Mossado direktorius, neturėjęs žvalgybinės patirties


Zvi Zamiras (g. 1925) – Izraelio žvalgybos Mossad direktorius 1968–1974 metais.

Kilęs iš Lenkijos, Zvi Zamiras buvo tėvų atvežtas į Palestiną dar vaikas. Kai 1948 metų gegužę Izraelis paskelbė savarankiškumą, jis nuėjo tarnauti į Izraelio armiją. Kai jam pasiūlė pakeisti Mossado šefą Meirą Amitą, Z.Zamiras jau buvo generolas majoras. Jis beveik neturėjo asmeninės darbo žvalgyboje patirties, jeigu neskaitysime to, kad savo laiku buvo dirbęs Izraelio kariniu atašė Didžiojoje Britanijoje.

Bet, stebėtojų nuomone, ministras pirmininkas Levis Eškolas kaip tik dėl to ir pasirinko Z.Zamiro kandidatūrą, kad jis nebuvo susijęs su Izraelio specialiosiomis tarnybomis, įklimpusiomis skandaluose ir užkulisinėse intrigose.

1972 metais per Olimpines žaidynes Miunchene „Juodojo rugsėjo“ teroristai paėmė įkaitais vienuolika Izraelio sportininkų. Z.Zamiras pats išskrido į Miuncheną. Bet jam nepavyko įkalbėti Vakarų Vokietijos valdžios leisti Izraelio specialiosios paskirties būriui atlikti operaciją įkaitams išlaisvinti.

Sportininkai buvo nužudyti. Tada Z.Zamiras surengė keršto akciją. Ministrė pirmininkė Golda Meir sušaukė specialią komisiją, kuri sankcionavo palestiniečių užpuolikų, tiesiogiai ir netiesiogiai susijusių su sportininkų nužudymu, likvidavimą.

„Keršto būriui“ vadovauti Z.Zamiras paskyrė Maiką Hararį. Ir nors to būrio veiklą lydėjo nemalonūs skandalai, Z.Zamirui pavyko išsaugoti postą. Jis taip pat išvengė gėdingo išvarymo iš žvalgybos po to, kai ją apkaltino katastrofiškomis nesėkmėmis „karo Išpirkimo dieną“ (1973) pradžioje.

Išdirbęs, kaip ir dera, penkerius metus Mossado direktoriumi, Z.Zamiras buvo garbingai atstatydintas.

Nuotraukoje: Izraelio žvalgybos Mossad direktorius 1968–1974 metais ponas Zvi Zamiras.

2013.09.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *