“Ultra Slide” – pionierius Lietuvoje?


Garsiai ir viešai “šnibždu” konkuruojantiems ir bendradarbiaujantiems…

Tai – moderniausia mechaninė fizinio aktyvumo priemonė lateralinių ir ne tik lateralinių raumenų treniruotėms.

Tai – lenta su slystančiu paviršiumi. Pasaulyje naudojama nuo 1992 metų, apie kurią Lietuvoje nesu girdėjęs. Todėl nutariau pateikti informaciją prestižinių sporto centrų instruktoriams, kūno kultūros mokytojams, atskirų sporto šakų treneriams, visuomenės sveikatos ugdytojams, reabilitologams, kineziterapeutams ir tiesiog tiems, kurie siekia sužinoti apie judesių ugdymo inventorių. Esu tikras, kad tai perspektyvi ir naudinga judėjimo įvairinimo priemonė Lietuvoje.

Ji naudinga sportininkams, fitneso entuziastams ir netgi reabilitacijų procesuose esantiems pacientams. Profesionalūs treneriai minėtose srityse pasitiki šia priemone ir nuolat ją naudoja judėjimo komponentams įvairinti. Tai – ne tik įdomus ir sudėtingas judamosios veiklos inventorius, bet labai veiksminga judesių mokymo priemonė.

Įsigiję “Ultraslide”, jūs ne tik gaunate labai efektyvią, aukščiausios kokybės mankštos įrenginį, tvariai pagamintą JAV. Tai inventories, kuris jums patiks, nes padės jaustis puikiai todėl, kad būsite modernūs, jei norite “pionieriais”, nes apie tokius Lietuvoje iki šiol nesu girdėjęs, kad kas mankštintųsi prestižiniuose sporto centruose ar kur nors kitur, pavyzdžiui, mokyklose per kūno kultūros pamokas, neformaliose fizinio aktyvumo pratybose ar atskirų sporto šakų treniruotėse, ar juo labiau taikant jas reabilitacijos metu gydymo institucijose…

Toks inventorius, kaip TRX, BOSU taipogi seniai naudojami Pasaulyje, tačiau pas mus kažkodėl pradėti naudot visiškai neseniai. Matyt, per daug užsiciklinama ties kopijuojamomis senstelėjusiomis “naujovėmis” dėl kompetencijų stokos. Gal per daug lėtai visos naujovės skinasi kelią mūsuose dėl “nomenklatūrinio” požiūrio…

ISTORIJA

Sausio 18, 1992, „The New York Times” paskelbė straipsnį apie sporto kondicionavimo prietaiso atsiradimą, žinomą kaip Kneedspeed. Prietaisą pasigamino Jeff Markland, kuris buvo futbolo žaidėjas, patyręs kelio traumą 1988 metais. Jis ieškojo novatoriškų reabilitacijos formų. Jis žinojo, kad olimpinis greitojo čiuožimo čempionas Erikas Heidenas buvo pasidaręs kažkokį slystančios lentos treniruoklį, todėl nusprendė pats tai pamatyti ir pritaikyti jį reabilitacijai.

Slystančią lentą su specialios medžiagos šliurėmis, panašiomis kaip, pavyzdžiui, Kaune, karo muziejuje, kurios maunamos ant sportbačių, Džefas Marklandas patobulino, ir ji buvo pavadinta Kneedspeed. Tai – plastmasinė stačiakampė lenta su itin lygiu paviršiumi. Šonuose buvo įmontuoti du pagaliukai, kad neišslystų iš lentos atliekant šoninius slydimo pratimus. Tokiu būdu atsirado modernus ano laikmečio vidinių šlaunies raumenų treniruoklis, kuris greitai tapo populiaria reabilitacijos priemone kirkšnies ir medialinio kelio sanario traumoms gydyti.

KAS NAUDOJA?

Daugelis aktyvaus poilsio mėgėjų ir profesionalių riedutininkų bei ledo ritulininkų naudoja jį kaip traumų prevencijos priemonę. Tai itin pragmatiškas sprendimas ledo ritulininkams vasaros metu čiuožimo imitavimui atlikti pasitelkus šią lentą treniruočių procese.

Kalbant apie ledo ritulį ši lenta atlieka profilaktinio pobūdžio traumų prevenciją, naudojamą reabilitacijos procesuose, naudojamą mokant čiuožti vaikus ir ne tik vaikus, naudojama kaip aerobikos forma, judesių koordinacijai, greitumui, taisyklingo atsispyrimo ir taisyklingos laikysenos formavimui čiuožimo metu. Ledo ritulio treniruotėse tai būtinybė siekiant išlaikyti ir tobulinti čiuožimo gebėjimus.

Kitose situacijose tai – alternatyva galbūt įkyrėjusiam straksėjimui ant step platformos ar šiaip ant kitokio tvirto pagrindo, kurie, beje, gniuždo kelio bei stuburo sąnarius, jei pratimai atliekami neplastiškai ir dar antroje dienos pusėje, o juo labiau vakare, kuomet ypač sumažėja tarpslankstelinių diskų apimtys, o laikysena vis dar ydinga, nes nesugebama kontroliuoti juosmens, pilvo ir nugaros raumenų.

Tokios slystančios lentos puikiai tinka bet kurio amžiaus visuomenei, turinčiai noro įvairinti judesių kompetencijų spektrą.

Kneedspeed gamintojai po daugelio bandymų galiausiai sukūrė sofa-up naudojimui skirtą judėjimo įvairinimo studijų produkto versiją. Tai buvo Molly Fox, jis vienas iš pirmųjų elitinių fitneso instruktorių, kuris atrado ir pradėjo naudoti šią lentą kaip fizinio aktyvumo skatinimui bei įvairinimui Niujorke, kur publika perdėtai angažuota ir vipinė. Tačiau tai jiems patiko…

Priklausomai nuo to, kaip sumodeliuojamas užsiėmimų planas, lenta gali būti naudojama tiek aerobiniam pajėgumui didinti, tiek atskirų raumenų stiprinimo modeliams. Kai naudojami spartaus tempo judesiai mažiausiai 20 minučių, lenta yra veiksminga aerobikos pratimų forma. Tai taip pat efektyvus prietaisas klubų, sėdmenų ir kojų raumenų, ypač vidinių šlaunies raumenų stiprinimui.

AKTUALU MOTERIMS

Slystančios lentos patrauklus fizinės veiklos inventorius moterims, kurios nori koreguoti vidinę šlaunų dalį. Faktas neginčijamas, kad slydimo lenta yra viena iš nedaugelio prietaisų, skirtų vidinių šlaunų pratybose. Jos gali būti modeliuojamos kaip “uždarosios grandinės” judėjimo forma, suteikiančia daug naudos minėtoms kūno vietoms koreguoti.

Uždarosios grandinės pratimai atliekami, kai Jūsų kojos liečiasi su grindimis nuėmus vieną ar abu šoninius pagaliukus nuo lentos. Šis pratybų tipas padidina raumenų suspaudimo jėgą, kuri stabilizuoja sąnarius ir tokiu būdu padeda juos stiprinti bei koreguoti šlaunų apimtis, o tuo pačiu mažinant ir celiulito kiekį, dėl kurio daugelis moterų “svaigsta”, kaip nepriimtiną (vyrams tai dažniausiai nė motais, o Jūs dėl to stresuojate – žinote ką, tikrai be reikalo). Celiulitą nuo šlaunų “tirpinkite”, jei jums pačioms tai aktualu dėl bendros kūno konstitucijos ir fizinės veiklos įvairumo poreikio…

REKOMENDACIJOS

Apsvarstykite galimybę sujungti slystančios lentos mokymą 5 – 10 minučių intervalu, kartu su kitų rūšių fizinės veiklos formomis, pavyzdžiui, nepusiasviras irklavimo treniruoklis, nekondiciniai kamuoliai, TRX, BOSU ir kt., inventoriaus pratimų kompleksais. Venkite pratybų, jei esate nėščia, o kitais atvejais esant artrito ar vestibularinio aparato problemoms pradėdamos mankštintis pasitarkite su šeimos gydytoju.

APIBENDRINIMAS

Ši lenta apima specifinius ir elemenatrius judėjimo gebėjimus bei juos ugdo. Ji patraukli bei tinka tiems, kurie siekia eiti kartu su laikmečio atradimais, nors ir 20 metų pavėluotai Lietuvoje.

IŠVADA PAMĄSTYMUI

Geriau vėliau negu niekada, nes ir šiuo atveju pirmieji “nušvilps” geriausią “kąsnį”, nors ir iš gerokai “apdžiūvusio sūrio”….

Būkite sveiki ir konkurentabilūs.

Straipsnio autorius Andrius Kaveckas yra Biomedicinos mokslų magistras, visuomenės sveikatos ugdytojas.

2012.03.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *