Slapti Ričardo Niksono įrašai


Atėjęs į valdžią prezidentas Ričardas Niksonas įsakė slapta įrašinėti į juostą visus savo pokalbius Baltuosiuose rūmuose.

Ričardo Niksono ir Prezidento Niksono biblioteka paskelbė paskutinę porciją slaptų įrašų (340 valandų); jie daryti 1973 metais nuo balandžio 9 iki liepos 12 – šiek tiek prieš tai, kai buvo sužinota apie slaptą garso įrašų programą ir ji buvo nutraukta, praneša The Los Angeles Times korespondentaiKristoferis Gofardas ir Paloma Eskivel.

Tose juostose 37-asis JAV prezidentas atsiskleidžia iš visiškai kitos pusės: atviras šaltojo karo kareivis stengėsi sumažinti įtampą JAV santykiuose su komunistiniu bloku, sakoma straipsnyje.

Pirmiausia kalbama apie jo susitikimo su Leonidu Brežnevu 1973 metų birželį įrašą: tada R.Niksonas pareiškė generaliniam sekretoriui, kad viso pasaulio saugumas priklauso nuo jų tarpusavio pasitikėjimo.

R.Niksoną sudomino L.Brežnevo portsigaras su įmontuotu taimeriu, kuris neleisdavo jam atsidaryti, jeigu išėmus ankstesnę cigaretę nepraėjo tam tikras laikas. „Tai labai sudrausmina“, – pajuokavo Baltųjų rūmų vadovas.

L.Brežnevas, savo ruožtu, išsakė viltį „džentelmeniškai susitarti“ svarbiausiais klausimais ir norą plėtoti „tikrus ilgalaikius abiejų šalių santykius“. Sovietų lyderis papasakojo R.Niksonui, kad planuoja pasakyti kalbą, paneigiančią klaidingą nusiteikimą, kad JAV ir SSSR būtinai turi būti priešai.

„Ar mes kalti, kad esame tokie dideli? Kad mes tokie stiprūs? – piktinosi L.Brežnevas. – Nei Jungtinės Valstijos, nei Sovietų Sąjunga negali virsti Liuksemburgu, kur visa armija – tai 78 policininkai“.

Pasak buvusio R.Niksono bibliotekos direktoriaus Timočio Naftalio, dviejų lyderių pokalbis buvo panašesnis į draugišką apsikeitimą banalybėmis, nei į dar vieną šaltojo karo klišių porciją.

Paskelbtos juostos taip pat byloja, kad prezidentas daug mąstė apie Kiniją. 1972 metais, dideliam Amerikos dešiniųjų nepasitenkinimui jis apsilankė KLR ir priėjo prie išvados, kad senstantis Mao Cze Dunas jau neilgai išsilaikys valdžioje.

1973 metų gegužės 3 dieną R.Niksonas išsikvietė labiausiai patyrusį diplomatą Deividą Briusą ir pavedė jam ištirti visuomeninę bei politinę situaciją Kinijoje ir įvertinti viltį teikiančius lyderius, sakoma straipsnyje.

„Mane laiko antikomunistu numeris 1 šalyje, – sakė jis diplomatui. – jūs puikiai žinote, kaip aš užsitarnavau tokią reputaciją. Tačiau, jei mes tęsim tylios konfrontacijos politiką su Kinija, galų gale gausim branduolinį karą. Nėra jokių abejonių“.

Kaip žinome, slapti pokalbių įrašai suveikė prieš R.Niksoną ir padėjo išguiti jį iš Baltųjų rūmų. Tapęs prezidentu Džeraldas Fordas suteikė malonę savo pirmtakui, apibendrina žurnalistai.

Šaltinis: Los Angeles Times

Nuotraukoje: SSRS vadovas Leonidas Brežnevas ir JAV prezidentas Ričardas Niksonas.

2013.08.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *