azeru_mergaite

Aktualijų portalas Slaptai.lt skelbia 5-ąją ištrauką iš Azerbaidžano Nacionalinės Mokslų Akademijos ir Žmogaus teisių instituto išleistos enciklopedijos „Armėnijos teroristų ir banditų formuočių nusikaltimai žmonijai (XIX – XXI a.)“. Ši enciklopedinio pobūdžio knyga (enciklopedijos idėjų autorius ir mokslinis vadovas – Rovšanas Mustafajevas, Azerbaidžano NMA Žmogaus teisių instituto direktorius, politinių mokslų daktaras) liudija sudėtingą, tragišką Azerbaidžano likimą.

Pirmosiose dalyse aprašytos 1885 – 1896, 1903 – 1914 ir 1915 – 1918, 1918 – 1948 patirtos nelaimės.

Penktojoje ištraukoje apžvelgiami 1965 – 1980 metų įvykiai. Tai – labai svarbi ištrauka. Ji byloja, jog teroristinės armėnų organizacijos smurto neatsisakė net 20-ojo amžiaus pabaigoje. Kas dėjosi 19-ojo amžiaus pabaigoje ar 20-ojo pradžioje, – viena medalio pusė. Visai kas kita, kai prieš šimtą metų naudotos priemonės naudojamos ir 20-ojo amžiaus pabaigoje. Naudojamos ne kur nors už tūkstančių kilometrų tolimojoje Azijoje, o būtent čia, Europoje.

Continue reading „Azerbaidžano golgota (5)“

Maikas Hararis (Mike Harari, g. 1927) – Izraelio žvalgybos ir saugumo tarnybos (Mossad ir Shin-Beth) bendradarbis. Kilęs iš Tel Avivo, jis pradėjo dirbti specialiosiose tarnybose nuo 1948 metų gegužės, kai susikūrė Izraelis. Vėliau, jau būdamas Shin-Beth‘e (Izraelio vidaus saugumo ir kontržvalgybos tarnyba), įsiminė dalyvavimu dviejose skambiose ir gana abejotinose operacijose.

Pirma, jis vadovavo „keršto būriui“, kuriam buvo pavesta surasti ir likviduoti „Juodojo rugsėjo“ teroristus, tiesiogiai ar netiesiogiai atsakingus už 11-os Izraelio sportininkų, atvykusių į Miuncheną 1972 metais dalyvauti Olimpinėse žaidynėse, pagrobimą įkaitais ir vėliau jų nužudymą. Greičiau nei per metus M.Harario būrys, bazavęsis Paryžiuje, likvidavo 12 palestiniečių, kuriuos Mossadas siejo su „Juoduoju sąrašu“.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: dvi abejotinos Maiko Harario operacijos“

Zvi Zamiras (g. 1925) – Izraelio žvalgybos Mossad direktorius 1968–1974 metais.

Kilęs iš Lenkijos, Zvi Zamiras buvo tėvų atvežtas į Palestiną dar vaikas. Kai 1948 metų gegužę Izraelis paskelbė savarankiškumą, jis nuėjo tarnauti į Izraelio armiją. Kai jam pasiūlė pakeisti Mossado šefą Meirą Amitą, Z.Zamiras jau buvo generolas majoras. Jis beveik neturėjo asmeninės darbo žvalgyboje patirties, jeigu neskaitysime to, kad savo laiku buvo dirbęs Izraelio kariniu atašė Didžiojoje Britanijoje.

Bet, stebėtojų nuomone, ministras pirmininkas Levis Eškolas kaip tik dėl to ir pasirinko Z.Zamiro kandidatūrą, kad jis nebuvo susijęs su Izraelio specialiosiomis tarnybomis, įklimpusiomis skandaluose ir užkulisinėse intrigose.

Continue reading „Mossado direktorius, neturėjęs žvalgybinės patirties“

juodasis_rugsejis

Vokietijos leidinys “Der Spiegel” spausdina kai kuriuos dokumentus iš 40 metų senumo dosjė apie įvykius, nutikusius per Miuncheno olimpiadą, kai buvo paimti įkaitais ir nužudyti Izraelio rinktinės nariai. Apie tą vokiečių publikaciją pasakoja Davide Frattini straipsnyje, išspausdintame Italijos laikraštyje “Corriere della Sera”.

„Nuo teroro akto per Miuncheno olimpiadą, per kurią buvo nužudyti 11-a Izraelio atletų, praėjo 40 metų, ir savaitraštis “Der Spiegel” pranešė, kad jis turi savo žinioje dokumentus apie tuos įvykius. Dokumentai liudija, kad vokiečiai deramai neįvertino iš informatoriaus libaniečio gautos svarbios informacijos ir keletą dešimtmečių darė viską, kad nuslėptų padarytas klaidas“, – rašo Italijos leidinys.

Continue reading „Miunchenas – 1972, 40 metų melo: vokiečių nuslėptas dosjė“

eitanas_111

Gruodžio 7 dieną laikraštis “XXI amžius” išleido dar vieną specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį. Norintieji įsigyti popierinę “Slaptųjų takų” versiją turėtų kreiptis: gilanis.gintaras@gmail.com.

“Slaptuosiuose takuose” pasakojama apie pačias įdomiausias, sensacingiausias, skandalingiausias žvalgybines bei kontržvalgybines operacijas. Tiek sėkmingas, tiek ir gėdingai žlugusias. Nors rašome apie viso pasaulio slaptąsias tarnybas, tačiau pagrindinis mūsų dėmesys nukreiptas į tas valstybes, su kuriomis Lietuva turi bent minimalių sąsajų.

Šiandien skaitytojų dėmesiui pateikiame pasakojimą apie vieną iš labiausiai žinomų aukšto rango Izraelio slaptųjų tarnybų karininkų – Rafaelį Eitaną.

Continue reading „“Noriu būti toks pat žvalgas kaip ir Mata Hari”“