Londonas, sausio 6 d. (ELTA). Didžiosios Britanijos princas Harry`is, savo knygoje prisipažinęs, kad Afganistane nukovė 25 žmones, pažeidė mažiausiai keturis kario garbės kodekso principus.
Tai pareiškė buvęs Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos Kovos su terorizmu skyriaus vadovas ir buvęs karinis patarėjas generolas majoras Chipas Chapmanas, praneša portalas „Yahoo News“. Kariškis taip pat teigė, kad dabar princas Harry`is gali tapti „bet kurio džihadisto ir bepročio“ taikiniu.
„Mes turime garbės kodeksą. Tai karių vertybės ir standartai. Princas Harry`is savo teiginiais pažeidė mažiausiai keturis iš jų. Tai pagarba kitiems, sąžiningumas, lojalumas ir nesavanaudiškas įsipareigojimas“, – sakė generolas.
Anot jo, tarp kariškių nėra priimta skaičiuoti nukautus žmones. „Aš niekada nesu su tuo susidūręs Didžiosios Britanijos baruose, tiesiog apie tai nekalbama“, – pabrėžė Ch. Chapmanas.
Kitą savaitę pasirodysiančioje autobiografinėje knygoje „Spare“ (liet. „Atsarginis“) princas Harry`is prisipažino, kad Afganistane kaip pilotas dalyvavo šešiose misijose, kurių metu nukovė 25 žmones.
Paryžius, lapkričio 28 d. (AFP-ELTA). Sekmadienį Prancūzijoje mirė buvęs Kambodžos ministras pirmininkas princas Norodomas Ranariddhas, socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė šalies informacijos ministras.
Princas buvo išrinktas ministru pirmininku 1993 metais po kelerius metus trukusio pilietinio karo, tačiau 1997 metais buvo nušalintas per kruviną perversmą, kurį įvykdė dabartiniam autoritariniam lyderiui Hun Senui lojalios pajėgos.
77 metų Ranariddhas mirė sekmadienio rytą po ligos, „Facebook“ tinkle parašė informacijos ministras Khieu Kanharithas, cituodamas rūmų pareigūną.
Ranariddho žmonai išsiųstame užuojautos laiške Hun Senas teigė, kad jo mirtis reiškia „iškilaus karališkojo asmens, mylėjusio tautą, religiją ir karalių, netektį“.
Dabartinio karaliaus Norodomo Sihamonio netikras brolis Ranariddhas buvo politiškai ambicingiausias iš Kambodžos karališkųjų asmenų, tačiau jo karjera buvo panaši į amerikietiškuosius kalnelius.
1993 metais jis laimėjo Jungtinių Tautų remiamus rinkimus Kambodžoje, vadovaudamas rojalistinei „Funcinpec“ partijai, bet buvo priverstas sutikti, kad Hun Senas taptų vienu iš dviejų šalies ministrų pirmininkų.
Po ketverių metų Hun Senas jį nušalino perversmo keliu, o Ranariddho reputacija dar nukentėjo dėl kaltinimų korupcija.
2008 metais jis buvo atleistas nuo bausmės už sukčiavimą, dėl kurio buvo pašalintas iš „Funcinpec“ partijos, ir dar du kartus nesėkmingai mėgino grįžti į politiką.
2015 metais jis netikėtai sudarė sąjungą su žmogumi, kuris jį nuvertė, ir grįžo į „Funcinpec“, kad galėtų dirbti su Hun Seno Kambodžos liaudies partija.
Po trejų metų, 2018-aisiais, įvyko asmeninė tragedija – Ranariddhas kartu su antrąja žmona, 39 metų Ouk Phalla, buvo sunkiai sužeisti per automobilio avariją ir ji neišgyveno.
JAV penktadienį išslaptino žvalgybos ataskaitą, kurioje atskleidžiama, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas davė įsakymą nužudyti Jamalą Khashoggį, JAV gyvenusį rašytoją, žurnalistą, kurio žūtis sukėlė didžiulį pasipiktinimą.
JAV prezidento Joe Bideno administracijos paskelbtoje iš dalies įslaptintoje dvejų metų senumo ataskaitoje JAV žvalgybos tarnybos priėjo išvadą, kad princas „patvirtino operaciją Stambule, Turkijoje, per kurią turėjo būti suimtas arba nužudytas Saudo Arabijos žurnalistas J. Khashoggis”.
„Nuo 2017 m. sosto įpėdinis visiškai kontroliavo šalies saugumo ir žvalgybos operacijas, taigi, labai abejotina, kad Saudo Arabijos pareigūnai būtų vykdę tokio pobūdžio operaciją be sosto įpėdinio patvirtinimo“, – teigiama ataskaitoje.
Ataskaitoje įvardijami 15 grupės narių, kurie nuvyko į Stambulą. Ataskaitoje taip pat teigiama, kad labai tikėtina, jog jie dalyvavo nužudyme. Vis dėlto neaišku, ar šie asmenys žinoję, kad operacija pasibaigs J. Khashoggio mirtimi.
„Sosto įpėdinis J. Khashoggį laiko grėsme karalystei ir pritarė smurtiniams veiksmams, jei jų prireiktų, kad jis būtų nutildytas“, – sakoma ataskaitoje.
J. Khashoggis, kuris kritiškai atsiliepė apie princą M. bin Salmaną savo straipsniuose laikraštyje „The Washington Post“, buvo įviliotas į Saudo Arabijos konsulatą Stambule, kad užpildytų santuokos dokumentus.
Vieninteliam Švedijos karaliaus sūnui princui Carlui Philipui ir jo žmonai princesei Sofiai atliktų testų dėl Covid-19 rezultatai buvo teigiami. Pora yra karantine. Tai ketvirtadienį pranešė karališkųjų rūmų atstovai.
„Princui ir princesei pasireiškė lengvi gripo simptomai, bet jie jaučiasi gerai. Vos tik nustačius užsikrėtimą, pora kartu su savo vaikais buvo nedelsiant izoliuota“, – sakoma pranešime.
Ketvirtadienį testai dėl koronaviruso bus atlikti Švedijos karaliui Carlui XVI Gustafui, karalienei Silviai, sosto įpėdinei princesei Victoriai ir jos vyrui princui Danieliui.
Princas Carlas Philipas yra ketvirtas eilėje tarp Švedijos sosto įpėdinių po savo vyresniosios sesers princesės Victorios, dukterėčios princesės Estelle ir sūnėno princo Oscaro. Carlas Philipas ir Sofia turi du sūnus – princus Alexanderį ir Gabrielį.
Liudytojas antradienį Turkijos teismui papasakojo, kad nužudytasis Saudo Arabijos žurnalistas Jamalas Khashoggis prieš nužudymą sulaukė grasinimų iš buvusio Saudo Arabijos sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano patarėjo Saudo al-Qahtanio, agentūrai dpa pranešė Christianas Mihras iš nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“.
Pasak artimo ilgamečio žurnalisto draugo Aymano Nouro, J. Khashoggis pasakojo apie S. al-Qahtanio skambutį telefonu, kai jis gyveno Vašingtone. Pasak A. Nouro, patarėjas S. al-Qahtanis sakė žinąs apie J. Khashoggio vaikus ir kur jie gyvena. Draugas pridūrė, kad J. Khashoggis verkė, o tai itin neįprasta, ir sakė, kad bijo.
„Jamalas sakė, kad jam grasino Qahtanis ir jo šeima“, – sakė A. Nouras.
„Nouras sakė, kad, pasak J. Khashoggio, S. al-Qahtanis grasino jam nuo 2016 metų“, – teigė Rebecca Vincent iš „Reporteriai be sienų“, paskelbusi atskirą pranešimą iš teismo salės.
Teisme Stambule antradienį įvyko antrasis posėdis dėl J. Khashoggio nužudymo Saudo Arabijos konsulate Stambule. Turkija atskirai nuo Saudo Arabijos pradėjo J. Khashoggio nužudymo bylos nagrinėjimą, teisiami 26 įtariamieji, jiems nedalyvaujant procese. Saudo Arabijoje jau seniai užbaigtas teismo procesas, bet Turkija nėra patenkinta Saudo Arabijoje paskelbtais galutiniais nuosprendžiais.
Saudo Arabijos pilietis J. Khashoggis atvirai kritikavo princą M. bin Salmaną. Jis nužudytas 2018 metų spalį, kai atvyko į savo šalies konsulatą Stambule, bet iš jo taip ir nebeišėjo. Vyro palaikai nerasti iki šiol.
Saudo Arabijos pareigūnai ne kartą neigė pranešimus, teigiančius, kad M. bin Salmanas yra kaip nors susijęs su nužudymu.
Britų karališkoji šeima pasveikino antradienį 36 metų sukaktį šventusį princą Harry‘į. Karalienės anūkas su savo žmona Meghan ir sūneliu Archie gyvena Santa Barbaroje Kalifornijoje.
„Gimimo dienos proga Sasekso hercogui linkiu visa ko geriausia!“ – sakoma oficialioje karalienės Elžbietos II paskyroje instagrame. Kartu paviešinta prieš trejus metus per priėmimą Bakingemo rūmuose daryta nuotrauka, kurioje monarchė įamžinta su švytinčiu savo vaikaičiu.
Princas Williamas taip pat su savo šeima pasveikino brolį. Sosto įpėdinio paskelbtoje nuotraukoje matyti abu broliai ir jo žmona Kate per bėgimo lenktynes, kurias nežymia persvara laimėjo Harry‘is.
Teigiama, kad abiejų brolių santykiai vėl pagerėjo. Po „Megxito“ – Harry‘io ir jo žmonos Meghan pasitraukimo iš karališkųjų rūmų praėjusį pavasarį, broliai, anot vienos biografinės knygos, esą du mėnesius nesišnekėjo vienas su kitu.
Harry‘is ir buvusi aktorė Meghan ateityje nori būti finansiškai nepriklausomi. Neseniai paskelbta, kad jie kurs serialus ir filmus „Netflix“ kompanijai. Teigiama, kad kelerių metų sutartis yra labai pelninga.
Britų princą Williamą ir jo žmoną Keit skraidinęs lėktuvas dėl smarkios audros naktį į penktadienį negalėjo, kaip planuota, nutūpti Islamabade.
Didžiosios Britanijos ambasados Pakistane duomenimis, karališkosios poros orlaivis „Air Force“ du sykius buvo priverstas nutraukti tūpimą. Patarus vietos civilinės aviacijos tarnybai, lėktuvas galiausiai grįžo į rytinį Lahorės miestą, ir pora naktį praleido ten.
Britų žurnalistė Rebecca Englisch, lydinti Williamą ir Keit per jų vizitą Pakistane, pasakojo, kad pilotas, „smarkiai žaibuojant ir esant stipriai turbulencijai“, mėgino orlaivį nutupdyti dviejuose skirtinguose oro uostuose.
Williamas esą po to pasiteiravo žurnalistų, ar viskas gerai ir papokštavo, kad tai jis pilotavo lėktuvą.
Karališkoji pora į Islamabadą sėkmingai atskrido penktadienį.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas žada Didžiajai Britanijai dvišalį prekybos susitarimą. „Įmanoma didelė prekybos sutartis, jei tik Jungtinė Karalystė išsilaisvins iš savo pančių, – rašė jis pirmadienį tvitreyje lankydamasis Londone. – Mes jau pradėjome apie tai kalbėtis“.
Didžioji Britanija dėl narystės ES šiuo metu negali sudaryti savo prekybos sutarčių, informuoja agentūra „Reuters“.
Jo vizitas Londone vyksta labai gerai, dar prieš tai rašė D. Trumpas.
Santykiai tarp Didžiosios Britanijos ir JAV taip pat yra labai stiprūs. „Didelės sveikintojų ir žmonių, mylinčių mūsų šalį, minios. Aš dar nemačiau demonstrantų, tačiau esu tikras, kad melaginga žiniasklaida atkakliai dirbs, kad jų rastų“, – postringavo prezidentas toliau tviteryje.
Per valstybinį banketą D. Trumpo garbei Bakingemo rūmuose pirmadienio vakarą karalienė Elžbieta II savo kalboje gyrė „glaudžią ir ilgametę draugystę“ tarp abiejų valstybių. D. Trumpas taip pat pabrėžė Antrajame pasauliniame kare atsiradusį „neišardomą ryšį tarp abiejų šalių“.
Bankete dalyvavo ir princas Charlesas su žmona Camilla bei princas Williamas su sutuoktine hercogiene Kate, taip pat premjerė Theresa May. Su pareigas paliekančia vyriausybės vadove D. Trumpas pokalbių susitiks antradienį.
D. Trumo vizitas Didžiojoje Britanijoje vertinamas labai prieštaringai.
Milijonai britų pasirašė peticiją, kad jam užkirstų kelią. Tūkstančiai išėjo į gatves, protestuodami prieš D. Trumpą ir jo politiką.
Trakų pilies Didžiojoje menėje liepos 11 d. buvo paminėta Lietuvos Tarybos 1918 m. liepos 11 d. nutarimo kviesti Lietuvos karaliumi Viurtembergo grafą Wilhelmą von Urachą – Mindaugą II-ąjį šimto metų sukaktis.
Renginyje dalyvavo istorikai Valdas Rakutis, Arūnas Vyšniauskas, Algirdas Grigaravičius, Kęstutis Skrupskelis, taip pat – Wilhelmo von Uracho (Wilhelm von Urach) vaikaitis princas Inigo von Urachas su žmona princese Danielle von Urach (Vokietija). Renginį moderavo žurnalistas ir istorikas Vidmantas Valiušaitis.
Kviečiame pasižiūrėti renginio vaizdo įrašo fragmentų.
Olego Nečiporenkos pavardė besidomintiems žvalgybų veikla – žinoma. Olegas Nečiporenko – buvęs KGB pulkininkas. Sovietmečiu jis ilgokai dirbo Meksikoje, kol 1971-aisiais metais šios šalies vadovybė jį ir dar keletą Sovietų Sąjungos diplomatų demaskavo kaip sovietų žvalgus ir paskelbė nepageidaujamais asmenimis.
Vartojant tarptautinius terminus, O.Nečiporenko Meksikoje tapo “persona non grata”. Tada O.Nečiporenko beveik dešimt metų dirbo KGB struktūrose kaip “šnipas specialiesiems pavedimams”. Paskui būta ilgalaikių komandiruočių į karštuosius taškus – Vietnamą, Nikaragvą, Libaną.
Kad jis yra baigęs Maskvos valstybinį pedagoginį užsienio kalbų institutą, kad savo veiklą KGB struktūrose pradėjo 1960-aisiais, kad puikiai moka ispanų kalbą, – ne tiek svarbu. Portalą Slaptai.lt domina kiti dalykai. Šis KGB pulkininkas yra išleidęs dvi knygas, kuriose pasakoja apie savo darbą svarbiausioje Sovietų Sąjungos žvalgyboje – KGB.