Ministras pirmininkas Fumio Kishida. EPA – ELTA foto

Tokijas, balandžio 15 d. (AFP-ELTA). Japonijos premjeras Fumio Kishida šeštadienį turėjo sakyti kalbą rinkimų kampanijos renginio metu, bet pasigirdus sprogimui ir orą užtvindžius baltiems dūmams buvo evakuotas, praneša AFP.
 
Incidentas Vakajamos mieste įvyko nepraėjus metams po buvusio Japonijos premjero Shinzo Abės nužudymo, kuris sukrėtė šalį ir privertė sustiprinti valdžios atstovų apsaugą.
 
F. Kishida renginyje turėjo sakyti kalbą ir paremti valdančiosios partijos kandidatą. Tačiau premjero pasirodymo laukusioje minioje kilo šurmulys, vos tik jis baigė ragauti žuvį uoste.
 
Nacionalinio transliuotojo NHK filmuotoje medžiagoje matyti, kaip politikas atsisuka pažiūrėti, kas vyksta, o saugumo pajėgos sulaiko vieną žmogų. Tuo metu kiti atsitraukė, o kai kurie iš jų klykdami. Po kelių sekundžių pasigirdo sprogimas, o į orą pakilo balti dūmai.
 
NHK duomenimis, įtariamasis buvo sulaikytas dėl trukdymo verslui. Tačiau oficialaus patvirtinimo apie incidentą nebuvo, o vietos policija įvykį atsisakė komentuoti.
 
Anot liudininko, žmonėms stovint prie podiumo vienas vyras pradėjo kažką šaukti ir metė sprogmenį, todėl visi pradėjo greitai skirstytis, o netrukus nugriaudėjo sprogimas.
Japonijos premjeras Shinzo Abe. EPA – ELTA nuotr.
 
Vėliau pranešta, kad premjeras nenukentėjo ir dalyvavo kituose suplanuotuose renginiuose.
 
„Belieka apgailestauti, kad tai nutiko rinkimų kampanijos metu, kas yra demokratijos pagrindas. Tai nedovanotina“, – sakė, Liberalų demokratų partijos rinkimų strategas Hiroshi Moriyama,
 
Apsauga rinkimų kampanijos renginių metu Japonijoje gali būti palyginti silpna, nes sunkūs nusikaltimai šalyje įvykdomi retai, o ginklų įstatymai griežti.
 
Tačiau politikų apsauga sustiprinta po Sh. Abės nužudymo. Jis buvo nušautas rinkimų renginio metu 2022 m. liepą.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2023.04.16; 07:42

Japonijoje prasidėjo nužudyto buvusio premjero Sh. Abe’s valstybinės laidotuvės. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, rugsėjo 27 d. (AFP-ELTA). Antradienį Japonijoje prasidėjo prieštaringai vertinamos nužudyto buvusio ministro pirmininko Shinzo Abe’s valstybinės laidotuvės, jose dalyvauja šimtai aukštų asmenų iš užsienio. Tūkstančiai japonų nešė gėles ir meldėsi, didžiulė žmonių eilė nuo ankstaus ryto nusidriekė prie gedulo palapinės Tokijuje.
 
Juodu kimono vilkinti našlė Akie nešė pelenus dekoratyviniu audiniu padengtoje dėžutėje į renginio vietą, žuvusio buvusio premjero garbei nugriaudėjo šūvių salvė.
 
Sh. Abe buvo ilgiausiai valdęs Japonijos ministras pirmininkas ir vienas žinomiausių šalies politinių veikėjų. 2020 m. jis atsistatydino dėl sveikatos problemų, bet ir toliau aktyviai reiškėsi politikoje, agitavo už savo valdančiąją partiją, kai liepos 8 d. buvo užpuoliko nušautas. Tai sukėlė šoką šalyje, garsėjančioje itin menku ginkluotų nusikaltimų skaičiumi.
Japonijoje – nužudyto buvusio premjero Sh. Abe’s valstybinės laidotuvės. EPA-ELTA nuotr.
 
Vis dėlto sprendimas surengti valstybines laidotuves – tik antrą kartą buvusiam premjerui pokario laikotarpiu – išprovokavo pasipriešinimą. Nesenos apklausos parodė, kad tam prieštarauja maždaug 60 proc. japonų.
 
Sh. Abe‘s žudikas nusitaikė į buvusį lyderį manydamas, jog jis susijęs su Susivienijimo bažnyčia. Užpuolikas piktinosi dėl didžiulių savo motinos aukų sektai. Žmogžudystė paskatino atidžiau pažvelgti į šią bažnyčią ir lėšų rinkimą bei iškėlė nepatogių klausimų Japonijos politinei valdžiai. Valdančioji partija pripažino, kad maždaug pusė jos įstatymų leidėjų susiję su šia religine organizacija.
 
Ministras pirmininkas Fumio Kishida pažadėjo, kad partija nutrauks visus ryšius su bažnyčia, tačiau skandalas padidino nepasitenkinimą dėl valstybinių laidotuvių. Tūkstančiai žmonių protestavo prieš ceremoniją, praėjusią savaitę prie ministro pirmininko biuro susidegino taip savo nepritarimą reiškęs vyras. Kai kurie opozicinių partijų įstatymų leidėjai visiškai boikotuoja laidotuves. Pasipiktinimą kelia ir tai, kad jos valstybei atsieis beveik 12 mln. dolerių.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.09.27; 00:30

Tetsuya Yamagamis. EPA – ELTA foto

Tokijas, liepos 10 d. (dpa-ELTA). Buvusį Japonijos premjerą Shinzą Abę nušovęs vyras, anot žiniasklaidos, pradžioje planavo bombos išpuolį.
 
Naujienų agentūra „Kypdo“, remdamasi tyrėjų šaltiniais, sekmadienį pranešė, kad 41-erių buvęs karinio laivyno kareivis mėgino pasigaminti bombą.
 
Tetsuya Yamagamis penktadienį savadarbiu ginklu nušovė Sh. Abę rinkimų kampanijos renginyje Naroje. Jis po sulaikymo, pasak žiniasklaidos, teigė, kad veikė vedamas neapykantos vienai religinei grupuotei, kurią rėmė Sh. Abė.
 
Jo motina šiai religinei organizacijai esą aukojo dideles pinigų sumas, ir tai ją sužlugdė. Grupuotės pavadinimo policija iki šiol neįvardijo. Tačiau internetinis žurnalas „Gendai Business“ teigia iš tyrėjų šaltinių sužinojęs, kad tai ginčytina mirusios korėjiečio sektos įkūrėjo San Myung Moono Susivienijimo bažnyčia.
 
Dar kaip Moono sekta žinoma Susivienijimo bažnyčia turi narių daugelyje šalių, įskaitant Japoniją. Ji remia konservatyvius politinius siekius. Sektos atžvilgiu draugiškai nusiteikusiais laikomi tokie politikai, kaip buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Sh. Abė.
 
Griežtas antikomunistas San Myung Moonas sektą įsteigė 1954 metais. Ištikimų sekėjų dėka jis įkūrė įmonių imperiją, kuri jam sukrovė milijardus.
 
Sh. Abės žudikas, anot žiniasklaidos, per apklausą neigė veikęs dėl nepasitenkinimo buvusio premjero politinėmis pažiūromis. Iš pradžių jis esą neketinęs taikytis į konservatorių politiką, o taikiniu buvo numatęs vieną religinės grupuotės lyderių.
 
Įtariamojo bute policija rado sprogmenų ir savadarbių ginklų.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.07.11; 08:46

Japonija gedi: nužudyto buvusio premjero Sh. Abe kūnas atvežtas į Tokiją. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, liepos 9 d. (AFP-ELTA). Japonija šeštadienį aprauda nužudytą buvusį ministrą pirmininką Shinzo Abe, jo kūnas atgabentas į Tokiją iš vakarinio miesto, kuriame politikas buvo iš arti nušautas per rinkimų kampanijos renginį.
 
Garsiausio Japonijos politiko nužudymas sukrėtė šalį ir pasiuntė šoko bangas visame pasaulyje, ypač atsižvelgiant į žemą smurtinių nusikaltimų lygį šalyje ir griežtus ginklų įstatymus. Vyras, kaltinamas nušovęs Sh. Abe, sulaikytas, policija teigia, kad jis prisipažino nužudęs buvusį premjerą ir motyvavo įsitikinimu, jog Sh. Abe buvo susijęs su grupe, kurios policija tiksliai neįvardijo. Policija tiria bedarbio 41 metų vyro biografiją, taip pat teiginius, kad jis tarnavo Japonijos karinio jūrų laivyno savigynos pajėgose, taip pat sakė, kad jis panaudojo savadarbį ginklą.
 
Sh. Abe buvo nušautas, kai sakė kalbą Naroje prieš sekmadienį vyksiančius parlamento aukštųjų rūmų rinkimus, šeštadienio rytą kampanija buvo atnaujinta, o politikai sakė esantys pasiryžę parodyti, jog demokratija laimės. „Jokiu būdu negalime toleruoti smurto per rinkimus, užgniauždami žodžio laisvę“, – sakė ministras pirmininkas Fumio Kishida maždaug 600 šalininkų Japonijos Jamanašio regione, pranešė laikraštis „Yomiuri Shimbun“.
 
Japonijos žiniasklaida pranešė apie slogią nuotaiką ir aukštą saugumo lygį per pirmąjį F. Kishidos kampanijos renginį po nužudymo ir metalinę tvorą, atskyrusią lyderį nuo minios.
Sh. Abe – konservatorius, tapęs ilgiausiai valdžiusiu Japonijos premjeru. EPA-ELTA nuotr.
 
Anksti šeštadienį iš vakarų Japonijos ligoninės, kurioje buvo gydomas Sh. Abe, išvyko laidotuvių katafalkas, kuriuo važiavo Sh. Abe žmona Akie ir, manoma, buvo gabenamas buvusio lyderio kūnas. Gydytojai penktadienį sakė, kad į ligoninę atvežtas Sh. Abe buvo be gyvybės ženklų ir mirė nuo didžiulio nukraujavimo, nepaisant kraujo perpylimų. Jie minėjo žaizdas politiko kakle ir sakė, kad vidinė žala pasiekė jo širdį.
 
Tyrėjai vis dar renka informaciją apie nužudymo kaltininką ir jo motyvus. Jis įvardytas kaip Tetsuya Yamagami. Penktadienį policija pranešė, kad jis prisipažino šaudęs į Sh. Abe iš pykčio dėl organizacijos, su kuria, jo manymu, buvęs lyderis buvo susijęs. Pareigūnai atsisakė atskleisti organizacijos pavadinimą, nors Japonijos žiniasklaida apibūdino ją kaip religinę grupę. Jo panaudotas ginklas „akivaizdžiai savadarbis“, sakė tyrėjai, dar keli taip pat savadarbiai ginklai rasti per policijos reidą į T. Yamagami namus.
 
Japonijos žiniasklaida pranešė, kad pirmadienio vakarą Sh. Abe šeimai ir bendražygiams bus surengtos budynės, o antradienį – laidotuvės.
 
Penktadienio vakarą ir šeštadienio rytą gedintieji nenutrūkstamu srautu nešė gėles ir meldėsi už Sh. Abe, kuris buvo ilgiausiai valdęs Japonijos ministras pirmininkas.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.10; 00:30

Sh. Abe – konservatorius, tapęs ilgiausiai valdžiusiu Japonijos premjeru. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, liepos 8 d. (AFP-ELTA). Patvirtinta, kad buvęs Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe mirė.
 
Penktadienį į jį buvo šauta per rinkimų kampanijos renginį, pranešė visuomeninis transliuotojas NHK ir „Jiji“ naujienų agentūra.
 
„Pasak aukšto rango Liberalų demokratų partijos pareigūno, buvęs ministras pirmininkas Sh Abe mirė ligoninėje Kašiharos mieste, Naros regione, kur buvo gydomas. Jam buvo 67 metai“, – pranešė NHK.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.07.09; 08:30

Ministras pirmininkas Fumio Kishida. EPA – ELTA foto

Singapūras/Tokijas, birželio 10 d. (ELTA). Dėl karo Ukrainoje Japonija keičia savo užsienio politiką, praneša agentūra „Reuters“.
 
Ministras pirmininkas Fumio Kishida penktadienį saugumo konferencijoje Singapūre pareiškė, kad pasitelkdamas „realistinę diplomatiją“ stiprins Japonijos saugumą. Rusijos invazija į Ukrainą supurtė tarptautinės tvarkos pamatus. „Rytų Azija gali tapti rytdienos Ukraina“, – įspėjo jis.
 
Japonija, anot premjero, vaidins aktyvesnį vaidmenį regiono saugumo politikoje ir pasaulyje, kad jo šalis būtų apsaugota nuo įvairiausių grėsmių. Kinijos kariniai veiksmai Rytų Kinijos jūroje, situacija dėl Taivano, taip pat kariniai Kinijos ir Rusijos ryšiai kelia susirūpinimą Japonijoje.
 
Japonija neseniai yra paskelbusi apie ženklų gynybos biudžeto didinimą. Tokijas, pavyzdžiui, svarsto įsigyti ginklų atsakomiesiems smūgiams, kurie atgrasytų potencialius priešus nuo atakų. Tokie planai Japonijoje yra vertinami prieštaringai, nes po Antrojo pasaulinio karo šalyje galioja aiškiai pacifistinė konstitucija.
 
F. Kishidos pareiškimas reiškia, kad Japonija tolsta nuo šios taikos premisos ir vis labiau lenda iš JAV, svarbiausios šalies sąjungininkės, šešėlio.
 
F. Kishida paminėjo ir Šiaurės Korėjos keliamą grėsmę.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.06.11; 07:25

Japonijos premjeru tapo F. Kishida. EPA-ELTA nuotr.

Tokijas, spalio 4 d. (AFP-ELTA). Japonijos parlamentas pirmadienį paskyrė Fumio Kishidą naujuoju šalies ministru pirmininku. Naujasis lyderis netrukus turėtų paskelbti būsimo ministrų kabineto sudėtį, tikimasi, kad jame bus ir naujų žmonių, ir dirbusių ankstesnėje vyriausybėje.
 
Tyliai kalbantis Hirošimos politinės šeimos palikuonis F. Kishida praėjusią savaitę įveikė populiarų vakcinacijos reikalų ministrą Taro Kono ir laimėjo valdančiosios Liberalų demokratų partijos vadovo postą.
 
Pirmadienį jis lengvai laimėjo balsavimą parlamento žemuosiuose rūmuose, kur LDP valdančioji koalicija turi tvirtą daugumą. Jis surinko 311 balsų, o opozicijos lyderis Yukio Edano – 124.
 
Netrukus po to jo kandidatūrą balsavimu patvirtino ir Aukštieji parlamento rūmai.
 
F. Kishida netrukus pristatys savo naująjį ministrų kabinetą, tačiau vietos žiniasklaidoje paskelbta informacija rodo, kad jis paliks keletą svarbiausių ministrų.
 
Užsienio reikalų ministras Toshimitsu Motegis ir gynybos ministras Nobuo Kishis išsaugos savo postus, pranešė vietos žiniasklaida.
 
T. Motegis yra Harvardo universiteto išsilavinimą įgijęs politikos veteranas, vadovavęs deryboms dėl svarbiausių prekybos susitarimų, o N. Kishis yra buvusio ministro pirmininko Shinzo Abes brolis.
 
Finansų ministro portfelis atiteks Shunichiui Suzukiui, kuris pakeis savo svainį Taro Aso.
 
68 metų Sh. Suzukis taip pat yra politikos veteranas ir buvusio ministro pirmininko sūnus. Jis yra dirbęs vyriausybėje ir anksčiau, ėjęs olimpinių reikalų ir aplinkos ministro pareigas.
 
Pranešama, kad į ministrų kabinetą bus įtrauktos trys moterys, tarp jų – jo buvusi varžovė dėl lyderio posto Seiko Noda, kuri taps ministre, atsakinga už mažėjančio Japonijos gimstamumo problemą.
 
Taip pat moterys užims vakcinacijos reikalų ministro ir skaitmeninių technologijų ministro postus, o dar keli vyriausybės nariai ministrų pareigas užims pirmą kartą.
 
Naujosios vyriausybės laukia daugybė iššūkių, pradedant bandymais valdyti po pandemijos atsigaunančią ekonomiką ir baigiant Šiaurės Korėjos bei Kinijos keliamomis karinėmis grėsmėmis.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.10.04; 10:15

Įtartina, kad du tanklaiviai prie Irano krantų buvo užpulti būtent tuo metu, kai Japonijos ministras pirmininkas Shinzas Abė Teherane vedė derybas su Irano aukščiausiuoju lyderiu ajatola Ali Khamenei’umi, sakė Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.
 
Japonijos premjeras, atvykęs į Iraną siekdamas sumažinti didėjančią įtampą tarp JAV ir Irano, ketvirtadienį ryte susitiko pokalbių su ajatola Ali Khamenei’umi.
 
Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abbasas Mousavis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl tokio sutapimo.
 
Vienas iš užpultų tanklaivių – „Kokuka Courageous“ – priklauso Japonijos kompanijai „Kokuka Sangyo Ltd“. Kompanijos vadovas patvirtino, kad buvo užpultas vienas įmonės tanklaivis, o 21 laivo įgulos narys išgelbėtas.
 
Iš viso iš abiejų tanklaivių – „Kokuka Courageous“ ir Norvegijos kompanijai priklausančio tanklaivio „Front Altair“ – išgelbėti 44 žmonės. Kaip teigiama, abiejuose laivuose buvo kilęs gaisras.
 
Irano valstybinės žiniasklaidos teigimu, „Front Altair“ gabeno iš Kataro į Taivaną etanolį, o „Kokuka Courageous“ – metanolį iš Saudo Arabijos į Singapūrą.
 
Japonijos premjeras Sh. Abė trečiadienį atvyko į Iraną tarpininkauti konflikte tarp Teherano ir Vašingtono.
 
Įtampa tarp Irano ir JAV pradėjo didėti pernai, kai JAV pasitraukė iš 2015 metais pasiekto daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir atnaujino Iranui sankcijas. JAV pasitraukė iš branduolinio susitarimo, nes jis neva turi daug trūkumų. JAV taip pat kaltino Iraną destabilizuojant  Artimųjų Rytų ir Persijos įlankos regionus bei skatinant terorizmą.
 
Įtampai tarp JAV ir Irano vis augant, Japonija pasisiūlė tarpininkauti tarp abiejų šalių ir mėginti sušvelninti didėjančią įtampą. Japoniją sieja geri santykiai tiek su Iranu, tiek su JAV.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.14; 08:00

Japonijos ministras pirmininkas Shinzas Abė penktadienį atvyko į Estiją, kuri yra pirmoji jo turo po Baltijos valstybes ir kitas Europos šalis stotelė.

Estijos sostinėje Taline Japonijos premjeras susitiks su prezidente Kersti Kaljulaid ir ministru pirmininku Juriu Ratasu. Politikai visų pirma aptars dvišalį bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje.

„Sh. Abės vizitas aiškiai parodo naują Estijos ir Japonijos santykių lygį“, – sakė Estijos premjeras.

Vizitą Japonijos premjeras pratęs kitose Baltijos šalyse – Latvijoje ir Lietuvoje, o dar vėliau vyks į Bulgariją, Serbiją ir Rumuniją.

Be kita ko, tebetvyrant įtampai dėl Šiaurės Korėjos, šio turo metu Sh. Abė sieks palaikymo griežtai savo pozicijai Šiaurės Korėjos atžvilgiu. Sh. Abė primygtiniai reikalauja didinti įtampą Pchenjanui dėl jo branduolinių ginklų ir raketų programų.

Premjeras taip pat turi verslo interesų ir nori didinti Japonijos svarbą šiame regione. Į Japoniją premjeras sugrįš trečiadienį.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.01.13; 08:20