„Vprost” redakcija nepanoro bendradarbiauti su Lenkijos kontržvalgyba


Lenkijos savaitraštis „Vprost“ atsisakė atskleisti aplinkybes, kaip gavo neteisėtai (slapta) užrašytą Lenkijos Vidaus reikalų ministerijos vadovo ir Lenkijos nacionalinio banko direktoriaus pokalbio įrašą.

Vyriausiasis „Vprost“ redaktorius Silvestras Latkovskis pareiškė, jog redakciją aplankė Vidaus saugumo agentūros darbuotojai. Saugumo institucijos darbuotojai paprašė, jog redakcija jiems perduotų slapta padaryto konfidencialaus pokalbio įrašą bei nurodytų, kas jį redakcijai perdavė. Bet „Vprost“ vadovybė atsisakė: neperdavė nei įrašo, nei nurodė aplinkybes, kaip tas įrašas jiems pateko į rankas.

Tai jau antras Lenkijos slaptųjų tarnybų darbuotojų vizitas į redakciją. Redakcijos vadovybė mano, jog tokios Lenkijos slaptųjų tarnybų darbuotojų viešnagės – tai atviras spaudimas visuomenę apie svarbius įvykius informuojantiems žurnalistams. Redakcijos tvirtinimu, Lenkijos įstatymai leidžia žurnalistams neatskleisti savo informacijos šaltinių, jei šie linkę likti nežinomi.

Taigi „Vprost“ atsisakymas padėti Lenkijos kontržvalgybai atliekant tyrimą, pasak redakcijos vadovybės, – teisėtas. O asmuo, perdavęs tą įrašą, bent šiuo metu nori likti nežinomas. Tad Lenkijos slaptųjų tarnybų darbuotojai nieko neišsiaiškino, atėję į redakciją.

Slaptai.lt skaitytojams priminsime: „Vprost“ savo internetinėje versijoje paskelbė įrašą, kuriame užfiksuotas privatus VRM vadovo Bartolomėjaus Senkevičiaus ir Centrino banko direktoriaus Mareko Belkos pokalbis, įvykęs 2013-ųjų vasarą viename iš Varšuvos restoranų.

Lenkijos valdžios atstovai aptaria galimybes, kaip Centrinis bankas galėtų padėti Vyriausybei Lenkijos parlamento rinkimų išvakarėse. Mainais į paramą pareikalauta finansų ministro Jaceko Rostovskio atsistatydinimo. Beje, finansų ministras J.Rostovskis iš savo posto pasitraukė prabėgus vos keliems mėnesiams po įvykusio konfidencialaus pokalbio.

Šios į viešumą patekusios detalės sukėlė didelį Lenkijos visuomenės nepasitenkinimą. Juk Lenkijos įstatymai aiškiai sako: Centrinis bankas yra nepriklausoma įstaiga ir niekaip negali daryti įtakos Vyriausybės sprendimams.

Lenkijos prezidentas Bronislavas Komarovskis net buvo priverstas viešai pripažinti: skandalas byloja apie „rimtą politinę krizę šalyje“.

Lenkijos opozicija jau reikalauja Donaldo Tuskos vadovaujamos Vyriausybės atsistatydinimo. Lenkijos prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą, kurios tikslas išsiaiškinti, kas ir kodėl neteisėtai įrašinėjo valstybės pareigūnų privačius pokalbius.

Neatmetama galimybė, jog pokalbį įrašė asmenys, susiję su Rusijos slaptosiomis tarnybomis.

Nuotraukoje: vienas iš lenkiško leidinio „Vprost“ viršelių.

Informacijos šaltinis – wprost.pl.

2014.06.20; 08:06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *