Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt skelbia antrąją Rusijos žurnalisto ir politikos komentatoriaus Viktoro Šenderovičiaus interviu, duoto RTVi laidoje “Osoboje mnenije”, dalį.
Antrojoje dalyje ironiškai svarstoma, ar pagal naujai priimtus įstatymus galima šalyje rodyti garsųjį multiplikacinį filmuką “Na, palauk”. Žodžio kišenėje neieškantis Viktoras Šenderovičius dėsto net taip: “Viskas aišku ir paprasta tik debilams”.
Skaitytojams turėtų būti įdomus ir V.Šenderovičiaus požiūris į vadinamuosius “kompromatus”, ką jis manąs apie įspūdingus Vladimiro Putino turtus…
Sergejus Korzunas
Viktoras Šenderovičius programoje „Ypatingoji nuomonė“, tai radijas „Echo Moskvy“ ir televizijos kanalas RTVi.
Pradedame dar vieną temą. Ji gali pasirodyti didelė – tai vadinamasis „Na palauk!“ įstatymas. Kaip visada žurnalistai ir literatų aplinkiniai sluoksniai ją taip pavadino todėl, kad filmuką „Na, palauk!“ pagal tą įstatymą, jeigu laikysimės visų reikalavimų, bus galima rodyti per televiziją, sakysim, tik po 23 valandos. Taigi, vaikų gynimo įstatymas.
Viktoras Šenderovičius
Serioža, tu supranti, tai kaip tik toks atvejis, gana konkretus atvejis, kai Erodo neįmanoma perdaryti. Tai toks idiotizmas, kai net ironiškai to neįmanoma komentuoti, nes juokingiau, negu jie patys sugalvojo, vis tiek nesigaus.
S. Korzunas
Ne, žiūrėkite. Bent jau su meniniais filmais, kai žiūri užsienietiškus (pas mus juo per daugelį kanalų rodo) iš pradžių eina perspėjimas, kad ten 13+…
V. Šenderovičius
Kur yra smurto scenų, rekomenduojama, teisingai, kad rekomenduojama.
S. Korzunas
Taip, visiškai teisingai.
V. Šenderovičius
Taip, tai normalu. Tik jau vietoje visa tai nedelsiant virsta idiotizmu. Kas gi prieš ženklinimą? Juk niekas nerekomenduoja mokyklose rodyti „Emanuelę“. Kalbama apie pritaikymo praktiką, pirma, ir antra ir trečia, – tai idiotizmas.
Štai kad ir „Na, palau!“ Paprasčiausiai tai ne kartą iškildavo. Tai buvo nuo neatmenamų laikų, aš dar dirbau televizijoje. Tada televizijoje turėjau keletą siužetų „Iš viso“ – o „Iš viso“ tai, reiškia, atleiskite, paprasčiausiai praeitas amžius, a? Kai smurto scenų rodyti negalima, rūkymo rodyti negalima.
Atsimenu, mes Štirlicą rodėme ir taip toliau. Jie tiesiog ratu sukasi. Tai kas: nėra kuo daugiau užsiimti? Toks įspūdis, kad tai vėl kažkoks temos pakeitimas. „Na, pakalbėkime apie ką kita!“ Ir visi pradeda džiugiai čiulbėdami apie tai kalbėti. Visiškai beprasmiška.
S. Korzunas
Ten yra viena tema, kaip man pasirodė, gana svarbi, vertinanti, beje, nes ten blogų herojų esama. Štai ten aš skaičiau vieną straipsnį po kito, apribojimą po apribojimo. Ir herojui leidžiama rūkyti, jeigu jis gėrio pusėje…
V. Šenderovičius
Priešingai, blogio.
S. Korzunas
Taip, taip, jeigu jis blogio pusėje. Ir, galų gale, blogis būtinai turi nugalėti. Na, aš tiesiog ne visai tiksliai perduodu tekstą…
V. Šenderovičius
Nugalėti? Ar gėris? Tai išsiaiškinkime.
S. Korzunas
Pagal Froidą. Priminsiu, programoje „Ypatinga nuomonė“ šiandien Viktoras Šenderovičius, svarstome įstatymą „Na, palauk!“
V. Šenderovičius
Prisiminiau Samoilovo eilėraštį, kuriame aprašomas toks literatūros ir meno idealas: kai laukai gražūs, kai žmonės laimingi, meilė baigiasi santuoka, o šviesa nugali tamsą. Tai tinka prie to, ką tu sakei. Taigi…
S. Korzunas
Tai gerio ir blogio dėsnis. Bet ar visada galima nustatyti, kas gerai ir kas blogai?
V. Šendrrovičius
Medinskis tai gali. Medinskiui tik duok. O štai Stenlio Kubriko „Prisukamo apelsino“ herojus – tai gėris ar blogis? Štai iš pradžių blogis, o paskui staiga išaiškėja, kad blogis – tai ne jis. Apskritai, kaip taisyklė, viskas paprasta tik debilams? O grožinė literatūra – tam ji ir grožinė. Ivanas Karamazovas gali rūkyti arba negali rūkyti pagal tą paskirstymą? Na, Aleksejus negali, gerai. O Ivanas? Na, Smerdiakovas tegul traukia, kiek tik lenda. Tai nesąmonė!
S. Korzunas
O jeigu mes prisimename, kad įstatymas tai apie vaikus, apie vaikų suvokimą…
V. Šenderovičius
Minutėlę. Aš kalbu tik apie tai, kad menas duoda orientyrą…
S. Korzunas
Vaikų psichologijai visiškai įmanoma. Tai jums, tai man jau vėlu gerti Boržomį, apskritai iš vaikiško amžiaus mes jau prieš kurį laiką išaugome.
V. Šenderovičius
Vadinasi, viskas truputį sudėtingiau. Tai tokia zona, kuri vadinasi menininko atsakomybės zona, atleiskite. Nes mes rodome savo vaikams „Ežiuką migloje“, sąlyginai sakant. O viso kito nerodom. Tai menininko atsakomybės klausimas, bet taip pat ir pasirinkimo: ką rodyti, o ko ne. Ir aš galiu be jokios Dūmos rekomentuoti ar uždrausti savo vaikui, mažam kvailiukui, kokį tai kiną, kurį laikau… Aš laikau! Tai mano vaikas, aš už jį atsakau ir aš jam parenku repertuarėlį. Ir parodysiu „Ežiuką migloje“, o ne „Kaligulą“. Tai mano pasirinkimas.
S. Korzunas
Tad tam, kad jūs galėtumėte pasirinkti, nežiūrėdamas to filmo, štai jums ir rašomas ženklelis 6+, 12+.
V. Šenderovičius
Tai paskutinis dalykas, į kurį aš žiūrėsiu, atsižvelgdamas į mūsų Kultūros ministeriją – ir į tai, ką aš apie tai žinau. Tai paskutinis dalykas, į ką aš žiūrėsiu tokiu atveju. Yra menininko atsakomybė. Vadinasi, jeigu menininkas daro filmuką vaikams, kaskart propaguodamas narkotikus, puiku, normalioje demokratinėje visuomenėje yra daugybė instrumentų priversti jį susivokti. Tai visiškai ne kriminaliniai instrumentai.
Ir tam nereikia jokio ženklinimo. Ne ženklinimas svarbu. Kažkas turi būti. Kažkoks orientyras. Bet, vėlgi, konkreti tiesa: mes matome, kas dedasi, ir kas bus… Kas mane mokys dvasingumo? Medinskis? Medinskis mokys mane, ką aš galiu savo anūkams rodyti, ko negaliu? Na, aš jau kaip nors pats…
S. Korzunas
Primenu, Viktorai Šenderovičiau, tai programa „Ypatingoji nuomonė“ per radiją „Echo Moskvy“, televizijos kanalu RTVi. Dar viena tema apie tą įstatymą, į kurią bent jau aš atkreipiau dėmesį. Norėčiau, kad ir jūs pakomentuotumėte. Tai natūralios smurto scenos, natūralesnės už natūralias. Tas įstatymas reguliuoja ir radiją, ir internetą. Kai kas tai įvertino kaip cenzūros atsiradimo pavojų. Ir, tiesą sakant, Rusijoje jau ne kartą svarstyta, ar galima ten rodyti natūralias žudymo, kankinimo ir panašias scenas.
V. Šenderovičius
Klausykite, žmonės, kurie žiūri NTV, jau pasirengę bet kokiam smurto lygiui. Jie žiūri kankinimus, atleiskite, ne kokį nors jų meninį variantą, kur tai nors… Jie žiūri dokumentinį!
S. Korzunas
Tai gal tas įstatymas ir padės?
V. Šenderovičius
Ne ne, tas įstatymas ne prieš NTV televizijos komaniją. Tas įstatymas – tai rimbas menininkams. Žinoma, viskas nėra paprasta. Ir manau, kad kažkoks reglamentavimas turi būti. Tik klausimas… Kartoju: tiesa konkreti: kas spręs, kaip bus sprendžiama, kokie instrumentai. Kol kas mes suprantame, kad tai menkai tesusiję su sveiku protu. Ir bijau, kad bus menkai susiję su sveiku protu…
S. Korzunas
Gerai, kol kas baigiam apie tą įstatymą, nors mums teks su juo gyventi, ir kaip daugelis sako, jį koreguoti. Rengiamasi jau artimiausiu metu, nes jis taikyti bus pradėtas nuo rugsėjo 1-osios, kai įsigalios.
Keletas klausimų iš mūsų klausytojų.
V. Šenderovičius
Atleisk, baigiant temą, bet tai beveik apie bet kurį įstatymą galima pasakyti. Yra garsusis Averčenkos feljetonas apie karalių, kuris išleido įstatymą, kad akluosius reikia pervesti per gatvę… Ir kuo tai baigėsi? Kad paskui policininkai tempė per gatvę akluosius, kuriems visai nereikėjo eiti į kitą gatvės pusę. Taip kaip Rusijoje… Tam feljetonui šimtas metų – maždaug 1909-ųjų – apie tai, kaip Rusijoje veikia įstatymai. Apie tai, kaip aklus reikia pervesti per gatvę. Būtent! Skaitykite Averčenką.
S. Korzunas
Žiūrovų klausimas: „Kompromituojančios medžiagos karas – tai teigiamas reiškinys visuomenei ar ne?“
V. Šenderovičius
Kompromituojančios medžiagos karas – itin naudingas visuomenei, jeigu kariaujama pagal civilizuotas taisykles, tai yra nesibraunama į asmeninį gyvenimą, nelendama į miegamuosius, o paliečiamos tik tos temos, kurios svarbios visuomenei. Valstybės Dūmos deputatų, apskritai valdininkų, valdžios korupcija, – beje, itin svarbi visuomenei tema ir labai gerai tuo užsiimti.
Reikia suprasti, kai mes sakome „kompromituojanti medžiaga“, ką mes turime omenyje? Kažką kompromituojančio? Puiku. Mane kaip informacijos vartotoją domina tik viena: tai tiesa ar melas? Štai už melą yra baudžiamieji instrumentai. O pas mus – klesti melas, suprantama. Taigi, savaime „ak, tai juodas piaras“. Bet tai tiesa ar ne? Jeigu tiesa, tai aš noriu žinoti.
S. Korzunas
Žiūrovas klausia jūsų nuomonės, ar vyks masinės akcijos rugsėjo 15-osios?
V. Šenderovičius
Mes ir vėl grįžtame prie klausimo, nuo kurio pradėjome. Apie tai, kad valdžia tiesiog stumia į susidūrimus, į priešpriešą, kuriuos pati suorganizavusi, paskui imsis aukščiausiojo teisėjo vaidmens. Tai labai naudinga. Putinas, kuris ne sukčius ir ne vagis, ne sukčių, kuriuos reikia šluote iššluoti, korporacijos vadovas, o aukščiausiasis teisėjas: „Tarp jūsų pilietinis karas, o aš turiu jus visus sutaikyti“. Taip?
Vadinasi, jau yra signalų, kad tuo metu į Bolotnają aikštę ateis kažkokia nauja patriotinė organizacija, kurią suveš autobusais už 300 rublių. Atrodo, apie tai jau buvo pranešta laikraštyje Gazeta.ru. Vadinasi, tiesiog rengiamas susidūrimas, nes, suprantama, tradicinė Bolotnaja irgi sueis. Ir dėl viso šito susidūrimo išeis baltai apsirėdęs Putinas, sakys, ai-ai-ai! Nu kaip gi jūs negalite patys susiorganizuoti? Reikia tvirtos rankos. Štai ji – aš! Šia prasme aš nieko gero iš valdžios nesitikiu.
S. Korzunas
Klausiama, kiek tiesos Nemcovo pranešime apie Putino turtus?
V. Šenderovičius
Na, mes nekantriai laukiame paneigimo. Kol kas tylu. Kaip ir visa kita. Kol kas nebuvo nė vieno paneigimo – nei apie Gazpromą, nei apie Putiną. Jeigu kas nors pasakytų „Štai čia pamelavo, čia pamelavo“ – dalykiška kalba, išsiaiškinkim. Kol kas mes atmename net teismo procesą – iš esmės jie nieko paneigti negali. Matyt, tiesa. Na, ką apie tai kalbėti?
Jie pasirinko labai teisingą taktiką – jie paprasčiausiai apie tai nekalba. Na, Nemcovas ten kažką išspausdino, pusę tiražo jam rekvizuos, dar trečdalį sudegins. O per pirmą, antrą, trečią, ketvirtą, penktą kanalus tuo metu bus rodoma, kaip “Pussy Riot” šalininkai žudo žmones, apie kažkokį stačiatikių susiskaldymą, apie tai, kad liberalai visi antikristai ir Rusijos valstybingumo priešai. O paskui išaiškės, kad Putinas vėl laimi…
S. Korzunas
Tai buvo Viktoras Šenderovičius.
Nuotraukoje: žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Viktoras Šenderovičius, šio interviu autorius.
2012.09.04