Savimyla Edvardas Snoudenas pasiilgo namų


JAV slaptosioms tarnyboms rimtą kiaulystę iškrėtusio Edvardo Snoudeno, nuo praėjusių metų gyenančio Maskvoje, pavardė vėl mirga pirmuosiuose Amerikos laikraščių puslapiuose.

Slaptųjų tarnybų ekspertai Vašingtone mano, jog padidėjęs visuomenės susidomėjimas E.Snoudenu – neatsitiktinis. Tiesiog E.Snoudenas ieško galimybių sugrįžti atgal į Ameriką. O buvę CŽV vadovai šį liūdnai pagarsėjusį jaunuolį vadina „akmens aglies kasyklose uždaryta kanarėle“.

Įdomu tai, kad dar praėjusių metų vasarą E.Snoudenas pasisamdė žinomą Vašingtono advokatą, kuris jam padėtų su Amerikos teisingumo institucijomis sudaryti sandorį, leidžiantį grįžti namo, bet tuo pačiu garantuojantį, jog neteks labai ilgai sėdėti kalėjime už „Amerikos paslapčių išdavimą“. Apie tai išsamiai rašo The New York Times.

Kad E.Snoudenas pasisamdė advokatą Plato Kačerisą, besispecializuojantį ginant šnipinėjimu kaltinamus amerikiečius, – iškalbingas. Juk adokatas Plato Kačerisas išgarsėjo, kai gynė Ameriką išdavusių šnipų Oldridžo Eimso ir Roberto Hanseno interesus.

Tik šį kartą, regis, situacija – itin kompikuota. Kol kas advokatas neturi E.Snoudenui nė vienos geros žinios. Praėjusių metų vasarą prasidėjusios derybos su Amerikos teisingumo institucijomis vis dar tebėra „pradinėje stadijoje“.

Advokatas P.Kačerisas atisako pateikti paaiškinimų „šiuo subtiliu klausimu“. Tačiau kitas E.Snoudeno advokatas, garsusis teisininkas Benas Uizneris, patvirtino, kad jo klientas norėtų grįžti į Ameriką mainais į trumpą įkalinimo bausmę.

Advokatas B.Uizneris mano, jog Amerika turėtų įvertinti E.Snoudeno pastangas stiprinant „demokratinę slaptųjų tarnybų kontrolę“. Sprendžiant iš advokato B.Uiznerio komentaro, duoto leidiniui The New York Times, Rusijoje prieglobstį gavęs E.Snoudenas galbūt tikisi net visai išvensiąs kalėjimo.

Apie galimybę Amerikos slaptosioms tarnybų ir E.Snoudeno derybas iš naujo susidraugauti praėjusių metų gruodžio mėnesį užsiminė ANB slaptosios tarnybos direktoriaus pavaduotojas Ričardas Ledžetas. Jis ragina E.Snoudeną grąžinti bent jau tai, kas dar jo nepaviešinta. Jei E.Snoudenas sąžiningai papasakotų, kokius slaptuosius failus jis pavogė, – jau ir tai būtų naudinga Amerikos slaptosioms tarnyboms.

Generolas Maiklas Heidenas, buvęs CŽV ir ANB direktorius, leidinyje The Washington Times išdėstė nuomonę, kad E.Snoudenas – naivus, beviltiškas savimyla ir primityvus išdavikas, perbėgęs į priešo pusę“.

Generolo manymu, Amerikos slaptosioms tarnyboms po E.Snoudeno išpuolio vis sunkiau ir sunkiau darbuotis. Visuomenė iš žvalgų reikalauja kuo didesnio skaidrumo, o žvalgyba skaidrumo suteikti kaip tik ir negali. „Jei mes ir toliau žadame užsiimti žvalgybos ir kotržvalgybos reikalais, mums teks įnešti kai kuriuos pakeitimus, apibrėžiančius slaptųjų tarnybų ir visuomenės tarpusavio santykius“, – sako M.Heidenas.

Kadangi slaptumas yra būtinas žvalgybos komponentas, Amerikos žvalgybos struktūrose įsigali „garbinga“ nuomonė, esą atvirumas, nors ir sumažina darbo efektyvumą, vis tik geriau nei visiškas uždarumas. Tačiau tokiu atveju atsiranda tikimybė, jog informacijos nutekėjimo atvejų – daugės. Ir, svarbiausia, Amerikos žvalgybos vadovybė nebegalės užkirsti kelio nelegaliems slaptos informacijos nutekėjimams.

Kitais žodžiais tariant, Amerikos žvalgyba akivaizdžiai susilpnėjo, kai buvo pradėta „skalbti nešvarius baltinius viešai“. Amerikos žvalgyba netenka ir efektyvumo, ir legitimumo, ir aštrumo.

2014.05.01; 09:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.