ir Lietuvos, ir Izraelio kasdienybė. Todėl susitikimuose su Izraelio vadovais daug dėmesio bus skirta geopolitinei ir saugumo situacijai aptarti, bus kalbama apie padėtį Ukrainoje, Sirijoje ir pabėgėlių krizę, kovą su terorizmu ir ISIS, Artimųjų Rytų taikos procesą, JT vaidmenį užtikrinant taiką pasaulyje, Izraelio ir ES santykius.

Šalių vadovai aptars ir dvišalių ryšių stiprinimą, ypač verslo, inovacijų, kibernetinio saugumo ir energetikos srityse. Lietuvą domina unikali Izraelio patirtis užsitikrinant kibernetinį saugumą – ypač valstybiniame sektoriuje ir šauktinių kariuomenėje rengiant nacionaliniam saugumui reikalingus IT specialistus. Izraelis yra viena iš pirmaujančių valstybių pagal kibernetinio saugumo sprendimus ir antra po JAV pagal parduodamų sprendimų apyvartą.

Su Izraelio valdžios atstovais Prezidentė kalbės ir apie bendradarbiavimo energetikos srityje stiprinimą. Lietuvą domina galimybės importuoti dujas iš Izraelio į Klaipėdos SGD terminalą, kai tam bus tinkamos sąlygos. Izraelis ir Lietuva taip pat galėtų bendradarbiauti atsinaujinančių energetikos šaltinių technologijų srityje.

Tel Avive – Izraelio verslo sostinėje – Prezidentė atidarys pirmą kartą Izraelyje vyksiantį Pasaulio lietuvių ekonomikos forumą (PLEF), kuriame dalyvaus per 100 Izraelio ir Lietuvos verslo atstovų, ūkio, užsienio reikalų ministrai, savivaldybių merai, pasaulio litvakai ir išeivijos lietuviai. Pasak Prezidentės, valstybės ir verslo desantas Izraelyje vienu metu pristatys mūsų šalies privalumus, užmegs reikalingus kontaktus. Tiesioginiai diplomatiniai ir ekonominiai ryšiai su Izraeliu pasitarnaus visų Lietuvos žmonių gerovei.

Prezidentė susitiks ir su didžiausių Izraelio verslo kompanijų vadovais, kuriems pristatys Lietuvos ekonominę situaciją, sąlygas verslui, investavimo galimybes mūsų šalyje. Izraelis yra pasaulio lyderis mokslo ir technologijų, programinės įrangos, biotechnologijų, medicinos ir kibernetinio saugumo, žemės ūkio ir gyvybės mokslų srityse. Bendradarbiavimas su šia šalimi kuriant inovatyvius verslus gali svariai prisidėti ir prie mūsų šalies konkurencingumo didinimo.

Tel Avive Prezidentė taip pat atidarys Pasaulio litvakų forumą. Litvakai – iš Lietuvos kilę žydai ir jų palikuonys, pasak Prezidentės, yra geriausi Lietuvos viešosios diplomatijos ambasadoriai visame pasaulyje. Tai ypatinga labai atsakingų, išsilavinusių žydų bendruomenė, padedanti garsinti ir pristatyti Lietuvą pasaulyje. Daug litvakų priklauso politikos, verslo, teisės, meno elitui, padeda Lietuvai megzti santykius su kitomis valstybėmis, aktyviai kviečia investuoti mūsų šalyje. Izraelyje gyvena apie 200 tūkst. litvakų, tarp jų žymūs valstybės veikėjai.

Prezidentė taip pat lankysis Palestinoje, kur su Palestinos Prezidentu Mahmudu Abassu aptars valstybių indėlį į taikos procesus, pagalbos neramumų krečiamiems regionams svarbą. Taip pat bus kalbama apie dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo galimybes. Lietuvos nevyriausybinės organizacijos siunčia humanitarinę pagalbą Palestinos vaikams, neįgaliesiems, moterims.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2015.10.18; 07:21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *