Ulan – Ude persekiojamos opozicijos aktyvistės


Spalio 14 dieną 17.30 val. Maskvoje vyks piketas prieš dviejų jaunų Ulan-Ude gyventojų – Nadeždos Nizovkinos ir Tatjanos Stecuros baudžiamąjį persekiojimą. Piketą rengia Antikarinis judėjimas. Nadežda ir Tatjana kaltinamos tuo, kad savo atsišaukimais „Buriatija, nebūk Andižanas!“ (ginančiais buriatų imamą Bachtijarą Umarovą), „Vasario 23-oji – gedulo diena“ (apie vainachų tautų deportacijos metines) ir „Meškakojisžengia“ (apie kalinių čečėnų kankinimus) neva tai kurstė neapykantą armijai, milicijai, FST (Federalinei saugumo tarnybai) ir FBVT (Federalinei bausmių vykdymo tarnybai). Kodėl šitą neapykantą turėjo sukelti būtent atsišaukimai, o ne juose aprašyta veika, tardytojai ir teismas nepaaiškino. Bylą, beje, inicijavo ne kas nors, o FST Tardymo valdyba Buriatijos respublikoje.

Pirmasis iš atsišaukimų, sudominęs FST, buvo kaip tik tas, kuriame kalbama apie vieną didžiausių Stalino nusikaltimų (lyg ir pripažintą dabartinio Rusijos režimo kaip nusikaltimą) – priverstinė čečėnų ir ingušų tautų deportacija 1944 metų vasario 23-ąją. Už jį, o taip pat už du kitus, merginoms gresia iki 2 metų, o jeigu straipsnį perkvalifikuos iš 282 „Neapykantos arba priešiškumo socialinei grupei kurstymas“ į 280 „Raginimas sugriauti valstybės santvarką“ (o bandymai ištraukti kaltinimus būtent pagal šį straipsnį pastebėti tardymu metu) – tai ir iki 5 metų laisvės atėmimo.

5-eri metai už tiesą apie siaubingus Rusijos nusikaltimus Kaukaze… Beje, ar jiems tai pirmas kartas? Būtent tiek gavo žurnalistas Borisas Stomachinas – už tą pačią tiesą ir pagal būtent tą patį straipsnį.

Žurnalistai – Nadeždos Nizovkinos (profesionalios žurnalistės) – ir paprasčiausiai neabejingi žmonės kviečiami ketvirtadienį į piketą. Nizovkina ir Stecura nesiekė jokių asmeninių tikslų, kai, rizikuodamos laisve, o gal net gyvybe (juk Rusijoje viskas įmanoma), rašė ir klijavo drąsius opozicinius tekstus. Jos paprasčiausiai norėjo nors ką pakeisti šalyje – kad ir pagal kuklias savo jėgas. Visų jos piliečių labui. Tad nejaugi dabar tie piliečiai atsisakys padaryti nors menkniekį – ateiti spalio 14-ąją į Čistoprudnij bulvarą prie Gribojedovo paminklo, kad užsistotų tas, kurios juos gynė?

Nuotraukoje: straipsnio autorė Jelena Maglevanaja.

2010.10.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.