„Daugybė dabartinės Rusijos vyriausybės kritikų šventai tiki: nors Vladimiras Putinas nemalonus, bet jis būtinas JAV kaip partneris bendroje kovoje su islamo terorizmu, kuri yra viena iš pagrindinių Amerikos užsienio politikos krypčių“, – rašo Maiklas Veisas laikraštyje The Daily Beast.
„Tačiau tyrimas, kurį neseniai surengė Novaja gazeta (vienas iš nedaugelio Rusijoje likusių nepriklausomų laikraščių) meta šešėlį prašmatniai legendai apie antiteroristinį bendradarbiavimą. Iš operatyvinio darbo viename Šiaurės Kaukazo kaime rezultatų žurnalistė Jelena Milašina padarė išvadą, kad „Rusijos specialiosios tarnybos kontroliavo“ džihadistų srautą į Siriją, kur tie pastaruoju metu prisideda ne tik prie ISIS (uždrausta RF, – red. past.), bet ir prie kitų radikalių islamistų grupuočių. Kitaip sakant, Rusijos valdžia prisidėjo prie teroristų, kurie, Rusijos vyriausybės nuomone, kelia pavojų jos sąjungininko Viduržemio jūroje – diktatoriaus Bašaro Asado – saugumui ir gyvybei“, – tvirtina Veisas.
„Tai panašu į paradoksą – padėti savo draugo priešams, tačiau čia logika tiesioginė. Geriau tegul teroristai traukia į užsienį ir kariauja Sirijoje, negu rengia sprogdinimus Rusijoje“, – tęsia autorius, pabrėždamas, kad įsiterpimas į teroristų gretas bendradarbiavimo tikslais – instrumentas, sėkmingai įrašytas į „čekistų žvalgybos metodų metraščius“.
Tania Lokšina, Human Rights Watch programų direktorė ir vyresnioji mokslinė bendradarbė, laikraščiui The Daily Beast sakė, kad negali nei patvirtinti, nei paneigti laikraštyje Novaja gazeta išsakytų tvirtinimų, jog „(Rusijos) teisėsaugos institucijos ir saugumo tarnybos didžiuojasi, kad sukilėlių jėgų ir jėgos tarnybų ginkluotų susirėmimų aukų labai smarkiai sumažėjo – maždaug 50 proc. „Valdžia tai aiškina vyriausybės kovos su sukilėliais sėkme, bet iš tikrųjų, – sakė teisių gynėja, – aukų galėjo sumažėti dėl to, kad visi agresyvūs, kvalifikuoti smogikai dabar kaunasi ne Dagestane, o Sirijoje – ISIS sudėtyje“.
„Maikas Rodžersas, buvęs JAV Atstovų rūmų narys ir jų specialiosios nuolatinės žvalgybos komisijos pirmininkas, kalbėdamas su The Daily Beast, išdėstė nuomonę, kad FSB gali „užsimerkti prieš džihadistų srautus į Siriją“. „Aš tai sakau tik todėl, kad (rusai) galėtų pranešti Asado vyrukams apie (kovotojų) atvykimą į Siriją, – sakė Rodžersas. – Tačiau idėja išvaryti juos iš šalies man atrodo beprasmiška, nes (rusai) žino, kad (kovotojai) po kovinės parengties sugrįš namo“.
Buvęs CŽV operatyvininkas, susidūręs su FSB Tadžikistane, pranešė leidiniui, kad tokie nuogąstavimai nebūtinai sustabdytų pogrindinį konvejerį, tiekiantį ekstremistus iš Rusijos, ir jis vargu ar atsirado per Putino režimą. „Visai gali būti, kad FSB ima pačius pavojingiausius tipus ir sako jiems: „Nori sukurti kalifatą? Eik į Er-Raką“ (Sirijos miestas, atliekantis „Islamo valstybės“ sostinės funkcijas, – red. past.). Devintajame dešimtmetyje saudo arabai taip elgėsi su afganais. Tai išbandytas instrumentas. Mes irgi galėtume taip daryti. Bet, žinoma, nedarome“, – cituoja Veisas amerikiečių dimisijos žvalgą.
„Koks mūsų priimtas politinis sprendimas suvaidino lemiamą vaidmenį Sovietų Sąjungos griuvimui? – klausia Glenas Hovardas, Jamestoun Foundation (JAV) prezidentas, Šiaurės Kaukazo ir Vidurio Azijos specialistas, ir pats atsako: – Mes pasiuntėme užsienio kovotojus į Afganistaną“. Jis mano, kad Rusija keršija, stengdamasi „sudaryti Sirijoje klampynę, kad mus į ją įtrauktų, ir tuo pačiu siūlo bendradarbiauti, naikinant terorizmą“.
Hovardas „sutinka, jog Maskva naudoja armiją teroristų, kad penėtų antiamerikinės sąmokslų musulmonų pasaulyje teorijos monstrą“, sakoma straipsnyje. “Prieš pusantrų metų aš buvau Bagdade, – pasakojo jis. – Viešbutyje Al-Rashid mačiau, kaip visokie rusai sukinėjasi apie Irako valdininkus. Irakiečiai man vis kartojo konspirologines teorijas, girdi, Amerika sukūrė ISIS. Ar niekas Vašingtone nesusimąstė, kad rusai platina Irake tą sąmokslo teoriją?
„Olegas Kaluginas, buvęs KGB generolas, savo laiku vadovavęs SSSR KGB Maskvos (iš tikrųjų – Leningrado ir Leningrado srities, – red. past.) Pirmajai vyriausiajai valdybai, laikraščiui The Daily Beast sakė, kad Novaja gazeta versija ne tik įtikinanti, bet ir panaši į tiesą. „Aš beveik įsitikinęs, kad iš tikrųjų viskas taip ir buvo, kaip ten papasakota“, – pareiškė jis. Kaluginas pažymėjo, kad Rusijos žvalgybos istorijoje yra negarbingas puslapis apie „pačių ekstremistiškiausių elementų prastumimą į priekį ir jų galimybių panaudojimą tam, kad kuo smarkiau pakenktų vietiniams gyventojams“.
„Kai kurie analitikai, su kuriais aš konsultavausi rašydamas šį straipsnį, – tęsia autorius, – irgi pastebėjo: net jeigu FSB norėtų sąžiningai bendradarbiauti su JAV, jos tarnautojų – nepratusių, kad normaliai dirbtų autoritarinis režimas, kuris kelia lojalius draugužius vietoj tikrų profesionalų, – sisteminė korupcija ir nekompetentingumas sutrukdytų bet kokias pastangas atkurti tarpusavio teises“. Vienas analitikas sakė: „Jeigu norite bendromis jėgomis padaryti galą barzdotiems psichams, tegul iš pradžių Rusija susitvarko su kyšininkais, kurie leidžia jiems kursuoti per šalies sieną ir lipti į lėktuvus, kad juos susprogdintų“.
„Yra dar viena problema, nutolinanti naują tarptautinio bendradarbiavimo teisėsaugos sferoje aušrą. Nepaisant abipusių komplimentų, Amerika ir Rusija nepasitiki viena kita“, – sako Veisas. „Pavadindami Rusiją mūsų partnere smarkiai perdėtume, – mano Maikas Rodžersas, buvęs kongresmenas ir Kongreso žvalgybos komiteto pirmininkas. – Tuo tarpu esama šiokių tokių tarpusavio santykių, tačiau FSB nepatinka bendradarbiauti su FTB, o FTB, suprantama, nepasitiki FSB. Svarbiausia, todėl, kad FTB gaudo Rusijos šnipus Amerikoje. Jie mums ne draugai ir ne partneriai“.
„Politiniame lygmenyje Baltieji rūmai tvirtins, kad mes bendromis jėgomis kovojame su terorizmu, bet tai nieko nereiškia, – murma buvęs CŽV operatyvininkas. – Tad ar reikia stebėtis, jei Rusija siunčia džihadistus į Siriją, kad jie mirtų nuo amerikiečių, o ne rusų rankos? Mes velniškai mažai žinome“.
Informacijos šaltinis: The Daily Beast
2015.09.09; 03:53