Tai atsitiko 1974 metais, kai Jurijus Mamlejevas, maskvietis rašytojas disidentas, pagaliau nusprendė, kad nebegali pakęsti draudimų publikuoti savo kūrinius, rašo Čarlis Kloveris (Charles Clover) Financial Times tinklaraštyje. Jie su žmona priėmė sprendimą, kuris darėsi vis tipiškesnis sovietinei inteligentijai – jie emigravo.
J.Mamlejevas tapo vadinamos trečiosios bangos sovietų emigracijos dalimi, – pirmoji buvo trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, atėjus į valdžią bolševikams, antroji – bėgimas nuo antrojo pasaulinio karo, tuo tarpu trečioji, J.Mamlejevo karta, daugiausia išvažiuoja dėl cenzūros.
„O dabar gali kilti trečioji banga. Ekonomisto Sergejaus Gurijevo išvykimas į Prancūziją gali atgaivinti prieštaringą politinės tremties tradiciją“, – rašo autorius.
Kitas nesenas emigrantas – tai Garis Kasparovas, pasaulio šachmatų čempionas ir žymus opozicijos lyderis, spaudos konferencijoje Niujorke pasakęs, kad jis nebuvo Rusijoje keletą mėnesių ir kažin ar sugrįš „artimiausiu metu“.
S.Gurijevas ir G.Kasparovas – tikri politiniai disidentai, pakliuvę į pirmą ir, galimas dalykas, ne paskutinę grupę intelektualų, pabėgusių nuo griežtų priemonių prieš tuos, kurie palaikė opoziciją prieš prezidentą Vladimirą Putiną“, – tvirtina autorius.
„Emigracija Kremliui visada būdavo skląstis garams nuleisti: ji pašalina oponentus ir suteikia valdžiai įkalinimo alternatyvą.
Bet Rusija prarado tūkstančius protingiausių žmonių dėl Kremliaus įpročio atsikratyti kitaminčių, tas įprotis jau buvo 1847 metais, tais laikais, kai Aleksandras Gercenas išvažiavo į Londoną dėl caro spaudimo.
Sovietiniu laikotarpiu emigracija buvo tokia gausi, – istorikai sako, kad vien su bolševikų revoliucijos banga 1917–1920 metais išvažiavo 2 mln. žmonių, – kad genetikai ėmė tyrinėti, ar Rusijos talentingiausio XX amžiaus elito tremtis ar mirtis neturėjo įtakos Rusijos nacionaliniam genofondui.
Genetikai Svetlana Borinskaja ir Aleksejus Zacharovas parašė darbą, kuriame išsklaidė mitą, kad Rusija virto „genetinių atliekų“ šalimi. Bet pats faktas, kad jiems teko atlikti tokį tyrimą, rodo, jog egzistuoja nacionalinis kompleksas, o taip pat galimybė situacijai pasikartoti, mano autorius.
Nuotraukoje: pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas, pastarosiomis dienomis pasitraukęs iš Rusijos.
Šaltinis: Financial Times
2013.07.10