Rusijos intrigos Jungtinėse Tautose


Rusija, periodiškai blokuojanti Vakarų iniciatyvas grasinimais pasinaudoti savo veto teise Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje, veikia per kitus, siekdama sutrukdyti Lietuvai perimti pirmininkavimą JT Generalinėje Asamblėjoje.

Tradiciškai, pirmininkavimą asamblėjoje kas 12 mėn. perima šalis, priklausanti vienai iš penkių regioninių grupių.

Kadencijos metu valstybė pirmininkauja Niujorke rugsėjo mėnesį vykstančiam kasmetiniam pasaulio lyderių susitikimui ir kitiems svarbiems JT renginiams. 67-oje JT Generalinės Asamblėjos sesijoje turėtų pirmininkauti šalis iš Rytų Europos grupės. Lietuva pretenduoja į šį postą nuo 2004-ųjų metų ir pastaruosius septynerius metus buvo vienintelė kandidatė.

Tačiau 2012 metais Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius paskelbė, kad į šį postą kandidatuoja ir Serbija. Maskva nedelsdama parėmė šį pareiškimą.

Tikimasi, kad sprendimą šiuo klausimu visa Asamblėja turėtų priimti birželio mėnesį, tačiau toks atvejis, kai balsavimui pateikiama daugiau nei viena kandidatūra, – ypatingai retas. Maskva siekia suardyti vieningą poziciją savo buvusių satelitų tarpe ir pažeminti Lietuvą JT sesijoje, skirtoje II pasaulinio karo pabaigos 65-ioms metinėms priimto pareiškimo, kai Lietuvos pastangomis buvo pažymėta, jog karo pabaiga šaliai atnešė ne laisvę, o kitos totalitarinės jėgos – Sovietų Sąjungos – aneksiją.

Iš tiesų, kalbama apie daug daugiau nei vien simbolinį diplomatinį postą. Kova dėl pirmininkavimo Generalinėje Asamblėjoje iliustruoja atsigaunančios Rusijos eskaluojamą kampaniją prieš buvusias satelites, kurios dabar yra ES ir NATO narės bei JAV sąjungininkės.

Parengta pagal Washington Post.com.

2012.05.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *