Lenkijos ir Austrijos žurnalistai pranešė, kad šių metų liepos 30-ąją mįslingomis aplinkybėmis Varšuvoje prapuolė žymus lenkų žurnalistas Rafalis Gavronskij.
R.Gavronskij prapuolė tuoj po to, kai Lenkijos policijos atstovų buvo sulaikytas netoli dabartinio Lenkijos prezidento Bronislovo Komarovskio rezidencijos. Lenkijos policijos atstovas spaudai tvirtino, esą prieš paleidžiamas R.Gavronskij pasirašė dokumentą, kuriame sakoma, kad “jis nenori, kad kas nors žinotų, kur jis yra ir ką veikia”. Pasak policijos, pasirašęs šį dokumentą R.Gavronskij buvo paleistas tą pačią liepos 30-ąją, kai buvo trumpam sulaikytas.
Po liepos 30-osios apie R.Gavronskij – jokių žinių. Lenkijoje manoma, kad po oficialaus paleidimo žurnalistas buvo vėl areštuotas. Kodėl šis žurnalistas galėjo būti pavojingas dabartinei Lenkijos valdžiai? Pasirodo, R.Gavronskij atkakliai ir nuosekliai tyrė aviakatastrofos, kurioje žuvo ankstesnysis Lenkijos prezidentas Lechas Kačynskis, priežastis. Taip pat žinoma, kad R.Gavronskij jau turėjo parengęs keletą interviu su šią katastrofą mačiusiais liudininkais iš Smolensko, jis nuolat kritikavo Lenkijos prezidentą Komarovskį ir Lenkijos premjerą Tuską nenoru išsiaiškinti tikrąsias Katynė – 2 priežastis. Sprendžiant iš jo publikacijų, šis žurnalistas buvo įsitikinęs, jog aviakatastrofą virš Smolensko organizavo Rusijos slaptosios tarnybos.
Įdomu tai, kad R.Gavronskij 25-erius metus yra gyvenęs užsienyje ir į Lenkiją grįžo visai neseniai. Akivaizdu ir tai, kad R.Gavronskij su Lenkijos valdžia pykosi dėl 70-ies hektarų žemės, kurios niekaip negalėjo atgauti ir kuri šiandien kaštuoja milžiniškus pinigus. Būtent dėl tos žemės žurnalistas yra praleidęs Lenkijos kalėjime apie keturis mėnesius, nes teismas nustatė, esą žurnalistas apšmeižė Lenkijos valdžios institucijas. Ši byla dabar perduota į Europos žmogaus teisių teismą Strasbūre, ir teismas R.Gavronskij skundą nutarė tirti.
Žymus Austrijos žurnalistas Džein Biurgermaister teigia, kad nesutarimai prasidėjo ir dėl kryžiaus. Priešais Br.Komarovskio rezidenciją šiandien pastatytas kryžius žuvusiojo Lenkijos prezidento Lecho Kačynskio atminimui. Lenkijos visuomenė siekia, kad tas kryžius priešais Br.Komarovskio langus stovėtų tol, kol Varšuvoje nebus pastatytas tikras memorialas Katynė – 2 aukoms. Turint omenyje, kad Br.Komarovskis ir L.Kačynskis buvo nesutaikomi politiniai oponentai, – šis reikalavimas Br.Komarovskiui nėra labai malonus.
Beje, oficiali Lenkijos valdžia nė žodeliu neužsiminė, kad Varšuvoje neaiškiomis aplinkybėmis dingo žurnalistas, tyręs Katynė – 2 priežastis.
Būtina pabrėžti ir dar vieną įtartiną aplinkybę. Nepraėjus nė kelioms dienoms po R.Gavronskij dingimo, Lenkijoje prapuolė dar vienas žurnalistas – Zdislavas Račkovskij. Jis irgi tyrė aviakatastrofos Smolenske aplinybes, jis taip pat manė, kad toji tragedija – tai Rusijos FSB darbas. Šiandien šis žurnalistas neatsiliepia į mobilaus telefono skambučius, neatsako į elektroninio pašto laiškus. Kol kas nepapildomas naujomis publikacijomis ir jo internetinis portalas “Afery pravosudja”. Šis portalas užregistruotas ne Lenkijoje, bet JAV. Jį nuolat atakuoja hakeriai. Kaip įtariama, Rusijos FSB užsakymu. Mat toje internetinėje svetainėje skelbiama daug Rusijos slaptosioms tarnyboms nepalankių straipsnių.
Žurnalistas iš Austrijos Džein Biurgermaister tvirtina, jog kai kuriose pasaulio šalyse, taip pat – ir Europoje, yra priimtas itin slaptas įstatymas, leidžiantis valdžiai suimti ir įkalinti be artimųjų ir advokatų žinios bet kurį asmenį, kurį šalies slaptosios tarnybos įvardins “kaip itin nepageidaujamą”. Pasak šio žurnalisto, tame neva antiteroristinio pobūdžio įstatyme kalbama ir apie galimybę likviduoti “itin nepageidaujamą asmenį”.
Pagal užsienio spaudos pranešimus parengė Gintaras Visockas.
Nuotraukoje: neaiškiomis aplinkybėmis prapuolęs lenkų žurmalistas Rafalis Gavronskij.
2010.08.07