Rudeninė tarptautinio terorizmo mozaika


Praėjęs rugsėjis pasaulyje ir Lietuvoje pažymėtas keliais svarbiais įvykiais, susijusiais su tarptautiniu terorizmu, tiek islamiškuoju, tiek ir valstybiniu, ne vien prisiminimais apie tai, kaip 2001 metų rugsėjo 11 d. arabų mirtininkai atakavo JAV.

Netikėtas posūkis kovoje su tarptautiniu terorizmu

Rugsėjo 2 d., kai iki Rugsėjo 11 paminėjimo nebuvo likę ir 10 dienų, o revoliucija Šiaurės Afrikos musulmonų šalyse įsisiautėjo, BBC pranešė tiesiog stulbinančią naujieną, esą JAV ir Didžioji Britanija ieško galimybės pradėti derybas su „al Qaeda“, kad būtų sudarytas taikos susitarimas. Apie tai kalbėjo ne bet kas, o buvusi britų slaptosios tarnybos MI-5 vadovė Eliza Manningham-Buller BBC surengtoje viešoje paskaitoje. Pasak jos, jėgos metodai, o ir resursai, kovoje su terorizmu nėra begaliniai, todėl, siekiant užkirsti kelią prievartai, reikalingi politiniai sprendimai. Tačiau buvusi britų slaptosios tarnybos vadovė perspėjo, kad iki derybų su „al Qaeda“ pradžios dar labai toli.

Tai būtų tikrai drąsus ir protingas NATO sąjungininkų  žingsnis, mano tarptautiniai apžvalgininkai, nes iki šiol buvo kalbama tik apie galimas derybas su Talibano vadovais. Iš pradžių, tiesa, į derybas bandyta kviestis tik „nuosaikiuosius“ Talibano vadus, tačiau tokių neradus neužilgo nutarta ieškoti ryšių su Talibano vadovybe. Ir štai pagaliau suprasta,  kad norint bent jau prislopinti tarptautinį terorizmą reikia kalbėtis su jo organizatoriais ir išsiaiškinti „akis į akį“, ko gi jie nori, ir kokie kompromisai yra įmanomi.

Tai, kad iki derybų su „al Qaeda“ dar toli, Rugsėjo 11 paminėjimo pasaulyje proga patvirtino ir dabartinis šios organizacijos lyderis Aymanas al Zawahiri vaizdo kreipimesi, kuriame jis pareiškė  „solidarumą” su Vakarais dėl arabų šalyse vykstančių protesto akcijų. Britų dienraštis „The Daily Telegraph“ perdavė A. al Zawahiri žodžius apie tai, kad jis remia revoliucijas arabų šalyse, nes visi arabiškieji diktatoriai yra Vakarų marionetės.

Palestinos klausimas

Pats svarbiausias teroro ir antiteroro akcentas rugsėjį, be abejo, yra Palestinos problemos paaštrėjimas po to, kai ir Vakarų ir tarptautinių teroristų remiamas  „arabų pavasaris“ tapo neprognozuojamas. 

Rugsėjo 23 dieną Palestina, nepaisydama Izraelio ir JAV protestų, įteikė Jungtinėms Tautoms oficialų prašymą tapti pilnateise šios organizacijos nare. Beveik neabejojama, kad Palestinai artimiausiu metu nepavyks tai įgyvendinti, nes tam priešinasi Izraelio lobistai JAV. Tačiau mažai abejojama, kad JT Generalinė Asamblėja balsuos už Palestinos pripažinimą nepriklausoma valstybe. Daugelis tarptautinės politikos komentatorių yra įsitikinę, kad pagrindinė tarptautinio terorizmo priežastis – Izraelio ir JAV nenoras pripažinti Palestinos arabų valstybę 1967 m. JT rezoliucijoje nustatytose sienose. Palestiną pripažinus nepriklausoma valstybe bet kokia Palestinos agresija prieš Izraelį suteiktų jam teisę maksimaliai išnaudoti visas savigynos priemones, kurias leidžia JT įstatai. Kita vertus, ir Izraelis taptų atsakingu už visus savo tarptautinės teisės pažeidimus prieš palestiniečius (pastarieji šiuos pažeidimus vadina valstybiniu terorizmu), kadangi Palestina jau nebūtų “ginčytina teritorija”, kuri neturi teisių.

Antiteroristinė rugsėjo kasdienybė

Rugsėjo 3 d. NATO pranešė, kad sąjungininkų pajėgos Afganistano  Dželalabade nukovė buvusį Gvantanamo kalinį Sabarą Lal Melmą, kuris tapo vienas iš pagrindinių „al Qaeda“ organizatorių, ir dar tris asmenis sulaikė. S. L. Melma buvo paleistas iš Gvantanamo prieš ketverius metus. Vakarai buvo labai pasipiktinę Gvantanamo kalinio, be teismo praleidusio jame penkerius metus, nedėkingumu Jungtinėms Valstijoms.

Netrukus po to sąjungininkai pasiekė dar vieną didelį laimėjimą – nukovė dar vieną aukštą „al Qaeda“ narį. Rugsėjo 15 d. AFP, remdamasi JAV vyriausybės šaltinių duomenimis, pranešė, kad  teroristų tinklo logistikos vadas Pakistane Abu Hafs el Shahri nukautas prieš kelias dienas Vaziristano genčių rajone. Pasak JAV pareigūno, pašalinus šį teroristą, neliko vienos pagrindinių grėsmių Pakistane (!). Matyt,  tas Abu Hafs el Shahri buvo terminatorius.

Malonių rūpesčių rugsėjį JAV turėjo ir savo teritorijoje. Joje rugsėjo 28 d. suimtas su „al Qaeda“ susijęs 26-erių JAV pilietis, kaip įtariama, planavęs sprogmenų prikrautus nuotoliniu būdu valdomus lėktuvus nukreipti, nei mažiau nei daugiau, į Pentagoną ir Kapitolijų Vašingtone

Visus šiuos laimėjimus, tiesa, aptemdė įžūlūs Talibano „smogikų“ išpuoliai rugsėjo 13 ir 25 d.d., kai buvo užpultos suverenios JT narės valstybės Afganistano sostinės Kabulo valdžios objektai –  JAV ambasados, Afganistano žvalgybos tarnybos, NATO būstinės ir JAV CŽV atstovybės pastatai. Apie tai pranešė didžioji Vakarų žiniasklaida.    

Rugsėjį tarptautinio terorizmo baubas ir paskleistos kraują stingdančios istorijos apie naujojo Libijos režimo gretose besikaunančius Iraką ir Afganistaną perėjusius „al Qaedos“ veteranus rugsėjį vis labiau gniaužė Vakarų samonę. Pažymėtina, kad beveik visų arabų šalių diktatoriai, kurių pavaldiniai sukilo prieš juos, iš pradžių aiškino Vakarams, kad sukilimus inspiravo „al Qaeda“.

Rugsėjo 10 d. Egipte protestuotojai įsiveržė į Izraelio ambasados pastatą Egipto sostinėje Kaire po to, kai tūkstančiai žmonių susirinko Kairo centrinėje Tahriro aikštėje, reikalaudami spartesnių politinių reformų. Beveik tūkstantis žmonių buvo sužeisti per visą naktį trukusius protestuotojų susirėmimus su saugumo pajėgomis. Ambasados darbuotojai, taip pat, ir ambasadorius, buvo evakuoti.

Rugsėjo 30 d. Jemeno diktatoriaus prezidento Ali Abdullah Saleho gynybos ministerija pasigyrė, kad Jemene per antskrydį buvo nukautas JAV gimęs žymus islamo dvasininkas ir „al Qaeda“ lyderis Arabų pusiasalyje Anwar‘as al-Awlakis, ir sulaukė JAV prezidento Baracko Obamos padėkos. Tuo metu diktatoriaus įsakymu nužudytų protestuotojų skaičius išaugo iki šimtų.

Irake, kaip visada, neapsieita be išpuolių  prieš marionetines jėgos struktūras. Du išpuoliai Irake rugsėjo 13 d.  nusinešė mažiausiai 28 žmonių gyvybes. Dauguma aukų buvo kareiviai ir policininkai.

Galimo CŽV kalinio ir Lietuvos kalinės Eglės Kusaitės kankinimo Lietuvoje skandalai

Lietuvoje rugsėjis buvo turtingas dviem įvykiais, susijusiais su tarptautiniu terorizmu. Vienas – tarptautinis, susijęs su JAV CŽV kalėjimais Lietuvoje ir Europos Sąjungos neigiamu požiūriu į tokius kalėjimus, kitas – su „tarptautine teroriste“ Egle Kusaite, kurios baudžiamasis persekiojimas Lietuvoje, panašu, pateks į Gineso rekordų knygą.

Į Vilnių atvykę tarptautinių Žmogaus teisių gynėjų organizacijų atstovai rugsėjo 29 d. apkaltino mūsų teisėsaugą faktiškai nusikaltimu, tiriant galimą slaptų JAV CŽV kalėjimų egzistavimą šalyje ir galimą žmonių kalinimą jame. Pasak jų, palestinietis Abu Zubaydah, anksčiau klaidingai laikytas vienu iš „al-Qaeda“ lyderių, ir kol kas kalinamas JAV sulaikymo centre Gvantaname, nuo 2004 iki 2006 m. CŽV slapta kalintas Lietuvoje ir čia žiauriai kankintas. „Jis buvo brutaliai kankinamas, jam taikytas skendimo efektas, kalinys buvo laikomas juodose dėžėse, su juo buvo daromi įvairūs eksperimentai (tipiški valstybinio terorizmo pavyzdžiai). Kankinimų metu šis žmogus labai sirgo“, – spaudos konferencijos Vilniuje metu  kalbėjo organizacijos „Interights“ Saugumo ir teisės viršenybės programos vyriausioji teisininkė Vesselina Vandova, o „Amnesty International“ Europos ir Centrinės Azijos direktorė Nicola Duckworth piktinosi, kad prokurorai  nutraukė tyrimą dėl galimų nusikalstamų veikų, savo sprendimą motyvuodami būtinybe apsaugoti valstybines paslaptis. „Kaip galima apie tai kalbėti, jei turime omeny galimus žmonių kankinimus“, – klausė ji.

Paaiškėjo, kad Lietuvos tyrėjai „nepastebėjo“ su CŽV siejamo lėktuvo nusileidimo 2005 metų vasarį ir „negavo“ Londone įsikūrusios žmogaus teisių gynimo organizacijos „Reprieve“ duomenų apie tai, kad šis su CŽV siejamas lėktuvas (registracijos numeris N724CL) Lietuvoje leidosi būtent 2005 m. vasarį, skrydį užsakė JAV įmonė „Computer Sciences Coorporation“, kuri su JAV bendradarbiavo kalinių pervežimo programose, o lėktuvas Vilniaus oro uoste nusileido atskridęs per Jordaniją iš Maroko. Skrydžio data, anot slaptųjų kalėjimų programos tyrėjo Croftono Blacko, sutampa su palestiniečio išvežimu iš Maroko laikotarpiu. Organizacija „Reprieve“  pateikė lėktuvo nusileidimą Vilniaus oro uoste įrodančius dokumentus – lėktuvo piloto dienoraštį, skrydžio sąskaitą-faktūrą, nurodė konkrečius CŽV atstovus, su CŽV siejamais lėktuvais besirūpinusius žmones Lietuvoje, liudininkus, mačiusius dvi kalinimo vietas ir turinčius kaltės įrodymų. „Tai, kad Abu Zubaydah buvo laikomas Lietuvoje, yra viešai atskleista nepriklausomuose pranešimuose, grįstuose dviejų buvusių CŽV pareigūnų liudijimais, kuriuos paskelbė „Associated Press“, – sakė „Reprieve“ atstovas C. Blackas.

Priminsiu, kad š.m. sausio 21 d. po GP prokuroro M. Dūdos pranešimo, kad ikiteisminis tyrimas dėl slapto CŽV kalėjimo Lietuvoje neradus vienareikšmiškai vertinamų duomenų dėl jo egzistavimo nutrauktas, „Reprieve“ pasipiktino GP nesugebėjimu veikti pagal organizacijos tyrėjų pateiktą esminę ir detalią informaciją apie Lietuvoje įvykdytus sunkius nusikaltimus. Ikiteisminį tyrimą atliko M. Dūda, šiuo metu palaikantis valstybinį kaltinimą „tarptautinės teroristės“ Eglės Kusaitės byloje, kuri Vilniaus apygardos teismo teisėjos Virginijos Švedienės vadovaujamos teisėjų kolegijos sprendimu remiantis valstybinių paslapčių išsaugojimo būtinybe nagrinėjama už uždarų durų.

Rugsėjis pasižymėjo dar ir tuo, kad Eglė Kusaitė tapo įtariamąja dar vienoje byloje. Ji įtariama melagingu pranešimu apie nebūtą nusikaltimą. Mat išleista iš kalėjimo, iš kurio kameros buvo vedama ar vežama tardyti, E. Kusaitė paneigė savo tuo metu duotus parodymus, tvirtindama, kad jie buvo išgauti panaudojant fizinį ir kitokį smurtą. Pasak jos, Vilniuje ją mušė ir Rusijos Federalinės saugumo tarnybos pareigūnai. Prokurorai, ištardę šiuos pareigūnus, jų prisipažinimų neišgavo ir nusprendė, kad E. Kusaitė melavo. Byla, matyt, bus uždara, nes teks saugoti Rusijos valstybines paslaptis.

Abu Zubaydah, taip ir nesulaukęs oficialių kaltinimų, apskundė Lietuvą Strasbūro Žmogaus teisių teismui, kuris skundą priėmė. Matyt, taip pasielgti teks ir E. Kusaitei. Kažkam parūpo, kad E. Kusaitė ir Lietuvos prokuratūra patektų į Gineso rekordų knygą su penkiomis vienu metu pagal Baudžiamąjį Kodeksą iškeltomis bylomis  jaunai merginai, kuri telefonu pasidalino savo emocijomis, sakydama, kad mielai susprogdintų kokią nors Rusijos šovinistų karinę bazę Čečėnijoje, kurioje  Rusijos kariaunos įvykdytų valstybinio teroro aktų metu buvo nužudyti dešimtys tūkstančių vaikų, nekalbant apie moteris ir senelius.

(Straipsnio autorius yra mokslų daktaras, buvęs ilgametis užsienio informacijos analitikas Seime).

Nuotraukoje: terorizmu kaltinama Eglė Kusaitė.

2011.10.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *