Į Amerikos universitetus prasiskverbė užkratas, perspėja “The Daily Mail”. “Užsienio šnipai su kuklių studentų ir mokslininkų kaukėmis stengiasi pavogti valstybės paslaptis ir naujas technologijas“, – rašo neįvardijamas laikraščio žurnalistas.
Tarp tūkstančių įstatymams paklūstančių studentų iš užsienio Jungtinėse Amerikos Valstijose įsispraudė „nesuskaičiuojama daugybė užsienio agentų“. „Kinija, Rusija ir Iranas – štai tos šalys, kurios bando išpešti naudos iš atvirumo ir skaidrumo dvasios JAV aukštajame moksle“, – sakoma straipsnyje.
Bloomberg agentūros pranešimu, tik 2009 – 2010 metais užfiksuota aštuonis kartus daugiau Kinijos ir kitų Rytų Azijos šalių bandymų užvaldyti paslaptis moksliniais kanalais, o pernai – dukart daugiau bandymų, kuriuos įvykdė Artimųjų Rytų šalys.
Su šios rūšies šnipinėjimu buvo susijęs net Rusijos nelegalų tinklas, demaskuotas JAV. Antai Lidija Gurijeva (Sintija Merfi) baigė keletą prestižinių universitetų. Bloomberg duomenimis, iš Centro jai nurodyta „kasdien palaikyti ryšius su bendrakursiais ir profesoriais, kurie gali padėti rasti darbą ir galės (arba jau gali) prieiti prie slaptos informacijos“, o taip pat ieškoti asmenų verbavimui.
„Iranas taip pat dalyvauja šnipinėjime per mokslinius sluoksnius“, – daro prielaidą laikraštis. Kai Mičigano universiteto filialas Dubajuje 2009 metais susidūrė su problemomis, kažkokia arabų kompanija pasisiūlė jį pafinansuoti. Tačiau CŽV įtarė, kad už kompanijos slypi Iranas. Universitetas atmetė siūlymą.
Tačiau didžiausių mastų žaidimą „mokslinio šnipinėjimo fronte“ atlieka Kinija, įsitikinęs straipsnio autorius. Kaip praneša Bloomberg, Kinijos valdžia stengiasi įsigyti Amerikos pramoninių paslapčių per 3 tūkstančius fiktyvių firmų. Yra ir visa armija studentų – šnipų: „kai kurie iš jų – prasti studentai, jie priverčiami šnipinėti, kiti – specialiai apmokyti agentai, apsimetę studentais“.
Užsienio specialiosios tarnybos, ypač Kinijos, taip pat stengiasi užverbuoti amerikiečių studentų, išvažiuojančių studijuoti į užsienį. Glen Daffi Shriveris iš Mičigano, kuris mokėsi Šanchajuje, gavo iš Kinijos žvalgybos daugiau kaip 70 tūkst. dolerių ir bandė įsidarbinti CŽV. 2011 metais jis prisipažino: jeigu būtų priimtas į darbą, jis būtų pardavinėjęs paslaptis kinams. Shriveris nuteistas 4 metams kalėjimo, sakoma straipsnyje.
Nuotraukoje: plakatas, vaizduojantis Kinijos šnipus.
Šaltinis: Daily Mail
2012.04.17