Ukraina nuo milžiniškos skulptūros Kyjive nuima pjautuvą ir kūjį


Ukraina nuo milžiniškos skulptūros Kyjive nuima pjautuvą ir kūjį. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, rugpjūčio 1 d. (AFP-ELTA). Ukrainos sostinėje antradienį darbininkai nuėmė pjautuvo ir kūjo simbolį nuo milžiniškos skulptūrinės figūros, stūksančios virš Kyjivo. Tai dar vienas sovietinių simbolių šalinimo kampanijos, suaktyvėjusios po Maskvos invazijos praėjusiais metais, etapas.
 
62 metrų aukščio plieninė moters, vienoje rankoje laikančios skydą su kūju ir pjautuvu, o kitoje – kardą, figūra buvo atidengta 1981 metais kaip paminklas sovietų pergalei Antrajame pasauliniame kare. Stovinti ant karo muziejaus pastato, ji ukrainietiškai vadinama „Batkivščyna-Matj“ („Motina-Tėvynė“). Ukrainos kultūros ministerija pritarė planui skulptūrai suteikti naują skydą su šalies ženklu – trišakiu.
 
Nuo praėjusio mėnesio darbininkai, dirbantys ant skydo viršaus pakabintame lopšyje, po truputį nupjauna sovietinio herbo grūdų ir juostų elementus ir virvėmis leidžia juos žemyn. Visas skydas bus pakeistas nauju skydu su trišakiu. Statula yra Nacionalinio Ukrainos Antrojo pasaulinio karo metų istorijos muziejaus dalis. Muziejaus direktorius Jurijus Savčukas paragino statulą pervadinti „Motina Ukraina“. Skydo pakeitimo projektas turėtų kainuoti 28 mln. grivinų (758 tūkst. JAV dolerių), tačiau Ukrainos pareigūnai pabrėžia, kad už jį bus apmokėta ne valstybės, o įmonių paaukotomis lėšomis.
Ukraina nuo milžiniškos skulptūros Kyjive nuima pjautuvą ir kūjį. EPA-ELTA nuotrauka
 
Praėjusį mėnesį atsistatydino projektą parėmęs ministras, sulaukęs oficialios kritikos dėl meno projektų išlaidų karo metu. Tačiau pernai Kultūros ministerijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad 85 proc. ukrainiečių pritaria pjautuvo ir kūjo pašalinimui. Po Rusijos invazijos Ukraina paspartino sovietinės istorijos ir Rusijos kultūros nuorodų pašalinimo iš geografinių pavadinimų procesą, o šią vasarą įsigaliojo dekolonizacijos įstatymas.
 
Panašių didžiulių skulptūrinių figūrų yra ir kitų miestų sovietiniuose karo memorialuose, įskaitant Volgogradą (Rusija) ir Brestą (Baltarusija).
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.08.02; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *