Teisėjas Audrius Cininas – teismų veiklos viešumo pavyzdys


Užvakar Teisingumo ministerijoje vykusioje konferencijoje, skirtoje teismų veiklos viešumo problemoms ir iššūkiams, pasakiau paprastą mintį – vadinamojoje pedofilijos byloje maksimalų padorumo ribas išlaikantį viešumą facebook tinkle ir savo interneto svetainėje užtikrinantis Vilniaus miesto 2 apylinkės teismo teisėjas Audrius Cininas yra vertas didesnio pripažinimo visoje teismų sistemoje.

Jo bandymai aiškiai ir trumpai informuoti visuomenę apie bylos eigą, priimamus sprendimus, jų argumentus – tai geros praktikos pavyzdys, Jis yra revoliucinis. Bet tuo pačiu ir ne griaunantis teisinės sistemos principus, o juos pakylėdamas į akivaizdžiai naują, kokybišką veiklos organizavimo lygį.

Štai kad ir paprastas pavyzdys, kaip teisėjas paaiškina A. Ūso bylą ir jos eigą (atsotogos ir bylos nagrinėjimo nukėlimas į rudenį) bei galimas interpretacijas dėl šios bylos politizavimo rinkimų kontekste:

“Nagrinėti A.Ūso bylą dabartinė teisėjų kolegija paskirta 2012 m. balandžio mėnesį. Nuosprendį skelbti planuojama 2012 m. spalio – lapkričio mėn. Taigi – 6- 7 mėnesiai. Badantiems pirštu, kad tai daug, siūlau pasižiūrėti kiek laiko ir po kokias instancijas byla trankėsi prieš tai, kiek laiko įprastai trunka kitų, bet kokių baudžiamųjų bylų nagrinėjimas. Gal kam bus įdomu pasidomėti ir kiek laiko trunka kai kurių bankininkų vien tik ekstradicijos procedūros kitose šalyse. Ši byla nesuteikia nei vienam iš teisėjų kolegijos jokių lengvatų ar privilegijų, mes kaip skendome, taip ir skęstame rutininiame kitų bylų sraute. Kaip lipo, taip ir lipa ant galvos kas tik gali su prašymais, pareiškimais, skundais, pretenzijom ir sąmokslo teorijom.

Neturiu jokių įgaliojimų nustatyti kitų teisėjų, prokuroro, advokato atostogų grafikus. Bet gal pirštais į tai badantys susivienys, nueis nežinau kur ir padarys taip, kad visos atostogos, visi posėdžiai kitose bylose būtų atšaukti ir visi A.Ūso proceso dalyviai nuo rytojaus dalyvautų tik jame? Aš pirmas pasiruošęs atsisakyti visų savo atostogų, laisvo laiko, šeštadienių, sekmadienių ir kitų bylų, pabaigti šią bylą ir paskelbti nuosprendį per mėnesį- du.

Ši byla yra BAUDŽIAMOJI byla, ji nėra rinkimų kampanijos dalis, todėl vesti kažkokias paraleles tarp šio proceso ir įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimų – absurdiška. Visiškas absurdas ir Konstitucinio valdžių padalinimo principo nežinojimas yra tiesimas paralelių tarp šio – TEISMINIO – proceso ir ĮSTATYMŲ LEIDŽIAMOSIOS valdžios rinkimų. Teismas nagrinėja bylą pagal savo, o ne pagal Seimo rinkimų grafiką. Kažkam gal naudinga, kad nuosprendis bus po rinkimų. Taip pat gal kažkam naudinga būtų, kad nuosprendis būtų prieš rinkimus arba net rinkimų dieną. Bet man tai nerūpi.

Geros dienos visiems.”

Mane toks paaiškinimas privertė kiek kitaip pažiūrėti į kai kurių asmenų viešus sąmokslo teorijų kėlimus. Todėl šis teisėjas yra vertas ne tik pagarbos už drąsą ir inovatyvumą (juk žinome, kokia uždara ir konservatyvi yra teismų sistema), bet ir mažų mažiausiai jo patirtis turi būti perkeliama į aukštesnes teismų instancijas. Juk gera praktika ir pavyzdžiai turi įkvėpti esminėms reformoms visus teimus, o ne tik pasilikti pavienių bylų ar teismų geros praktikos pavyzdžiais.

Nudžiugino mane ir dar vienas faktas – teisėjo Audriaus Cinino veiklos viešumo praktika buvo teigiamai įvertinta ne tik žurnalistų ar atskirų teisininkų, bet ir pačio Aukščiausiojo teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus. Tai labai svarbus ženklas ir signalas, kurį aš asmeniškai vertinu kaip pozityvų postūmį esminėms teigiamoms reformoms.

Todėl matydamas, kad vos trijų valandų Teisingumo ministerijos surengta konferencija leido įvairių teisinės sistemos institucijų atstovams pasidalinti pažangia patirtimi ir savo požiūriais o ne vien girtis pasiekimais ar verkti dėl nesėkmių, turiu pripažinti vieną faktą – greita, paprasta ir efektyvu. Dėl to norėčiau padėkoti ir konferencijos moderatoriui Ryčiui Juozapavičiui. Nors ir nesu konferencijos organizatorius.

Nuotraukoje: straipsnio autorius LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius.

2012.06.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *