Maskva, birželio 4 d. (AFP-ELTA). Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienį sakė, kad per trečiąjį savo gimtadienį už grotų yra geros nuotaikos, nepaisant sugriežtintų kalėjimo sąlygų ir dar vieno perkėlimo į ankštą vienutę.
Būtent šią dieną Rusijos miestuose, įskaitant Maskvą ir Sankt Peterburgą, policija suėmė mažiausiai 45 žmones, dalyvavusius demonstracijose už A. Navalną, praneša nevyriausybinė organizacija „OVD-Info“.
A.Navalno komanda teigia, kad kalėjime jis yra persekiojamas ir laikomas „karceryje“ už nedidelius nusižengimus. Pasak jo šalininkų, valdžia bando „palaužti jį dvasiškai“.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino nesutaikinamas priešininkas sakė per savo 47-ąjį gimtadienį pabudęs karceryje, o socialinėje žiniasklaidoje paskelbtoje žinutėje pridūrė, kad tai jau 16-as kartas, kai jis yra įkišamas į tokią vienutę.
„Gimtadienio rytą reikia būti sąžiningam su savimi, todėl užduodu sau klausimą: ar tikrai esu geros nuotaikos, ar tik verčiu save taip jaustis?“
„Mano atsakymas toks: tikrai esu geros nuotaikos. Pripažinkime, žinoma, norėčiau, kad užuot pabudęs šioje pragaro skylėje, galėčiau pusryčiauti su savo šeima, sulaukti vaikų bučinukų į skruostą, išpakuoti dovanas… Bet gyvenimas veikia taip, kad socialinė pažanga ir šviesesnė ateitis gali būti pasiekta tik tuo atveju, jei tam tikras skaičius žmonių yra pasirengę mokėti kainą už savo teisę turėti įsitikinimus.“
Po Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje valdžios institucijos Rusijoje ėmėsi griežtai riboti laisves: nepriklausoma žiniasklaida uždaryta, o dauguma pagrindinių opozicijos veikėjų atsidūrė už grotų arba tremtyje.
Savo žinutėje A. Navalnas teigė tikįs, kad „ateis diena, kai kalbėti tiesą ir ginti teisingumą Rusijoje taps įprasta ir visiškai nepavojinga“.
A.Navalnas, anksčiau organizavęs masinius protestus prieš Kremlių, atlieka devynerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl svetimo turto pasisavinimo ir kitų kaltinimų.
Jis tapo žinomas visame pasaulyje po to, kai vos išgyveno apnuodytas sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, – dėl šio incidento opozicijos politikas kaltina Kremlių.
Jis buvo sulaikytas 2021 metų sausį, kai grįžo iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo.
A. Navalnas jau daugiau kaip dvejus metus kali griežtomis sąlygomis pagarsėjusioje kolonijoje netoli Vladimiro miesto, esančio maždaug už 200 km nuo Maskvos ir bendrauja su visuomene bei siunčia žinutes per savo advokatų komandą. Užsienyje Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas laikomas politiniu kaliniu.
A.Navalno laukia naujas teismo procesas dėl kaltinimų ekstremizmu, ir jam gresia dar 35-eri laisvės atėmimo metai. Anot paties A. Navalno, valdžia siekia, kad jis liktų kalėjime iki gyvos galvos.
Maskva, rugsėjo 23 d. (dpa-ELTA). Įkalintas Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas vėl pasiųstas į karcerį už tai, kad kritikavo prezidento Vladimiro Putino dalinę rezervistų mobilizaciją karui Ukrainoje.
Tai jau penktas kartas, kai A. Navalnas pasiunčiamas į kalėjimo izoliatorių, šiuokart – 12-ai dienų. Visai neseniai jis ten buvo uždarytas 15 dienų. „Tai, ką sakiau apie mobilizaciją, nepatiko – taigi tu, Navalnai, gausi 12 dienų!“, – sakė A. Navalnas per teismo posėdį penktadienį, pranešė nepriklausomas leidinys „Mediazona“.
Trečiadienį vykusiame posėdyje 46 metų A. Navalnas apkaltino V. Putiną siunčiat daugybę žmonių į „mėsmalę“, kad galėtų tęsti savo „neteisėtą karą“ Ukrainoje.
