Vladimiras Putinas ketina „suvalgyti“ strategines Alandų salas


Turint net dvi šio salyno saleles galima kontroliuoti visą Europos Baltijos erdvę, rašo Luidžis Ofedas laikraštyje Corriere della Sera.

„Jeigu Vladimiras Putinas užgrobs dvi, tik dvi mažytes Alandų salų sistemos saleles, jis kontroliuos visą Europos Baltijos oro erdvę, dvyliktą dalį visos žemyninės Europos.

Tai patvirtina vienas iš vedančiųjų Suomijos Užsienio reikalų instituto strategų – analitikų Čarlis Salonius-Pasternakas. Jo dviguba pavardė rodo jo rusišką kilmę. Helsinkyje visi supranta, apie ką kalba Čarlis: Alandų salos – autonominis Suomijos regionas, 300 neapsaugotų ir štai jau pusantro šimtmečio demilitarizuotų salelių su patogiomis natūraliomis prieplaukomis ir užutėkiais.

Apie 25 tūkstančiai gyventojų čia gyvena už 50 km nuo Švedijos pakrantės ir už 70 km nuo Suomijos pakrantės. 

Už 1141 km nuo Rusijos, kuriai Alandų salos priklausė iš pradžių caro laikais, o paskui Stalino laikais: tik valanda skrydžio naikintuvais Mi1“, – rašo straipsnio autorius.

Suomijos užsienio reikalų ministras sako, kad neverta viešai svarstyti kai kurių dalykų ir eksperto žodžius vadina „nesavalaike provokacija“. Bet jį užtvindžiusią baimę supranta kai kas aukščiau: ministras pirmininkas Aleksandras Stubas neseniai pareiškė, jog „neatmetama“, kad artimiausiu metu bus surengtas referendumas dėl stojimo į Šiaurės Atlanto aljansą.

Apie tai niekada nekalbėjo jo pirmtakai, nes po karo Suomijos neutralitetas tarp dviejų karinių blokų visada buvo garantija, kad neištiks toks likimas, kokį Kremlius paruošė Imrės Nadžio Vengrijai ar Aleksandro Dubčeko Čekoslovakijai.

Bet šiandien visiškai aišku, kad Kremliuje sėdi žmogus, primenantis skandinavams tuos laikus: ne vien dėl to, kas atsitiko Ukrainoje, bet ir todėl, kad naikintuvai ir povandeniniai laivai su kirilicos abreviatūromis nuolat sukiojasi priešais arba virš Švedijos ir Suomijos krantų, rašo straipsnio autorius.

Informacijos šaltinis: Corriere della Sera

2015.02.16; 03:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *