kremlius_1111

Bir­že­lio pir­mo­je pu­sė­je į Jung­ti­nių Tau­tų Ge­ne­ra­li­nės Asam­blė­jos (JTGA) 67-osios se­si­jos pir­mi­nin­ko pos­tą iš­rink­tas Ser­bi­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­ras Vu­kas Je­re­mi­čius, ku­riam pa­lai­ky­mą iš­reiš­kė Ru­si­ja.

Slap­ta­me bal­sa­vi­me jis nu­run­gė Lie­tu­vos nuo­la­ti­nį at­sto­vą Jung­ti­nė­se Tau­to­se Da­lių Če­kuo­lį.

Ser­bas rin­ki­mus lai­mė­jo ne­la­bai žy­mia per­sva­ra: už V. Je­re­mi­čių bal­sa­vo 99 asam­blė­jos na­riai, už D. Če­kuo­lį – 85.

V. Je­re­mi­čius bu­vo iš­rink­tas „stip­rio­jo“ ga­lia – Ru­si­ja, kaip or­ga­ni­za­ci­jos na­rė, pa­žei­dė or­ga­ni­za­ci­nę tai­syk­lę ne­kon­ku­ruo­ti su iš anks­to re­gio­ni­nė­je vals­ty­bių gru­pė­je iš­kel­tu kan­di­da­tu. To­kiu kan­di­da­tu iš Ry­tų Eu­ro­pos re­gio­no, pe­ri­man­čio va­do­va­vi­mą JTGA, tu­rė­jo tap­ti D. Če­kuo­lis.

Continue reading „Vukas Jeremičius išrinktas „stipriojo” galia – įsikišus Rusijai”

kumstis_01

Rusija, periodiškai blokuojanti Vakarų iniciatyvas grasinimais pasinaudoti savo veto teise Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje, veikia per kitus, siekdama sutrukdyti Lietuvai perimti pirmininkavimą JT Generalinėje Asamblėjoje.

Tradiciškai, pirmininkavimą asamblėjoje kas 12 mėn. perima šalis, priklausanti vienai iš penkių regioninių grupių.

Kadencijos metu valstybė pirmininkauja Niujorke rugsėjo mėnesį vykstančiam kasmetiniam pasaulio lyderių susitikimui ir kitiems svarbiems JT renginiams. 67-oje JT Generalinės Asamblėjos sesijoje turėtų pirmininkauti šalis iš Rytų Europos grupės. Lietuva pretenduoja į šį postą nuo 2004-ųjų metų ir pastaruosius septynerius metus buvo vienintelė kandidatė.

Tačiau 2012 metais Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius paskelbė, kad į šį postą kandidatuoja ir Serbija. Maskva nedelsdama parėmė šį pareiškimą.

Continue reading „Rusijos intrigos Jungtinėse Tautose”

jan_kavan

Šio skandalo kaltininkas – Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai kadaise pirmininkavęs Čekijos parlamento narys, buvęs Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Kavanas. J.Kavanas kaltintas tuo, kad, dirbdamas Čekijos URM vadovu, pateikė melagingos informacijos apie neva sunaikintus šimtus slaptų dokumentų, kurie iš tikrųjų nebuvo sunaikinti. J.Kavanas taip pat buvo įtariamas, kad komunistinėje Čekoslovakijoje bendradarbiavo su prorusiško Čekoslovakijos režimo slaptosiomis tarnybomis, o eidamas Čekijos URM vadovo pareigas – neteisėtai pasisavino lėšų.

Continue reading „Buvęs Čekijos disidentas Janas Kavanas – sukčius?”

1956 m. Ametikos FTB nuėmė rekordinį derlių: išaiškino ir paskelbė šnipais net penkis Jungtinių Tautų Organizacijoje užsimaskavusius rusus.

1955 m. pabaigoje JAV aviacijos kompanijos darbuotojas, norėdamas užsidirbti papildomai, viename Niujorko laikraštyje paskelbė galįs teigti braižytojo paslaugas. Atsitiko taip, kad šių paslaugų prireikė Viktorui Petrovui, nuo 1953 m. pradžios JTO dirbusiam vertėju, tuo metu su žmona ir šešerių metų sūnumi gyvenusiam Niujorke. Vertėjui prireikė amerikietiškų karinių lėktuvų brėžinių. Mat jo draugas vienoje šalyje gaminąs vaikiškus žaislus: lėktuvų, automobilių ir t.t. kopijas.

Continue reading „Nikita Chruščiovas šaukė: “Neketinu pakęsti špionažo””

snipinejimas_enciklopedija

Šiame skyrelyje – apie spalvingą ne Maskvos, o Prahos Jungtinėse Tautose veikusį šnipą Miroslavą Nacvaleką. Tiesa, visi “socialistinio lagerio” tokio tipo darbuotojai dažniausiai šnipinėjo pagal Maskvos sukurtus scenarijus.

Ne išimtis, ko gero, buvo ir šis aukštas, tamsiaplaukis, trisdešimt šešerių metų (atrodė jaunesnis) Čekoslovakijos pilietis, į JTO atvykęs 1958 m. vasarą.

Atvyko tvarkyti Čekoslovakijos delegacijos Jungtinėse Tautose finansinius reikalus. Gerai kalbėjo rusiškai (dirbęs Maskvoje), vokiškai (dirbęs Vienoje), angliškai. Buvo labai stropus, pareigingas, gerai išmanė ne tik finansinius, bet ir diplomatinius reikalus. Amerikoje iškart pasijuto kaip namie, dažnai lankydavosi Niujorko restoranuose, mėgo priimti svečius savo prabangiame bute.

Continue reading „Miroslavas Nacvalekas – sovietinės Čekoslovakijos šnipas Jungtinėse Tautose”

begliu-2

Nors Sovietų Sąjunga buvo “geležinė uždanga”, bet ją “perlipti”, po ja “pralįsti” nuolat bandė įvairių profesių, įvairių tautų (ypač okupuotų) žmonės.

KGB nuolat gaudė tokius bėglius, įkalbinėjo, šantažavo, net žudė. KGB ir jo informatoriai nuolat bandė atspėti, kas yra potencialus bėglys, kas puoselėja viltį ištrūkti į laisvę. Ypač daug darbo, daug rūpesčių šia prasme turėdavo įvairiose šalyse dirbę rusų diplomatai – šnipai, atstovybių darbuotojai.

Štai vienas daug triukšmo sukėlęs anų laikų įvykis. Devyni sovietų tanklaivio “Tuapsė” jūrininkai San Franciske paprašė politinio prieglobsčio. Jūreiviai pareiškė, kad jie nenori grįžti į Rusiją. Jų pageidavimas buvo patenkintas.

Continue reading „Bėglių gaudytojai”

gun-katherine

Jūsų leidinyje šių metų balandžio 16-ąją perskaičiau Gintaro Visocko parengtą publikaciją “Didžiausi britų nemalonumai – per moteris?”

Žaismingai surašytame tekste pasakojama apie politinius, ekonominius ir žvalgybinius skandalus, į kuriuos yra įsivėlusios žymios Didžiosios Britanijos moterys. Pradedant princesėmis ir baigiant premjerų žmonomis. Tačiau tokių sensacingų faktų galima rasti ir daugiau. Štai kad ir Katharine Gun pavyzdys. Kodėl toji šviesiaplaukė, patraukli moteris pakliuvo į Didžiosios Britanijos specialiųjų tarnybų nemalonę? Pasirodo, Katharine Gun yra dirbusi šios šalies vienoje slapčiausių valstybės institucijų – specializuotoje vyriausybinio ryšio saugumo tarnyboje “Government Communications Headquarters” (GCHQ).

Continue reading „Katharine Gun buvo išteisinta”