Vilniaus ir Minsko nuomonių susikirtimas dėl atominės elektrinės


Kol Lietuva svarsto, ar statyti atominę elektrinę, Baltarusijos valdžios atstovai pareiškė apie savo ketinimus statyti net dvi branduolines jėgaines. Lietuva pasisako prieš šiuos Baltarusijos planus, baimindamasi galimo poveikio aplinkai.

Baltarusijos valdžia rugpjūčio 17-ąją Astrave surengė diskusiją dėl elektrinės poveikio aplinkai, į kurią pakvietė Lietuvos visuomenės atstovus.

Į Astravą atvyko tik apie šimtas visuomenės atstovų ir dviejų laikraščių žurnalistai.

Lietuvos valdžios atstovai diskusijoje nedalyvavo. Išvakarėse Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis šią diskusiją apibūdino kaip „Minsko bandymą primesti Vilniui kurčio ir nebylio diskusiją“, nes Lietuva iki šiol negavo konkrečių Baltarusijos atsakymų į Lietuvos užduotus klausimus.

Lietuvai neatsakoma, kodėl iš trijų galimų statybos vietų buvo pasirinktas Astravas, esantis vos 50 km. nuo Vilniaus, kaip bus vykdomi reaktoriaus aušinimo darbai Neries vandeniu, kaip bus užtikrinama, kad radioaktyvus vanduo nepatektų į Lietuvos sostinės vandens tiekimo sistemą.

Lietuvos ekspertai pažymi, kad diskusijai pasirinktas netinkamas laikas, nes rugpjūčio mėnesį dauguma žmonių atostogauja. Taip pat diskusijos organizavimas ne Lietuvos teritorijoje  apribojo visuomenės galimybes dalyvauti diskusijoje.

Nezavisimaja gazeta pažymi, kad Baltarusijos visuomenėje taip pat nėra vieningos nuomonės dėl būsimos branduolinės jėgainės. Baltarusijos atominės energetikos specialistas, fizikas, technikos mokslų daktaras Georgijus Lepinas teigia, kad Astravo aikštelė – pati blogiausia vieta tokiam pavojingam objektui, nes yra Žemės plutos lūžio vietoje. Taip pat ekspertai teigia, kad Baltarusijoje nėra atominės energetikos specialistų, kurie galėtų dirbti jėgainėje.

Opozicijos teigimu dabartinėje valdžioje susibūrę diletantai, besirūpinantys tik savo gerove, todėl jai negalima patikėti elektrinės statybos. Pateikiamas afrikinio kiaulių maro pavyzdys, kai Baltarusijos vyriausybė, besivaikydama kiaulienos gamybos ir eksporto planų, ilgą laiką ignoravo įvykusį faktą ir neužkirto kelio infekcijos plitimui.

Oficialusis Minskas teigia, kad Lietuva bijo konkurencijos ir priešinasi, siekdama apginti savo ekonominius interesus. Energetikos ministro pavaduotojas Michailas Michadiukas teigia, kad Baltarusija pasiryžusi vystyti atominę energetiką ir pasirengusi statyti dar vieną atominę elektrinę, jei atsiras patikimas investuotojas.

Informacijos šaltinis – "Nezavisimaja gazeta"

2013.08.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.