Vakarienės, bankininkai ir šnipai – pagal Lenkijos scenarijų


Varšuvoje – vienas iš didžiausių skandalų per pastaruosius keletą ar net keliolika metų. Skandalas buvo neišvengiamas, kadangi viešojoje erdvėje atsidūrė privatus Lenkijos Centrinio banko vadovo ir Lenkijos vidaus reikalų ministro pokalbis, įvykęs 2013-ųjų metų birželį.

Apie šį nežinia kaip ir kodėl viešumoje atsidūrusį pokalbį išsamiai leidinyje Corriere della Sera rašo žurnalistė Marija Serena Natale.

Keisčiausia, jog dviejų aukšto rango Lenkijos pareigūnų pokalbis jiems nežinant įrašytas prabangiame, puikią reputaciją turinčiame Varšuvos restorane. Be kita ko, tas restoranas įkurtas finansiniame Varšuvos rajone. Būtent ten, kur susirenka pasišnekučiuoti tie, kurie vengia viešumos. Ir vis dėlto nežinomi asmenys slaptu būdu užfiksavo dviejų Lenkijos pareigūnų privatų pokalbį apie galimą valstybinį perversmą ir antirusiško bastiono Europoje destabilizaciją. Įrašė jiems net neįtariant. Bet viešumoje pokalbio detalės pasirodė tik po vienerių metų.

Taigi kas nutiko 2013-ųjų metų birželio vakarą? Ogi privačiai vakarienei tąsyk susitiko Lenkijos centrinio banko valdytojas Marekas Belka (buvęs Lenkijos premjeras, buvęs Lenkijos finansų ministras) ir Lenkijos vidaus reikalų ministras Bartolomėjus Senkevičius. Pareigūnai kalbėjo apie Lenkijos ekonomikos, kuri pagal savo dydį Europoje – šešta, sunkumus ir bėdas. Žinoma, neišvengta kritikos. Kritiški pastebėjimai pirmiausiai adresuoti Valiutos tarybos vadovams.

2014-ųjų birželį populiarus, aštrumų nevengiantis Lenkijos leidinys Wprost paskelbė keletą šio pokalbio ištraukų. Paskelbtose ištraukose užsimenama, jog ponas Belka padės Vyriausybei subtiliuose klausimuose mainais į finansų ministro Jaceko Rostovskio pakeitimą „labiau apolitiška figūra“. Kas domisi Lenkijos vidaus politika, puikiai žino, jog 2013-ųjų rudenį Rostovskis tikrai buvo pakeistas į Mateušą Šureką, priklausantį „olandų finansinei grupei Inga“.

Sužinojęs apie privataus pokalbio paviešinimą Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas perėjo į kontrpuolimą. Jis pareiškė neleisiąs, kad opozicija išprovokuotų valstybėje krizę. Premjeras tvirtina, jog dės visas pastangas, kad tokiu antiįstatymišku būdu Vyriausybė nebūtų nuversta.

Lenkijos prokuratūra pranešė apie pradėtą tyrimą, kurio tikslas – nustatyti neteisėto pasiklausymo užsakovus bei vykdytojus.

Šis informacijos nutekėjimas kompromituoja ne vien Lenkijos vidaus reikalų ministrą. Slaptas įtakingų pareigūnų privataus pokalbio įrašymas byloja apie Lenkijos slaptųjų tarnybų, įskaitant ir kontržvalgybą, silpnumą. Bent jau taip gali tvirtinti oponentai.

Atkreipkime dėmesį į aplinkybę, kodėl privatus pokalbis paviešintas būtent dabar? Jis paskelbtas tuomet, kai Rusijos ir Ukrainos ginčas dėl dujų kainų pasiekė aukščiausią įtampą. Jis paskelbtas būtent dabar, kai Lenkijos premjeras ypač energingai įtikinėja Europos Sąjungos vadovus, jog vienintelė protinga išeitis – mažinti visos Europos priklausomybę nuo rusiškų dujų.  

Didelį autoritetą turintis lenkiškas leidinys Gazeta Wyborcza mano, kad šį pokalbį slapta įrašė ir juo dabar Lenkiją šantažuoja „jėgos, susijusios su Rusijos žvalgyba“.

Informacijos šaltinis: Corriere della Sera

2014.06.18; 05:35

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *