Sekmadieniniai pamąstymai. Išties mįslinga asmenybė


Savaitę pradėjome tradiciniais laužais ir atsiminimais, dokumentiniais kino ir foto kadrais apie tragiškuosius Sausio 13-osios įvykius, kurie jau tolsta į 25-uosius metus. Tais nepamirštamais 1991-aisiais gimę mūsų vaikai jau pačiame žmogaus amžiaus žydėjime. Mačiau jų prie Seimo, kai kuriuos, atminimo laužo apšviestus, pavyko net nufotografuoti. Jaunoji karta ima į savo rankas Lietuvos likimą.

Jiems nebus lengva. Kaip tada, prieš 24-erius metus, ir šiomis dienomis žūsta žmonės, tautoms ir valstybėms iškilę panašūs ir nauji pavojai.

Apie tai praėjusią savaitę tradiciniame „Sniego susitikime“ Lietuvoje diskutavo Europos Sąjungos ir NATO šalių pareigūnai, tarptautinės saugumo politikos ekspertai, apžvalgininkai, politologiai intelektualai – daugiau kai 60 žmonių. Atvyko nemažai Rusijos opozicijos atstovų.

Ne vieną valandą praleidau prie kompiuterio. Neišeidamas iš namų klausiausi diskusijos, kuriai vadovavo filosofas Leonidas Donskis.

Bene didžiausio susidomėjimo sulaukė buvęs naftos magnatas, buvęs Vladimiro Putino kalinys, o dabar aktyvus jo kritikas Michailas Chodorkovskis. Jis jau spėjo patekti Čečėnijos prezidento Ramzano Kadyrovo nemalonėn kaip „visų musulmonų priešas“.

Nemažai kritikos M.Chodorkovskis sulaukė ir „Sniego susitikime“. Jam teko aiškintis, kodėl jis negrąžintų Krymo Ukrainai, kodėl Vakarai turėtų atšaukti sankcijas Rusijai, kodėl jis sako „Ukrainos krizė“, o ne „Rusijos agresija Ukrainoje“. Išties mįslinga asmenybė.

Buvęs Rusijos prezidento ekonomikos patarėjas Andrejus Illarionovas atvirai apkaltino M. Chodorkovskį melu: jis sankcijas prieš Kremliaus elitą prilygina sankcijoms prieš visą Rusiją, jis net nereikalauja Rusijos agresijos prieš Ukrainą nutraukimo. A.Illarionovo klausimai buvo sutikti ovacijomis.

Panašu, kad M.Chodorkovskis įsivaizduoja save būsimu Vladimiro Putino „įpėdiniu“, kai šis bus priverstas nueiti nuo scenos. Todėl reikia pataikauti plačiajai Rusijos visuomenei, kuri vis dar puoselėja imperines ambicijas, neįsivaizduoja gyvenimo be Ukrainos ir Krymo, Baltijos valstybių, Gruzijos ir Moldovos.

M.Chodorkovskio pozicija, kad reikia nutraukti sankcijas Rusijai, labai patinka kai kurioms Europos Sąjungos šalims, nuolat apie tai kalbančioms. Tos šalys gal iš tiesų Rusijos ateitį po V.Putino sieja su M.Chodorkovskiu. O jeigu jo dabartinė veikla, išeinant iš kalėjimo, suderinta su Kremlium? Nesąmonė?

Žurnale „Valstybėje“ skaičiau, kad Europos Sąjungos ambasadoriaus Rusijoje Vygaudo Ušacko, šiandien įsivaizduojamo kaip vieno realiausių kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus, 50-mečio iškilmėse dalyvavo ir Michailas Chodorkovskis.

Sausio 16 d. išgirdome žinią, kad kai kurioms šalims (Vokietijai, Prancūzijai, Belgijai, Italijai, Vengrijai…) panaikinamas importo embargas – draudimas įvežti maisto produktus į Rusiją. Kokioms šalims? Toms, kurios, kaip ir M.Chodorkovskis, nuolat zyzia, kad sankcijas Rusijai reikia atšaukti. Ar įmanoma, kad tos Rusijos pamalonintos šalys pasielgs išdavikiškai – savo ruožtu irgi atšauks sankcijas?

Ar tarp čia paminėtų faktų nėra jokio ryšio? Ateitis parodys.

Kaip dabar turėtų reaguoti Europos Sąjungos šalys, kurioms V.Putinas „nusišypsojo“? Jos turėtų pasakyti: arba visoms panaikini importo embargą, arba mums tavo malonės nereikia. Nesu toks naivus, kad puoselėčiau tokias viltis. Lietuva rengia „sniego susitikimus“, remia Ukrainos kovą su Rusijos globojamais teroristais – jai embargas paliekamas, ir bičiulės iš ES nemato reikalo su mumis solidarizuotis.

Maloni naujiena: Rusijos istorikas, karybos ekspertas Aleksandras Sorokinas labai giria Lietuvos specialiųjų operacijų (SOP) pajėgas kaip vienas iš geriausių NATO aljanse (portalas 15min.lt). Pasak istoriko, SOP aprūpintos naujausia amerikiečių ginkluote ir įranga: palydovinio ryšio kompleksais, raketų ir aviacinių bombų lazerinio nutaikymo, naktinio matymo prietaisais ir kita sudėtinga karine aparatūra.

„Gerai apmokyti diversantai kelia didelį pavojų Rusijai ir jos ginkluotosioms pajėgoms, kurios turi sunkiosios ginkluotės ir įrangos. Tokie specialiųjų pajėgų vienetai, ypač veikdami kartu su orlaiviais, kritiniu momentu gali paralyžiuoti vadovavimo ir kontrolės sistemas, sukelti neatitaisomos žalos kovinių grupių ir padalinių ginkluotei“, – žurnale „Karas ir taika“ rašo A.Sorokinas.

Malonu ir tai, kad Lietuvoje tarnybą pradėjo nauja JAV karių pamaina, atvykusi su sunkiąja kovine technika. Tai jau penktoji JAV sausumos pajėgų karių rotacija Lietuvoje, taip pat Estijoje, Latvijoje bei Lenkijoje.

Amerikai mes labiau rūpime nei šalims, esančioms arčiau. Šiandien tai vienintelis garantas, kad galime miegoti ramiau, nei ukrainiečiai.

Visai ramiai miegoti negalime, nes M.Chodorkovskis dar netapo Rusijos prezidentu, o Paryžiaus karikatūristai tebesityčioja iš pranašo Mohameto.

Slaptai.lt nuotraukoje: komentaro autorius žurnalistas Vytautas Visockas.

2015.01.18; 10:11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *