Žvalgybos enciklopedija: amerikietis, šnipinėjęs Graikijos labui


Styvenas Džonas Lalas – JAV ambasados Atėnuose darbuotojas, šnipinėjęs Graikijos naudai nuo 1977 metų iki pat suėmimo 1993 metų balandį.

Pirmą kartą Amerikos kontržvalgybininkai įtarė informacijos nutekėjimą iš ambasados po to, kai per vieną pašnekesį su savo kolegomis amerikiečiais Graikijos valdininkas išplepėjo įslaptintą informaciją.

Styvenas Dž.Lalas (Steven John Lalas)buvo pradėtas sekti, o paslėpta vaizdo kamera užfiksavo, kaip jis kopijavo ambasados dokumentus.

Be viso kito jis perdavė graikams informaciją apie slaptus CŽV agentus, telegramas, liečiančias teroristines organizacijas, pasiųstas į Atėnus iš FTB štabo Vašingtone, JAV Gynybos ministerijos Žvalgybos valdybos ataskaitas apie karines pajėgas ir dislokaciją Europoje, Baltųjų rūmų ir Atėnų diplomatinį paštą, o taip pat informaciją apie Amerikos žvalgybos operacijas Bosnijoje.

Šnipo karjerą St.Dž.Lalas pradėjo 1977 metais, kai jau tarnavo Amerikos armijoje. 1983–1993 metais jis dirbo valstybės departamente. Iš bylos medžiagos matyti, kad jį labiausiai domino pinigai. Vien per dvejus šnipinėjimo metus jis „uždirbo“ 24 000 dolerių. Kiti jo honorarai neskelbiami.

Suimtas jis buvo nugabentas į Aleksandriją Virginijos valstijoje, kur FTB bevelija rengti savo teismo procesus (ten daugiau tikimybės, kad nusikaltėlis bus nuteistas, negu, tarkime, Vašingtone; pasak federacinių prokurorų, tai greičiausiai paaiškinama skirtingomis rasinėmis prisiekusiųjų žiuri sudėties proporcijomis).

St.Dž.Lalas buvo pripažintas kaltas dėl suokalbio šnipinėjimo tikslais ir mainais už bendradarbiavimą su tyrimą atlikusiais CŽV kontržvalgybos bendradarbiais jam buvo skirta 14 metų kalėjimo vietoj numatomo kalėjimo iki gyvos galvos.

CŽV daug kas pasijuto nejaukiai, kai išaiškėjo, kokias būtent medžiagas St.Dž.Lalas perdavė savo kuratoriams graikams. Nors Graikija priklauso Šiaurės Atlanto Sąjungai (NATO) ir oficialiai yra Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkė, CŽV atstovų nuomone, toji šalis, veikdama savo interesais, visiškai gali pardavinėti St.Dž.Lalo informaciją Sovietų Sąjungai (o vėliau Rusijai) mainais už žinias, kurias rusai gali jai pasiūlyti ir kurios gali ją sudominti.

2013.07.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *