Teisingumo valanda: Sergejus Rachinšteinas kaltas dėl didelės vertės sukčiavimo


Šiandien po 11 metų trukusio tyrimo ir  teismų maratono  Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) didžioji išplėstinė septynių teisėjų kolegija paskelbė, kad pustrečių metų realiai kalėti nuteistas ir Vietname sulaikytas verslininkas Sergejus Rachinšteinas yra kaltas dėl visų jam pareikštų daugiau nei 700 epizodų kaltinimų ir pagrįstai nuteistas už sunkiausius finansinius nusikaltimus, t. y.  didelės vertės – valstybei priklausančio svetimo turto, tęstinius sukčiavimus.

Šiandien valstybei negrįžtamai pereina šioje baudžiamojoje byloje buvusios areštuotos S. Rachinšteino įmonių piniginės lėšos – beveik 700 tūkst. eur (2 391 246, 90 Lt). 

Išplėstinė teisėjų kolegija išnagrinėjo S. Rachinšteino ir dar 8 asmenų kasacinius skundus, kuriais jie visi 2014 m. gruodžio 30 d. Vilniaus apygardos teismo buvo pripažinti kaltais dėl sukčiavimo ir nuteisti kalėti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis. 

Pasak valstybės kaltintojo Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro Vytauto Kukaičio, S. Rachinšteinas pripažintas kaltu ir nuteistas už tai, kad kartu su savo valdomų įmonių finansininkėmis ir statytiniais direktoriais 2000-2004 m. buvo įkūręs fiktyvių įmonių tinklą, per kurį legalizavo daugiau nei 10 mln. litų (2 896 200 Eur) ir pasisavino daugiau nei 1,5 mln. litų (434 430 eurų) pridėtinės vertės mokesčio. 

LAT teisėjų kolegijos teigimu, 2014 m. gruodžio 30 d. Vilniaus apygardos teismo nuosprendis, kuriuo buvo panaikintas išteisinamasis apylinkės teismo priimtas sprendimas, yra teisėtas ir pagrįstas, o gynėjų skundai – nepagrįsti. Dėl 2000-2004 m. įvykdytų nusikaltimų pagal prokuroro apeliacinį skundą ir naujai suformuluotą kaltinimą apeliacine tvarka išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas pagrįstai konstatavo, kad S. Rachinšteinas ir organizavo, ir vadovavo organizuotoms įvairių sudėčių grupėms bei koordinavo grupių narių veiksmus, paskirstė vaidmenis, keitė bendrovių statytinius direktorius ir buhalterius. Organizuotoje grupėje taip pat klastojo dokumentus, apgaulingai tvarkė įmonių buhalterinę apskaitą, apgaule įgijo didelės vertės – daugiau nei 1,5 mln. litų (434 430 eurų) svetimą turtą. 

LAT išplėstinė 7-ių teisėjų kolegija nagrinėjo šią bylą dėl to, kad teisės normų taikymas šioje byloje yra svarbus visai Lietuvos baudžiamųjų bylų teismų praktikai formuoti. 

Teismas išnagrinėjo sudėtingus organizuotos grupės bendrininkavimo klausimus finansiniuose mokestiniuose sukčiavimuose, senaties nutrūkimo ir atsinaujinimo klausimus, esant specialiųjų teisės normų konkurencijai, išsamiai ir detaliai atsakė į klausimus dėl apgaulingos apskaitos baigtumo momento nustatymo kriterijų. 

Vienas svarbiausių klausimų, kurie buvo LAT dėmesio centre – tai kaltinimo keitimo teisme procedūros ir galėjimas valstybės kaltintojui – prokurorui, vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodeksu iš esmės pakeisti kaltinimą naujomis faktinėmis aplinkybėmis skirtingu nuo pirmoje instancijoje išnagrinėti kaltinimo. Šis klausimas proceso eigoje 2013 metais buvo nagrinėjamas ir Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme, kuriame buvo pripažinta, kad tokie aktyvūs prokurorų kaltinimo keitimo veiksmai atitinka ir neprieštarauja Konstitucijai.

Informacijos šaltinis – Lietuvos respublikos prokuratūra.

Nuotraukoje: ponas Sergejus Rachinšteinas.

2016.03.03; 19:46

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *