Visi supranta, kad judėjimas – sveikata, tačiau …


Šiandien visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt atidaro naują skiltį, kurioje bus skelbiami rašiniai sveikatos ir sporto temomis.

Mūsų skaitytojai ras čia pačių įvairiausių straipsnių: kaip sveikai maitintis, kaip deramai sportuoti, kaip numesti susikaupusį antsvorį, kaip atsikratyti streso, įtampos, blogų nuotaikų.

Pateiksime specialistų patarimus, kaip išsirinkti deramą mitybos metodą, pasakosime, ar verta vartoti vitaminus, rekomenduosime, kokias arbatas sveikiausia gerti, kaip įveikti nemigą. Teiksime žinių, kokia sporto šaka Jums labiausiai tinka – bėgimas ristele, plaukiojimas baseine, važiavimas dviračiu, tiesiog – spartus pasivaikščiojimas miške. Žodžiu, stengsimės aprėpti kuo galima daugiau klausimų. Manome, kad šios temos – aktualios daugeliui iš mūsų.

Rengiant publikacijas apie sveikatą ir sportą mums talkins žinomas Biomedicinos mokslų magistras, visuomenės sveikatos ugdytojas Andrius Kaveckas. Šiandien publikuojame pirmąjį jo rašinį.

Andrius Kaveckas

Visi supranta, kad judėjimas – sveikata, tačiau …

Visais laikais kritinis mąstymas ir kūryba turėjo savo šalininkų. Jų niekada nebuvo, nėra ir nebus daugiau nei “masių“. Informacijos gausa visose gyvenimo srityse, kaip yra dabar, pasitaiko gal kartą per tūkstantmetį. Technikos judėjimo pokyčių pradžia, ko gero siekia A.Niutono laikus ir akivaizdu, kad tebesitęsia iki šiol. Lygiai tas pats – kinetikos procesas, tik sudėtingesnis, o gal ir sudėtingiausias šioje planetoje vyksta ir žmogaus smegenų centrinėje nervų sistemoje (CNS) modeliuojant ir įsisavinant judėjimo galimybių kontekstą.

Visi supranta, kad sveika judėti, tačiau nuolat judančių mažėja. Visuomenė pasimetusi tarp sudėtingų rekomendacijų, o paprastų bet efektyvių judėjimo formų nežino. Pastarasis laikmetis “pažėrė“ keletą iššūkių stereotipinei judėjimo bei mąstymo paradigmai. Sporto mokslas nuolat evoliucionuoja pateikdamas vis tobulesnes mankštinimosi technologijas. Įdomu pastebėti, kad netgi tokio tipo mankšta puikiai dera namų sąlygomis. Jas paprasta integruoti į buitį todėl, kad nereikia nei papildomų investicijų inventoriui, nei papildomos vietos su specialia įranga.

Vienas iš naujausių pasaulyje taikomų mankštinimosi modelių yra itin paplitęs – pusiausvyros ugdymas ant nepusiausvyros platformos. Tai yra BOSU kamuoliai. Mūsų visuomenės ekonominėmis sąlygomis – tai brangus malonumas. Vienas toks kamuolys kainuoja beveik 500 litų. Alternatyvos tokiam mankštos modeliui, kuris puikiai veikia kaip buitinių-sportinių traumų prevencijos mechanizmas yra paprasčiausi nekondiciniai kamuoliai (oro nebelaikantys). Tokius tiesiog nurašo ir išmeta į šiukšlyną. Tokių mokyklų sporto salių inventorinėse apstu. Įdomu žinoti, kad tokie, nekondiciniai, kamuoliai apsoliučiai adekvatūs BOSU kamuoliams pagal savo paskirtį.

Kyla klausimas: kodėl iki šiol tai niekur netaikoma? Atsakymas paprastas: viskas, kas paprasta, visuomet genialu, tačiau paprastumas visada lieka nepastebėtas ir tik vienetai tai sugeba panaudoti prasmingai. Čia tinka citata: “Kiekviename genijaus kūrinyje atpažįstame savas atmestas mintis“ . (R.V.Emersonas). Šioje pusiausvyros ugdymo technologijoje su nekondiciniais kamuoliais slypi, jeigu norite, netgi ekologijos sauga. Juk vieno kamuolio gamybai būtini energijos resursai, kurie, be abejo, įtakoja ir gamtą.

Bet tai – jau kita tema, kurios gairės tik apčiuopiamos šioje straipsnelio temoje apie inovatyvią mankštą. Moksliškai šis inovatyvios mankštos modelis apibūdinamas gana sudėtingais terminais, tinkančiais edukologijai bei sportui, o, mano manymu, netgi medicinai atskiroje jos srityje kaip reabilitacijai ir kineziterapijai.

Vadinasi, tokio tipo mankšta (visaapimantis judėjimo procesas) aktualus vyresnio ir netgi senjorų amžiaus visuomenei, kuri, deja, be pagrindo primiršta. Klaipėdos Universitete įkurtas trečiojo amžiaus universitetas, t.y. senjorams, kuriame buvo pristatytas šis mankštos modelis sulaukė sėkmės dėl savo paprastumo ir veiksmingumo.

XXI amžius, sparčiai kintantis laikmetis adekvatus ir judėjimo procesams bei jų modernizavimui siekiant tausoti sveikatą, atitolinant senėjimo procesą bei “klojant“ kelią ligų prevencijai prieš širdies raumens ir kvėpavimo sistemos problemas, prieš antsvorį bei nutukimą, kurie valstybės sektoriui itin brangiai kainuoja, o buityje sukelia daugybę diskomforto artimiesiems pradėjus slaugyti bei investuoti į gydymo procesą. Todėl mankštos modelis, ugdantis pusiasvyrą, mažina tikimybę patirti buitines ir/ar sportines traumas, be to, “nušauna“  ir dar porą “zuikių“:

  1. Saugo širdies raumenį.
  2. 2. Mažina ir/arba stabilizuoja antsvorį ir/ar nutukimą, beje, kaip ir bet koks kitas judėjimas. Svarbu, kad tik būtų moderniais mokslo terminais kalbant ekologinė – dinaminė aplinka, kuri priimtina pasiryžusiems normaliai judėti kasdien bent po 30 min.
  3. Kituose straipsniuose supažindinsime su judėjimo sistemų pradininkais, puoselėtojais bei kūrėjais, su rekomendacijomis bei mankštos pavyzdžiais ant nekondicinių kamuolių. Jei atsiras poreikis, galima organizuoti praktines pratybas, paremtas moksliniais metodais bei diskusijas, ką, kaip ir kodėl rekomenduojama atlikti.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: straipsnio autorius Andrius Kaveckas, Biomedicinos mokslų magistras, visuomenės sveikatos ugdytojas.

Čia  rasite keletą svarbesnių duomenų apie Andriaus Kavecko kaip sportininko, dėstytojo, mokslininko ir visuomenininko veiklą.

DARBO PATIRTIS

2008 – 2011

Kūno kultūros ir sporto pedagogikos katedros lektorius Klaipėdos Universitete, Pedagogikos fakultetas.

2006 – 2008

Kūno kultūros mokytojas Alsėdžių vidurinėje mokykloje (Plungės rajonas).

1998 – 2006

Kūno kultūros mokytojas Sendvario pagrindinėje mokykloje, Klaipėdos miestas.

MOKYMASIS

2009-03-24 iki 2009-11-28

Mokyklos vadovo kompetencijų tobulinimas ir Mokyklos vadybos pagrindai Klaipėdos Universitete.

2004 – 2006

Biomedicinos magistras (visuomenės sveiktos ugdytojas) Lietuvos Kūno Kultūros akademijoje.

1994 – 1999

Edukologija (kūno kultūros mokytojas) bakalauras Lietuvos Kūno Kultūros akademijoje. Pedagogikos fakultetas, neakivaizdinės studijos.

Iš Andriaus Kavecko biografijos.

Esu naujosios mąstymo paradigmos šalininkas. Turiu idėjų generavimo, renginių organizavimo, projektų rengimo ir jų įgyvendinimo gebėjimų. Turiu ekspertinio darbo, dalyvavimo įvairiose darbo grupėse bei vadovaujamojo darbo patirties valstybės sektoriuje. Turiu 17 metų pedagoginės veiklos darbo stažą ir mokytojo eksperto kvalifikaciją. KU, TSI rašau ir įgyvendinu kvalifikacijos kėlimo programas mažesnę patirtį turintiems pedagogams.

Nuo 2002 metų skaitau paskaitas kūno kultūros, visuomenės sveikatos ugdymo, netradicinių rungčių bei žaidimų ir rekreacinio fizinio aktyvumo temomis. Nuolat dalyvauju kvalifikacijos kėlimo renginiuose. Mankštos modelių, judriųjų ir sportinių žaidimų kūrybinis potencialas adekvatus inovatyvioms sporto mokslo tendencijoms. Ugdymo ir valdymo sistemos modernizavimas laikmečio iššūkius atspindinčiomis techologijomis.

2011.11.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *