Skandalingasis Sikorskis


Jokių įrodymų, kad Lietuvoje gerai pažįstamas buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras, o dabar – Seimo maršalas Radoslawas Sikorskis galėtų būti KGB agentas, neturiu.

Bet, kaip sako amerikiečiai, jei tai panašu į antį, plaukia, kaip antis, gagena, kaip antis, tai tikriausiai tai antis.

Politiniai R. Sikorskio oponentai Lenkijoje, sprendžiant iš jų pasvarstymų internete, panašiai galvoja. Jie įdėmiai ištyrinėjo jo jaunystės biografiją, stebi visus jo judesius bei garsus, primenančius Kremliaus antį, ir viešai apie tai kalba.

Skandalas Lenkijoje

Paskutinis R. Sikorskio gagenimas, sukėlęs Maskvai labai naudingą tarptautinį skandalą, perpildė opozicijos Seime kantrybės taurę ir ji ruošia jam atstatydinimo iš Seimo maršalo pareigų procesą.

„Visas pasaulis“ rašė, kad, spalio 19 d. duodamas interviu JAV politinių naujienų tinklalapiui „Politico“, R. Sikorskis pareiškė, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas 2008 metais tuometiniam Lenkijos premjerui Donaldui Tuskui (nuo ateinančio gruodžio 1 d. jis – Europos vadovų tarybos pirmininkas) per jų susitikimą Maskvoje pateikė pasiūlymą okupuoti Ukrainą ir pasidalinti jos teritoriją.

Vėliau, spalio 21 d.,  R. Sikorskis specialiai tam reikalui surengtoje spaudos konferencijoje  pasiskundė savo atmintimi, nes, pasak jo, pasitikrinus sveikatą paaiškėjo, kad nebuvo jokio dvišalio susitikimo Maskvoje tarp D. Tusko ir V. Putino.

Skandalingą R. Sikorskio pareiškimą buvo priverstas paneigti ir D. Tuskas.

„Kartais žmogaus atmintis būna klaidinga. Noriu užbaigti spekuliacijas: nebuvo susitikimo su Vladimiru Putinu akis į akį. Nebuvo jokio pasiūlymo dėl Ukrainos padalijimo“, – lenkų radijui TOK FM sakė būsimasis Europos vadovų tarybos pirmininkas, kitaip – Europos Sąjungos prezidentas.

Kas čia vyksta?

Ir vis dėlto. Kuriam galui prireikė R. Sikorskiui persigalvoti, o svarbiausia – koks buvo pirminio pareiškimo tikslas.

Jei jis niekuo nedokumentuotas, tai V. Putinas tikrai paneigs tokį faktą arba numyks ką nors neapiprėžto. Ir teks R. Sikorskiui užsitraukti tarptautinio melagio gėdą. O politikui padorioje visuomenėje tai gali baigtis liūdnai. Jei dokumentuotas, tai kam skirtas tas visas cirkas.

Spalio 23 d. Wojciechas Maziarskis ta proga savo straipsnyje „Putin czestuje sasiadow kawalkami Ukrainy“ (Putinas dalina kaimynams Ukrainos gabalus) laikraštyje Gazeta Wyborcza pastebėjo, kad jam R.Sikorskio paaiškinimas priminė gero filmo apie JAV gangsterius sceną teisme: labai atsiprašau, misteris Al Kaponė negrąsino man pistoletu, aš apsirikau.

Pripažinkime tai, rašo autorius, kad Sikorskio paneigimas yra priverstinis, ir tada padarysime neįtikėtiną prielaidą, kad pirmasis pareiškimas buvęs teisingas: Kremlius turi blogų ketinimų Ukrainos atžvilgiu ir mielai pamėtėtų lenkams subproduktą Lvovo miesto pavidale. Kad turėtų nusikaltimo bendrininką ir pasiteisinimą pasauliui: ne tik mes laikome Ukrainą dirbtiniu dariniu, lenkai taip pat.

Tik, mano nuomone, jokios prievartos galėjo ir nebūti. Tiesiog planas buvo toks. Nes ne pasauliui kažką V. Putinas norėjo įteigti (ant jo jam kol kas nusispjauti, ir pastaruoju metu jis tai ypač intensyviai daro), ar juo labiau tikisi dvigubos (NATO narės ir Putino Rusijos) Ukrainos okupacijos. Logika sufleruoja, kad V. Putinas tiesiog labai pragmatiškai nutarė pažaisti lenkiška korta Ukrainos viduje. Dėl suprantamų priežasčių.

Lenkų Ukrainoje – arti milijono, ir gyvena jie daugiausiai Ukrainos vakaruose, kur daugiausia Ukrainos patriotų ir kur V. Putino įtaka minimali. Ir Putinas pažaidė. Sujudino senas istorines, jau baigiančias užgyti, žaizdas. Nemąstantys ukrainiečiai dabar, matyt,  galvoja: nebūna dūmų be ugnies. O Ukrainos lenkai, kurių dauguma, kaip tvirtina Ukrainos žiniasklaida, prijaučia Ukrainos revoliucijai ir dalyvavo Euromaidane, dabar svarsto, ar nelaikys jų ukrainiečiai penkta kolona. O kur dar Kremliaus gandų skleidėjai Ukrainoje.

Orbanas baisesnis už Putiną?

Wojciechas Maziarskis spėja, kad ir Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, anksčiau negarsėjęs simpatijomis V. Putinui, matyt, gavo pasiūlymą „atsiimti” vengrišką Užkarpatės gabalėlį. Nes taip galima paaiškinti nesuprantamą jo požiūrio į Rusiją pasikeitimą.

Gal jis ir teisus. Juk visai neseniai, balandį, įtikinama pergale V. Orbano partijai laimėjus parlamento rinkimus ir palikus jį premjero poste, prisaikdinimo kalboje gegužę jis pakartojo savo raginimą įkurti vengrų, gyvenančių kraujuojančios Ukrainos vakaruose (apie 200 000), autonomiją, tokią kokios tuo metu Kremliaus kurstomi reikalavo pietų ir rytų prorusiški separatistai.

„Ukraina negali būti nei stabili, nei demokratinė valstybė, jei nesuteiks savo mažumoms, taip pat ir vengrams, tai kas jiems priklauso pagal teisę. O būtent – dvigubą pilietybę, kolektyvines teises ir autonomiją”, – sakė V. Orbanas. V. Putinas nors dvigubos pilietybės rusakalbiams kol kas nereikalauja.

Žinoma, neatmestinos ir paprasčiausio nupirkimo ar šantažo versijos.

Šis tas ir lietuviško

Ne tik aukščiausioje lygoje šiuo metu Kremlius bando sužaisti Ukrainoje lenko kortą.

Spalio 24 d. antirasistinė organizacija FARE (Football Against Racism in Europe) kreipėsi į žemesnę lygą – UEFA, kuriai priklauso tokios futbolo komandos, kaip Lenkijos „Legia” iš Varšuvos ir Ukrainos „Metalistas” iš Charkovo, reikalaudama nubausti „Legia” klubą. Už tai, kad jos fanai eilinio mačo metu tribūnose demonstravo Lenkijos vėliavą su Ereliu, kurio šonuose nupaišė du žodžius: WILNO ir LWOW su abiejų miestų herbais (Šv. Kristoforo ir Lvovo Lenkijos laikais).

„Legia”rėmėjai tuo didžiai „stebėjosi”, nes esą jau prieš tris metus „oficialiai paaiškino, kad minėta vėliava negali būti vertinama bet kokių politinių reikalavimų kontekste.” Tik nepaaiškino kodėl. Apie visa tai pranešė Lenkijos žiniasklaida.

Kliuvo ir „Metalistui”. Jo fanai tribūnose iškabino Ukrainos savanorių bataliono „Azovas”, kariaujančio su Putino kariuomene, beje, pasižymėjusio atsikovojant Rusijos teoristų šviežiai užimtą strateginį Mariupolio uostą, vėliavas, simbolika kuriose, FARE nuomone, visuomenėje laikoma nacistine. Mat kažkam FARE pasivaideno, kad sukryžiuotos pirmosios žodžių Ідея Nації (Tautos Idėja) raidės (I eina per N pasvirosios vidurį lygiagrečiai statmenims) primena svastiką. Turintį lakią, bet liguistą vaizduotę ir raidė I turėtų erzinti, nes ir ji primena svastiką prie jos žinomu paprastu būdu pridėjus dar penkias I.

Ukrainiečiai savo žiniasklaidoje pasinaudojo ta pačia lenkų informacija tik labai keistai WILNO ir LWOW išvertė į ukrainiečių kalbą ВIЛЬНО (Laisvai) ir ЛЬВIВ (Lvovas), o į rusų kalbą – СВОБОДНОir ЛЬВОВ. Nežinau kodėl, bet šiuolaikiniai ukrainiečiai atsisakė senovinio Vilniaus pavadinimo savo kalboje – Вiльня ir vadina jį Вiльнюс. Bet smagu, kad Vilnius garsais ukrainiečiui asocijuojasi su laisve.

xxx

Iki R. Sikorskio skandalo jo partijos vyriausybė atrodė patikimiausia (po Lietuvos, žinoma) Ukrainos partnere ir advokate Europos Sąjungoje  bei NATO, ginant Ukrainą nuo Putino Rusijos karinės agresijos. Tikėkimės, kad visas šis R. Sikorskio reikalas užges savaime, o lenkai savo Tėvynėje bus išrankesni jau artimiausiuose Seimo rinkimuose.

Nuotraukoje: komentaro autorius Kastytis Stalioraitis.

2014.10.26; 05:30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *