Žvalgybos enciklopedija: Noelio Fildo avantiūros


Noelis Fildas (Noel Field, 1904–1970) – buvęs Amerikos diplomatas, dingęs Jungtinėse Amerikos Valstijose 1949 metais, šiek tiek prieš tai, kai jo vardas iškilo teisiant Algerą Hissą, buvusį valstybės departamento valdininką, apkaltintą ryšiais su Kominternu ketvirtajame dešimtmetyje ir vyriausybinių dokumentų vagyste.

Noelis Fildas gimė Didžiojoje Britanijoje. Persikėlęs į JAV, jis baigė Harvardą ir 1926 metais pradėjo darbą valstybės departamente. 1936 metais jis iš ten išėjo ir tęsė karjerą Tautų Lygos štabo būstinėje Ženevoje, o paskui Unitarinių tarnybų komitete. Būdamas Šveicarijoje, jis buvo įtrauktas į sovietų karinės žvalgybos šefo Europoje generolo Valterio Krivickio vadovaujamos šnipų grupės veiklą (1939 metais V.Krivickis pabėgo į Vakarus).

Šveicarijoje N.Fildas susitiko su senu šeimos draugu Alenu W. Dalesu, Strateginių tarnybų valdybos atstovu Berne. N.Fildas pradėjo jiems dirbti, nors oficialiai buvo Unitarinių tarnybų komiteto bendradarbis, padedantis bėgliams.

Vykdydamas Strateginių tarnybų valdybos užduotį, N.Fildas užmezgė ryšį su Vokietijos komunistų partija. Vienas iš jos lyderių tremtyje Jurgenas Kučinskis irgi dirbo Strateginių tarnybų valdybai ir kūrė antifašistinį pogrindį.

Po karo N.Fildas grįžo į Jungtines Amerikos Valstijas ir, A.Hissui padedant, bandė sugrįžti į valstybės departamentą. Tačiau kai A.Hissas teisme pasakė, kad N.Fildas buvo komunistas, pastarasis pabėgo kartu su žmona į Čekoslovakiją, o paskui į Vengriją ir paprašė ten politinio prieglobsčio.

Vengrijos slaptoji policija nusprendė, kad jis CŽV agentas, ir N.Fildas buvo suimtas. Tuo metu šalyje vyko intensyvus politinis valymas. N.Fildas buvo pradėtas naudoti kaip liudytojas parodomuosiuose procesuose, kuriuose buvo susidorojama su Sovietų Sąjungai netinkamais vengrų lyderiais.

Išsėdėjęs penkerius metus, jis išėjo į laisvę ir nusprendė pasilikti Vengrijoje, vis prašydamas politinio prieglobsčio. Po nepavykusio vengrų sukilimo 1956 metais N.Fildas padarė pareiškimą, kuriame ryžtingai pritarė sovietų kariuomenės įvedimui į Budapeštą ir maišto nuslopinimui.

Žinia apie tai pasiekė JAV, ir valstybės departamentas atėmė iš N.Fildo Amerikos pilietybę.

Jis mirė Budapešte 1970 metais.

2014.01.07; 06:45

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *