Alkoholio draudimas. Romos Balsienės (ELTA) nuotr.

Nuolatinis nuovargis, stresas, nemiga, svorio prieaugis – vienos dažniausių problemų, kurias sukelia sutrikusi skydliaukės veikla. Ne vienas patyręs endokrinologas Vilniuje pacientams dažnai pabrėžia, kad savijautą dažnai lemia pačių susikurta aplinka ir gyvenimo būdas. Kai kurie kamuojantys simptomai galbūt nėra rimtų ligų priežastimi, tačiau tokių problemų nešalinant, viskas eis tik blogyn. Norint tiksliai nustatyti kodėl kamuoja prieš tai minėtos problemos, geriausia būtų apsilankyti pas gydytojus.

Kokios yra dažniausios problemos, kurios kamuoja nemažai žmonių?

Endokrinologai dažnai pabrėžia, kad kai kurie simptomai apskritai neturėtų būti siejami su ligomis. Trumpai tariant, vienokios ar kitokios problemos gali būti būdingos esant tam tikram gyvenimo būdui. Ne paslaptis, kad šiais laikais labai daug žmonių patiria stresą. Blogiausia tai, kad jo mažinimui neretai pasirenkama pati blogiausia priemonė – alkoholis.

Alkoholis yra žalingas visomis prasmėmis. Nors yra kažkokie tyrimai, kad menkas alkoholio kiekis gali užkirsti kelia kažkokių problemų atsiradimui, vis tiek nereikėtų pamiršti esminio principo – saiko. Saikingas alkoholio vartojimas nesukelia jokių komplikacijų. Bet, žinant dabartinius laikus ir žmonių gyvenimo įpročius, mažai kas supranta ką reiškia žodis saikas. Alkoholio kiekiai turi būti maži, o lietuvių vidurkis toli gražu negali būtų siejama su šiuo terminu.

Besaikis alkoholis sukelia labai daug ligų ir problemų. Kaip jau minėta, nemiga yra viena dažniausiai pasitaikančių bėdų, kuri kamuoja tiek vyresnius, tiek ir jaunesnius pacientus. Į gydytojus dažnai kreipiasi netgi vos 20 metų sulaukę pacientai ir guodžiasi negalintys naktį miegoti bet dažnų prabudimų. Pirmiausia, endokrinologai išsiaiškina paciento alkoholio vartojimo įpročius. Dažnai patvirtinamas faktas, kad alkoholis yra priežastis, dėl ko yra sutrikęs miegas. Jaunesni žmonės mėgsta linksmintis savaitgaliais. Dažniausiai tai būna dvi dienos per savaites. Per jas suvartojamas labai gausus alkoholio kiekis. Būtent toks reguliarus jo vartojimas sukelia minėtus miego sutrikimus.

Svorio prieaugis ne visada yra skydliaukės sutrikimo priežastis

Taip pat svarbu paminėti, kad staiga pradėjęs augti kūno svoris negarantuoja, kad yra sutrikusi skydliaukės veikla. Nemažai žmonių nori patys sau nustatyti ligas ir ima guosti save, kad jų staigus svoris yra priskiriamas būtent kažkokiai ligai. Blogiausia tai, kad pacientai retai kada domisi sveikatos gerinimo priemonėmis. Taip pat mažai kam rūpi kaip keičiasi žmogaus organizmo veikla jam senėjant.

Svorio prieaugis gali būti siejamas tiek su nesaikingu alkoholio vartojimu, tiek su netinkamai parinkta mityba. Viena diena gali ženkliai pakeisti jūsų svorį – užtenka vieną dieną smarkiai atšvęsti ir jau mėnesį teks dirbti, jog būtų atsikratoma nereikalingų kalorijų.

Kiekvienas endokrinologas patvirtins, kad alkoholis ir nesubalansuota mityba yra tos priežastys, dėl kurių suvartojamas daugybė kalorijų. Tad, jeigu kamuoja minėtos problemos, tuomet endokrinologui pabrėžkite ir savo mitybos bei alkoholio vartojimo įpročius.

2022.01.20; 06:00

Svarstyklės. Slaptai.lt foto

Didelis kūno svoris ne tik estetinė problema. Priešingai – su išvaizda tai susiję mažai, kadangi būtent nutukimas sukelia labai daug įvairių sveikatos problemų. Ne tik fizinių, tačiau ir psichologinių, kadangi žmonės su dideliu svoriu, deja, jaučiasi kur kas vangesni, dažnai net mažiau socializuojasi, kadangi jiems gėda.

Ilgus metus kova su dideliu svoriu atrodė labai sudėtinga, kadangi visi žino, kad dietos – tik trumpalaikis efektas. Džiugu, kad atsirado skrandžio mažinimo operacija, kuri kardinaliai pakeitė požiūrį į svorį ir tuo pačiu metodus, kurie tinka kovoje su juo. Svarbiausia yra pasiryžti ir surinkti svarbiausius faktus, kurie padės suprasti – ar Jums to reikia.

Trumpai drūtai – šis straipsnis, kuriame aptarsime dažniausiai minimus mitus apie skrandžio mažinimą,

MITAS – po operacijos nebegalėsite nieko skanaus valgyti

Bene pats dažniausias mitas yra tai, kad po operacijos žmogaus mityba keisis taip kardinaliai, kad jis turės pamiršti ir mėsą, ir saldumynus. Geriausiai šį mitą gali paneigti tie, kurie jau ne vienerius metus yra po operacijos ir valgo ne tik sočiai, tačiau ir skaniai. Svarbiausia, kad svoris – krenta.

MITAS – žmogui nereikės dėti pastangų, o svoris kris

Vėlgi – ne. Žmogui bus išoperuotas skrandis, kuris padeda kur kas greičiau pajusti sotumo jausmą. Taigi, dažniausiai norėsis valgyti kuo mažiau ir natūraliai svoris kris. Tačiau reikia suprasti, kad operacija padės sumažinti persivalgymo priepuolius, tačiau ne emocinį santykį su savimi bei savo kūnu. Operuojamas skrandis, o ne galva. Štai todėl žmogus ir po operacijos turės dėti pastangas, kad svoris tikrai kristų.

MITAS – po operacijos bus labai sunku

Kiekviena operacija yra iššūkis žmogaus organizmui ir tai yra visiškai normalu. Tačiau tai nėra operacija, kuri kažkuo sudėtingesnė nei daugelis kitų, kurias chirurgai daro kasdien. Taigi, nereikia tikėtis kažkokios labai ypatingo sunkumo, kadangi jo – nebus.

MITAS – operacija turės ateityje būti kartojama

Šiuolaikinė medicina labai dideliais žingsniais juda į priekį, kad žmonės galėtų kartą ir visam gyvenimui susitvarkyti sveikatos problemas. Šiuo metu skrandžio mažinimas tikrai padeda pasiekti ilgalaikį efektą, kurio pakartotinai daryti ateityje nėra būtina.

MITAS – operacija turi daug komplikacijų

Po operacijos tikrai nereikia tikėtis kokių nors ypatingų komplikacijų, kurios apsunkintų gydymą arba gyvenimą. Tikrai ne. Pati operacija yra gana paprasta ir dažniausiai labai sėkminga.

MITAS – po operacijos moteris nebegalės pastoti

Mitas, kad po operacijos moteris nebegali pastoti. Priešingai, džiugu, kad numetusios svorio moterys dažniausiai ne tik kur kas paprasčiau pastoja, tačiau ir sėkmingai išnešioja vaiką, jį žindo.

Skrandžio mažinimo operacijos jau nebėra inovacija, tad džiugu, kad vis daugiau žmonių jas renkasi kaip gyvenimą keičiančią alternatyvą.

Platesnė informacija – Ficlinica.

2022.01.20; 06:07

Įvadas trumpas: žmonės turėtų suvartoti kuo mažiau saldintų gaiviųjų gėrimų. Tarkim, Europos mokslininkai tęsia tyrimus, nors jau yra tarsi ir nustatyta, kad gaivieji gėrimai sukelia 2-ojo tipo diabetą.

Geriant  vieną ar daugiau skardinių saldžiųjų gaiviųjų gėrimų per dieną yra rizika susirgti 2-ojo tipo diabetu. Tai tarsi uždelsto veikimo bomba. Taip rodo pirminiai tyrimai.

Kasdien išgeriantys tik po vieną skardinę gaiviojo gėrimo maždaug penktadaliu sulaukia didesnės tikimybės susirgti diabetu.

Continue reading „Apie gaiviuosius gėrimus, nutukimą ir diabetą”

kaveckas_111

„Ne tavo daržas, ne tavo pupos”… Arba paklausiu šitaip: kodėl atsakingos institucijos formuoja sveikatos tausojimo, fizinio aktyvumo mobilizavimo beraščius ir dirba senoviškai, tik su naujoviškais “lozungais”?

Tokiu pamąstymu pradedu straipsnį, susijusį su realybe. Juk niekam ne paslaptis, kad yra išankstinės suplanuotos vietos “specialistams”, kurie dirba visuomenės sveikatos biuruose, veda kūno kultūros pamokas ir pan., nes konkursai arba darbo skelbimai pozicijoms užimti tik tam, kad išlaikytų įstatymų nustytą tvarką, bet ne daugiau.

Continue reading „Ne tavo daržas, ne tavo pupos”

antsvoris_antsvoris

Nesuklysiu pasakęs, kad žmonijos rykšte šiandien tapo tokios bėdos kaip antsvoris ir nutikimas.

Pastarasis laikmetis, teisingiau tariant, ketvirtadalis amžiaus, per kurį sparčiai padaugėjo storulių, matyt, įtakotas būtent sėslaus gyvenimo būdo. Be abejo, įtakos turi ir gyvenimo gerbūvis. Juk visi matom, kaip mus išpaikino technika. Technikos atradimai padarė “meškos” paslaugą. O juk nutukimas ir antsvoris sukelia daugybę ligų bei sveikatos sutrikimų. Kai žmogus priauga papildomų kilogramų, padidėja rizika susirgti diabetu.

Continue reading „Kaip išvengti antsvorio ir nutukimo?”

kaveckas_222

Šiandien visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt atidaro naują skiltį, kurioje bus skelbiami rašiniai sveikatos ir sporto temomis.

Mūsų skaitytojai ras čia pačių įvairiausių straipsnių: kaip sveikai maitintis, kaip deramai sportuoti, kaip numesti susikaupusį antsvorį, kaip atsikratyti streso, įtampos, blogų nuotaikų.

Pateiksime specialistų patarimus, kaip išsirinkti deramą mitybos metodą, pasakosime, ar verta vartoti vitaminus, rekomenduosime, kokias arbatas sveikiausia gerti, kaip įveikti nemigą. Teiksime žinių, kokia sporto šaka Jums labiausiai tinka – bėgimas ristele, plaukiojimas baseine, važiavimas dviračiu, tiesiog – spartus pasivaikščiojimas miške. Žodžiu, stengsimės aprėpti kuo galima daugiau klausimų. Manome, kad šios temos – aktualios daugeliui iš mūsų.

Continue reading „Visi supranta, kad judėjimas – sveikata, tačiau …”