Šiuo metu A. Navalnas laikomas 6-ojoje pataisos darbų kolonijoje Melechove, maždaug už 260 kilometrų į šiaurės rytus nuo Maskvos, ypač atšiauriomis kalėjimo sąlygomis. Jis kalinamas nuo 2021 metų. A. Navalnas laikomas politiniu kaliniu, Rusijos teismui anksčiau šiais metais palikus galioti jam paskirtą devynerių metų laisvės atėmimo bausmę už tariamą sukčiavimą. Laikoma, kad Rusijos teismai yra kontroliuojami Kremliaus, o žmogaus teisių aktyvistai smerkia nepagrįstus jų sprendimus.
2020 m. rugpjūtį A. Navalnas vos išgyveno mėginimą nunuodyti jį chemine medžiaga „Novičiok“, dėl to jis kaltina V. Putiną.
Maskva, birželio 15 d. (AFP-ELTA). Įkalintas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas trečiadienį pareiškė, kad buvo perkeltas į griežto režimo pataisos darbų koloniją, kurią jo sąjungininkai vadina „vienu baisiausių Rusijos kalėjimų“.
Praėjusį mėnesį didžiausias prezidento Vladimiro Putino priešas, cituodamas kalinius, sakė, kad Rusijos valdžia ruošia jam „kalėjimą kalėjime“. Dvejus su puse metų A. Navalnas kalėjo Pokrovo mieste, už 100 kilometrų į rytus nuo Maskvos, už lygtinio paleidimo pažeidimą dėl senų kaltinimų sukčiavimu, o jo sąjungininkai tai vadina bausme už iššūkį Kremliui. Kovo mėnesį 46 metų A.Navalno įkalinimo laikas buvo pratęstas iki devynerių metų, pripažinus jį kaltu dėl aukų jo politinėms organizacijoms pasisavinimo ir nepagarbos teismui.
„Sveiki visi iš griežto režimo zonos“, – trečiadienį Instagrame paskelbė A. Navalnas. „Vakar buvau perkeltas į IK-6 „Melechovo“, – parašė jis ir pridūrė, kad yra karantine ir neturi „daugiau ką pasakyti“. Kolonija netoli Vladimiro miesto, maždaug už 250 kilometrų į rytus nuo Maskvos, buvo daugelio žiniasklaidos tyrimų dėl prievartos prieš kalinius objektas. A. Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš gegužę sakė, kad „vieta, į kurią jis turi būti perkeltas, pagarsėjusi tuo, jog ten kaliniai kankinami ir žudomi“. Melechovo kalėjimo koloniją ji apibūdino kaip „vieną baisiausių Rusijos kalėjimų“.
A.Navalnas išgarsėjo kaip kovos su korupcija tinklaraštininkas ir prieš įkalinimą mobilizavo antivyriausybinius protestus visoje Rusijoje. 2020 m. jis vos išgyveno nuodijimą sovietų sukurta karinės paskirties nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl to A. Navalnas kaltina Rusijos valdžią, bet Kremlius neigia kaip nors prisidėjęs. Praėjusiais metais jis buvo suimtas grįžęs po gydymo Vokietijoje, tai sulaukė plataus pasmerkimo užsienyje ir užtraukė Vakarų sankcijas.
Maskva, birželio 14 d. (ELTA). Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas buvo perkeltas iš pataisos kolonijos Pokrove, tačiau kur jis išvežtas – nežinoma, pranešė jo bendražygis Leonidas Volkovas, kuriuo remiasi agentūra „Reuters“.
„Kur šiuo metu Aleksejus ir į kurią koloniją jis vežamas – nežinome“, – tinkle „Telegram“ parašė L. Volkovas.
Bene ryškiausiu Rusijos opozicijos veikėju laikomas A. Navalnas 2021 m. vasarį pagal senus kaltinimus buvo nuteistas dvejų su puse metų laisvės atėmimo bausme. Jis prieš teismą stojo netrukus po to, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl šios atakos jis kaltina Kremlių.
Kovo 24 d. A. Navalnas buvo nuteistas kalėti dar devynerius metus, šįkart – pagal naujus kaltinimus turto grobstymu ir nepagarba teismui. Tada teisėja nurodė perkelti opozicionierių į griežto režimo kalėjimą.
A. Navalnas teigia, kad visi jam pareikšti kaltinimai yra pramanyti.
Iki šiol jis buvo kalinamas pataisos kolonijoje Pokrove, už 119 kilometrų į rytus nuo Maskvos.
Kai A. Navalnas buvo sulaikytas, jo politinės organizacijos Rusijoje buvo pripažintos ekstremistinėmis, o daugelis jo bendražygių pasitraukė iš šalies.
A. Navalnas prieš dvi savaites pranešė, kad jam buvo iškelta dar viena baudžiamoji byla. Dabar jis kaltinamas sukūręs ekstremistinę organizaciją ir kurstęs neapykantą prieš Rusijos valdžios institucijas. Jei būtų nuteistas, A. Navalnas galimai liktų kalėjime papildomus 15 metų.
Rusijos ir Baltarusijos valdantieji režimai didina spaudimą nesisteminės opozicijos organizacijoms, kurios dėl didelio valdžios ir teisėsaugos spaudimo bei persekiojimo veiklą perkelia į užsienio valstybes. Šios valstybės pritraukia Rusijos ir Baltarusijos teisėsaugos institucijų, propagandą skleidžiančių žurnalistų ir žvalgybos tarnybų dėmesį.
Rusijos žvalgybos tarnybos, ypač Rusijos FSB, aktyviai veikia prieš opozicijos organizacijas ir aktyvistus tiek Rusijos teritorijoje, tiek užsienyje. Pagrindinis Rusijos žvalgybos tarnybų padalinys, dirbantis prieš Rusijos opozicijos aktyvistus, yra FSB Konstitucinės santvarkos ir kovos su terorizmu tarnybos Konstitucinės santvarkos apsaugos valdyba. Ji atsakinga už politinių, visuomeninių, religinių, ekstremistinių organizacijų ir procesų Rusijoje priežiūrą ir kontrolę. Šios FSB valdybos pareigūnai vykdo opozicijos aktyvistų sekimą, klausosi telefoninių pokalbių, siekia infiltruotis į jų artimą aplinką, organizuoja provokacijas ir netgi pasikėsinimus į gyvybę. 2020 m. šios valdybos pareigūnai organizavo bandymą nužudyti Rusijos opozicijos lyderį A. Navalną.
Lietuva yra viena iš pagrindinių Rusijos opozicijos aktyvistų emigracijos krypčių. Lietuvoje gyvena keli šimtai prieglobstį gavusių Rusijos piliečių, taip pat asmenų, kurie nesikreipia dėl specialaus statuso, tačiau užsiima politine ar žurnalistine veikla. Lietuvoje nuolat lankosi Rusijos valdžiai oponuojančių politinių, visuomeninių ir žiniasklaidos organizacijų atstovai iš Rusijos ar ES valstybių, vyksta Rusijos opozicionierių renginiai. Rusijos žvalgybos tarnybas domina informacija apie Lietuvoje gyvenančius Rusijos opozicionierius ir jų organizacijas, veiklos kryptis ir planuojamus veiksmus, naujus projektus. Rusijos žvalgybos tarnybos gali siekti infiltruoti agentus į Lietuvoje veikiančias Rusijos opozicines organizacijas, į Lietuvą deleguoti žvalgybos darbuotojus su netradicine priedanga, kibernetinėmis priemonėmis skverbtis į opozicijos aktyvistų ir organizacijų IT sistemas. Tikėtina, kad, augant politinėms represijoms Rusijoje ir didėjant politinių emigrantų iš Rusijos skaičiui, didės ir Rusijos žvalgybos tarnybų dėmesys Lietuvoje esantiems opozicijos aktyvistams.
Nuo politinės krizės Baltarusijoje pradžios, kai Lietuva tapo vienu iš Baltarusijos politinės opozicijos veiklos centrų, auga Baltarusijos žvalgybos tarnybų aktyvumas Lietuvoje. Baltarusijos žvalgybos tarnybos dalyvauja suvaldant politinę krizę, identifikuoja politinę opoziciją ir ją remiančius asmenis, siekia juos įbauginti, o surinktą žvalgybos informaciją naudoja jų, kaimyninių valstybių ir jų žvalgybos tarnybų diskreditavimo ir propagandos kampanijose. Baltarusijos žvalgybos tarnybos neapsiriboja tik žvalgybos informacijos rinkimu ir vis agresyviau veikia prieš Baltarusijos režimo oponentus Baltarusijoje ir užsienyje. Labai tikėtina, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos suplanavo ir įvykdė „Ryanair“ lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, nukreipimą į Minsko oro uostą, kad sulaikytų Lietuvoje gyvenusį Romaną Protasevičių.
Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) baltarusių diasporai ir Baltarusijos politinei opozicijai Baltarusijoje ir užsienyje diskredituoti išnaudoja Lietuvos piliečius, skleidžiančius Baltarusijos režimui palankų naratyvą. KGB stebi Lietuvoje gyvenančius Baltarusijos opozicijos aktyvistus, renka apie juos informaciją, fiksuoja jų veiklą ir ieško svertų daryti jiems poveikį. Prieš opoziciją veikia ne tik KGB, bet ir Baltarusijos vidaus reikalų ministerijai pavaldžios tarnybos (pavyzdžiui, GUBOPIK – Vyriausioji kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija valdyba), ir Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU). Be to, Baltarusijos žvalgybos tarnybos, veikdamos prieš politinę opoziciją, bendradarbiauja su Rusijos žvalgybos tarnybomis.
Labai tikėtina, kad artimoje perspektyvoje Baltarusijos žvalgybos tarnybų žvalgybos ir ardomoji veikla prieš Baltarusijos politinę opoziciją ir diasporą intensyvės, o užsienio valstybės, iš kurių aktyviausiai veikia opozicija, išliks propagandos, diskreditavimo ir dezinformacijos kampanijų taikiniais.
A. NAVALNUI LANKANTIS LIETUVOJE JĮ SEKĖ IŠ RUSIJOS ATVYKĘ ASMENYS
Rusijos valdžios institucijos ir žvalgybos tarnybos A. Navalną ir jo organizaciją vertina kaip pavojingiausią opozicinę jėgą, kuri gali stipriai paveikti Rusijos politinius procesus. Dėl to A. Navalnas dar iki pasikėsinimo į jo gyvybę buvo persekiojamas ne tik Rusijoje, bet ir užsienio valstybėse.
2019 m. balandį ir spalį, A. Navalnui lankantis Lietuvoje, tuo pačiu metu ir tam pačiam laikotarpiui paskui jį iš Rusijos atvyko keturių Rusijos piliečių grupė, kurios užduotys Lietuvoje buvo stebėti A. Navalną ir jo aplinką.
Tuo pačiu metu kaip A. Navalnas jie lankėsi ir kitose ES valstybėse. Šie Rusijos piliečiai oficialiai deklaravo, kad yra pensininkai ir į Europos Sąjungą atvyko kaip turistai. Visi asmenys buvo susiję su Rusijos Riazanės mieste veikiančia privačių detektyvų agentūra „Tenj“ (rus. Тень) ir praeityje turėjo darbo Rusijos teisėsaugos bei karinėse institucijose patirties.
Rusijos žvalgybos tarnybos, siekdamos sumažinti rizikas nesėkmės atveju, užsienio operacijose dažnai naudoja įvairius tarpininkus ir netiesiogiai su žvalgybomis susijusius asmenis, įmones ar organizacijas.
Pastaraisiais metais Vakarų žvalgybos atskleidė ne vieną Rusijos tarnybų specialiąją operaciją, kai buvo pasikėsinta į Rusijos režimui oponuojančius ar dėl kitų priežasčių neįtikusius asmenis Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Bulgarijoje ir kitose Vakarų valstybėse.
Rusijos žvalgybos planuojamos ir įvykdytos operacijos rodo, kad Rusijos politinė vadovybė ir žvalgybos tarnybos su šių operacijų įgyvendinimu ir galimu atsaku susijusias rizikas vertina kaip priimtinas.
Informacijos šaltinis – VSD.lt
Portretinėse nuotraukose: A. Navalną Lietuvoje sekę Rusijos piliečiai: Aleksandras Borzunovas (g. 1976), Viačeslavas Romašinas (g. 1973), Andrejus Malikovas (g. 1977), Aleksandras Zarubinas (g. 1982)
Maskva, gruodžio 28 d. (AFP-ELTA). Rusijos valdžios institucijos antradienį surengė kratas dviejų buvusių kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno išardyto biurų tinklo regioninių koordinatorių namuose, pranešė jų bendražygiai.
Apie tai pranešta tą pačią dieną, kai Rusijos Aukščiausiasis teismas nurodė uždaryti didžiausią šalies teisių gynimo organizaciją „Memorial“.
Rusijos pareigūnai birželį pripažino A. Navalno politines organizacijas „ekstremistinėmis“ ir dėl to jos buvo priverstos nutraukti veiklą.
Beveik visi pagrindiniai Kremliaus kritiko bendražygiai paliko šalį.
Buvęs šio biurų tinklo vadovas Leonidas Volkovas antradienį pranešė, kad tyrėjai surengė kratas buvusių biurų Irkutsko ir Tomsko regionuose koordinatorių Zacharo Sarapulovo ir Ksenijos Fadejevos namuose. Lietuvoje šiuo metu gyvenantis L. Volkovas savo „Telegram“ paskyroje nurodė, kad abu jie vėliau buvo apklausti, ir pridūrė, jog A. Navalno bendražygiai taip pat prarado ryšį su dar vienu koordinatoriumi Altajaus regione.
Kitas A. Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas, kuris anksčiau šiemet taip pat pasitraukė iš Rusijos, savo tviterio paskyroje parašė, kad K. Fadejevai prieš tai buvo pareikšti kaltinimai dalyvavus ekstremistinės organizacijos veikloje ir, jei ji būtų nuteista, jai grėstų nuo septynerių iki dvylikos metų kalėjimo.
Pagrindinis prezidento Vladimiro Putino priešininkas A. Navalnas praėjusių metų rugpjūtį per plauką išgyveno apnuodijimą kovine medžiaga „Novičiok“. Jis tuo metu buvo ture po Sibirą, skirtame palaikyti opozicijos kandidatus į vietos valdžios institucijas. Kitą mėnesį 29-erių K. Fadejeva laimėjo savo rinkimus.
Praėjusį mėnesį šalies pareigūnai sulaikė dabar jau nebeveikiančio A. Navalno biuro Baškirijoje koordinatorę Liliją Čanyševą. Jai dėl kaltinimų sukūrus ekstremistinę organizaciją gresia nuo šešerių iki dešimties metų kalėjimo.
Kritikų teigimu, A. Navalno sprendimas sausį grįžti į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo, davė pradžią precedento neturinčiam susidorojimui su opozicija, nepriklausoma žiniasklaida ir teisių gynimo organizacijomis.
A. Navalnas vasarį buvo įkalintas dėl senų kaltinimų lėšų grobstymu.
Maskva, gruodžio 23 d. (dpa-ELTA). Praėjus daugiau kaip metams nuo rusų opozicionieriaus Aleksejaus Navalno apnuodijimo, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dar kartą pareikalavo nusikaltimo įrodymų. Vakarai esą iki šiol nepateikė jokių „tariamo apnuodijimo“ chemine kovine medžiaga „Novičiok“ įrodymų. „Nieko. Nulį“, – sakė V. Putinas savo didelėje metinėje spaudos konferencijoje.
Kelios laboratorijos, įskaitant Vokietijos Bundesvero, oficialiais duomenimis, nustatė, kad A. Navalnas buvo apnuodytas.
V. Putinas spaudos konferencijoje gynė ir ginčytinus veiksmus prieš kitaminčius ir „užsienio agentus“. Daugeliui „nenugalima“ Rusija yra per didelė. „Ją galima sugriauti tik iš vidaus“, – sakė jis. Tam esą būtina užkirsti kelią.
Daugelis nevyriausybinių organizacijų ir žiniasklaidos priemonių Rusijoje įvardijamos kaip „užsienio agentės“. V. Putinas pabrėžė, jog Rusija nori aiškumo, kas iš užsienio gauna pinigų ir dirba dėl kitos šalies interesų.
Kalinamo Kremliaus kritiko A. Navalno atstovė Kira Jarmyš tviteryje pavadino V. Putiną „bailiu“ ir, turėdama omenyje pasikėsinimus į opozicionierius, „žudiku“.
A. Navalnas nuo metų pradžios atlieka bausmę kolonijoje. Jo apnuodijimas ir galiausiai suėmimas papildomai aptemdė ir taip įtemptus santykius taro Rusijos ir Europos. Vakarai dėl nusikaltimo paskelbė sankcijas Rusijai.
Maskva, spalio 21 d. (AFP-ELTA). Kalinamas Kremliaus kritikas ir opozicijos politikas Aleksejus Navalnas ketvirtadienį teigė, kad jam garbė būti apdovanotam Sacharovo premija.
„Tai ne tik garbė, tačiau ir didelė atsakomybė, – A. Navalnas, kurio socialinių tinklų paskyras tvarko jo komanda, teigė tviteryje. – Esu labai dėkingas Europos Parlamentui už tokį aukštą mūsų darbo įvertinimą.“
Europos Parlamentas paskelbė kandidatus į prestižinę A. Sacharovo premiją.
Šiais metais žmogaus teisių apdovanojimui nominuotas kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, Afganistano moterų teisių aktyvistės, buvusi Bolivijos laikinoji prezidentė Jeanine Anez, sahravių žmogaus teisių aktyvistė Sultana Khaya iš Maroko ir nevyriausybinė organizacija „Global Witness“, paskelbta pirmadienį.
Spalio 14 dieną paaiškės trys finalininkai, o laimėtojas bus paskelbtas spalio 21 dieną.
A. Sacharovo premija bus įteikta gruodžio 15 – ąją. Pernai apdovanojimas atiteko Baltarusijos opozicijai.
Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę kasmet skiria EP. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais, siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančius žmogaus teises ir žmogiškąsias vertybes, kovojantiems su priespauda ir neteisybe.
Rusijoje kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navanas pirmą kartą davė interviu iš kolonijos – ir skundėsi kalinimo sąlygomis.
Jis verčiamas kasdien po kelias valandas žiūrėti valstybinę televiziją ir propagandinius filmus, sakė 45-erių A. Navalnas JAV dienraščiui „The New York Times“, kuris trečiadienį paskelbė interviu ištraukas. Tuo metu rašyti ar skaityti esą draudžiama. „Turi sėdėti ant kėdės ir žiūrėti televizorių“, – pasakojo opozicionierius.
Iš viso žurnalistai gavo 54 ranka rašytus lapus su A. Navalno atsakymais. Jo atstovė spaudai Kira Jarmyš tviteryje patvirtino, kad tai pirmasis interviu nuo jo įkalinimo kolonijoje Pokrove, esančiame už 100 km į rytus nuo Maskvos.
A. Navalnas laikomas nuožmiausiu Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritiku. Jis vasarį buvo nuteistas kelerių metų laisvės atėmimo bausme, nes pažeidė ankstesnio proceso lygtinio paleidimo reikalavimus, kai Vokietijoje gydėsi po apnuodijimo. Nuosprendį užsienis kritikavo kaip politiškai motyvuotą.
Interviu „The New York Times“ opozicijos politikas dar kartą pareikalavo griežtų sankcijų rusų oligarchams, kurie remia V. Putiną. ES ir JAV baudžiamosios priemonės, anot jo, neturi paveikti paprastų Rusijos gyventojų.
V. Putino režimas yra istorinė nelaimė, o ne dėsningumas, teigė A. Navalnas. „Anksčiau ar vėliau ši klaida bus ištaisyta, ir Rusija pasuks demokratiniu, europietišku keliu“, – teigė jis.
Rusijos žiniasklaidos reguliuotojas „Roskomnadzor“ užblokavo 49 tinklalapius, siejamus su kalinamu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu, pirmadienį pranešė jo sąjungininkas Leonidas Volkovas, prieš rudenį vyksiančius rinkimus Rusijos vyriausybei darant spaudimą opozicijos lyderio judėjimui.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino pagrindinis kritikas A. Navalnas sausį buvo suimtas ir kalinamas po to, kai iš Vokietijos po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia „Novičiok“ medžiaga sugrįžo į Rusiją.
Po to A. Navalnui paskelbta dvejų su puse metų laisvės atėmimo bausmė, kaltinant neatlikus anksčiau paskirtos bausmės, o jo organizacijos uždraustos kaip „ekstremistinės“, nariams bei rėmėjams neleista dalyvauti rugsėjį vyksiančiuose parlamento rinkimuose.
„Remiantis Generaline prokuratūra, 49 tinklalapiai buvo užblokuoti vienu metu“, – teigė L. Volkovas savo „Telegram“ kanale.
Tarp užblokuotų tinklalapių yra pagrindinė A. Navalno interneto svetainė, jo Antikorupcinio fondo (FBK) interneto svetainė, pagrindinių sąjungininkų ir A. Navalno regioninių biurų, kurie buvo išformuoti anksčiau šiais metais, interneto svetainės.
Maskvos teismas trečiadienį įkaltinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno vadovaujamas politines organizacijas pripažino ekstremistinėmis, uždraudė jų veiklą, o jų personalui dabar gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.
„Buvo nustatyta, kad šios organizacijos ne tik skleidžia informaciją, kuri kursto neapykantą ir priešiškumą valdžios pareigūnams, bet ir atlieka ekstremistinius veiksmus“, – šalia teismo sakė prokurorų atstovas Aleksejus Žafiarovas.
Po 12 valandų trukusio teismo posėdžio išplatintame Maskvos miesto teismo pranešime sakoma, kad A. Navalno regioninių biurų tinklas ir kovos su korupcija organizacija yra uždraudžiami, o draudimas įsigalioja nedelsiant.
A. Navalno Kovos su korupcija fondas (FBK) pastaraisiais metais spaudė Kremlių savo tyrimais apie plataus masto korupciją politikos elito tarpe. Šie tyrimai dažnai įkvėpdavo masinius protestus.
Tuo tarpu jo regioninių biurų tinklas ragino rinkėjus balsuoti už tuos kandidatus savo regione, kurie turi didžiausias galimybes laimėti rinkimuose prieš Kremliui palankius kandidatus.
A. Navalno organizacijos advokatai teigia skųsiantys tokį teismo sprendimą, o pats A. Navalnas pareiškė, kad „mes neatsitrauksime nuo savo tikslų ir idealų. Tai yra mūsų šalis, kitos mes neturime.“
Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas atmetė galimybę griežtinti sankcijas Rusijai, taip reaguojant į Kremliaus elgesį su opozicijos lyderiu Aleksejumi Navalnu, kuris šiuo metu yra įkalintas.
Televizijai ARD H. Maasas teigė abejojantis, ar sankcijos iš tiesų pagerintų Kremliaus kritiko padėtį.
„Manau, kad būtų kaip tik atvirkščiai“, – sakė H. Maasas.
ES ne kartą ragino Rusiją paleisti A. Navalną ir dukart įvedė sankcijas Rusijai – po opozicionieriaus apnuodijimo ir po jo sulaikymo, šiam sugrįžus į Rusiją.
Ministro teigimu, ES sankcijos Rusijai dėl Krymo aneksijos ir konflikto Rytų Ukrainoje galios tol, kol nebus išspręsti šie klausimai.
„Vis dėlto, mes nenorime jungtis prie šio konfrontacinio klegesio. Norime dialogo ir būti gera Rusijos kaimyne“, – pareiškė H. Maasas.
Jis pridūrė, kad prasti Vokietijos ir Rusijos bei ES ir Rusijos santykiai yra priežastis skatinti dialogą.
Santykiai esą neturėtų likti tokie, kokie yra, „o norint tai pakeisti, būtina kalbėtis vieniems su kitais“, teigė H. Maasas.
Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas penktadienį pranešė nutraukiąs tris savaites trukusį bado streiką, sulaukęs tokio patarimo iš savo gydytojų. Opozicionierius taip pat padėkojo rėmėjams.
A. Navalnas apie savo sprendimą pranešė po to, kai ketvirtadienį jo asmeniniai gydytojai atvirame laiške paragino Kremliaus kritiką „nedelsiant“ nutraukti bado streiką, nes priešingu atveju jiems „nebeliks ką gydyti“.
„Atsižvelgdamas į eigą ir visas aplinkybes, po truputį nutraukiu bado streiką“, – instagramo paskyroje pranešė žinomiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas.
Įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno gydytojai perspėja, kad jo sveikata sparčiai prastėja ir jam bet kurią akimirką gali sustoti širdis, todėl jie prašo leisti suteikti jam pagalbą, informuoja naujienų agentūra AFP.
Kovo 31 d. žinomiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino oponentas paskelbė bado streiką, reikalaudamas tinkamo gydymo dėl nugaros skausmų ir kojų bei rankų tirpimo.
44 metų A. Navalnas vasarį buvo nuteistas kalėti dvejus su puse metų dėl senų kaltinimų lėšų grobstymu. Jis įkalintas kolonijoje Pokrovo mieste, apie 100 km į rytus nuo Maskvos.
Jo asmeninė gydytoja Anastasija Vasiljeva su dar trimis gydytojais, įskaitant kardiologą Jaroslavą Ašichminą, prašo kolonijos pareigūnų, kad jiems būtų leista nedelsiant apžiūrėti A. Navalną.
„Mūsų pacientas gali mirti bet kurią akimirką“, – J. Ašichminas šeštadienį rašė feisbuke.
Anot gydytojo, dėl didelio kalio kiekio A. Navalnas turėtų būti paguldytas į reanimaciją stebėjimui, nes jam gali kilti aritmija, ir jis mirtų sustojus širdžiai.
Kai kalio kiekis kraujyje viršija 6,0 mmol (milimolius) litrui, pacientui reikia suteikti pagalbą kuo skubiau. Gydytojai pabrėžė, kad A. Navalno kalio kiekis kraujyje siekia 7,1 mmol litrui, todėl jį kuo greičiau reikia apžiūrėti, turint omenyje kraujo tyrimus ir neseniai įvykusį apnuodijimą.
2020 m. rugpjūtį A. Navalnas vos išgyveno pasikėsinimą į jo gyvybę panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą, o dėl to kaltintas Kremlius.
Šeštadienį JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad tai, kaip elgiamasi su A. Navalnu, yra visiškai nesąžininga ir nepriimtina.
Be to, daugiau nei 70 pasaulyje žinomų rašytojų, menininkų, aktorių ir akademikų parašė atvirą laišką V. Putinui, reikalaudami, kad A. Navalnui būtų suteikta medicininė pagalba.
Tarp pasirašiusiųjų laišką yra rašytoja J. K. Rowling, istorikai Niallas Fergusonas ir Simonas Schama, Nobelio premijos laureatės Herta Mueller, Louise Gluck ir Svetlana Aleksijevič, aktoriai Benedictas Cumberbatchas, Judeas Law, Vanessa Redgrave ir kiti.
Rusijos prokuratūra prašo Maskvos teismo įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno kovos su korupcija fondą ir jo biurus regionuose pripažinti „ekstremistiniais“ ir uždrausti jų veiklą. „Prisidengdamos liberaliais šūkiais, šios organizacijos kuria sąlygas destabilizuoti visuomeninę ir visuomeninę-politinę situaciją“, – sakoma penktadienį paskelbtame Maskvos prokuratūros pranešime.
A. Navalnas yra vienas žinomiausių Rusijos opozicijos politikų ir prezidento Vladimiro Putino priešininkas. Praėjusį rugpjūtį jis išgyveno pasikėsinimą nervus paralyžiuojančia kovine medžiaga „Novičiok“. Po išpuolio, dėl kurio kaltina Kremlių, jis buvo gydomas Vokietijoje, o sausį, kai grįžo į Rusiją, iš karto suimtas.
Už tariamą lygtinės bausmės reikalavimų nepaisymą A. Navalnas buvo nuteistas daugiau nei pustrečių metų laisvės atėmimo bausme. Protestuodamas prieš kalinimo sąlygas, jis paskelbė bado streiką.
A. Navalno fondas pastaraisiais metais atskleidė ne vieną korupcijos atvejį. Pastarąjį kartą sausį fondas paskelbė medžiagą apie milžiniškus rūmus prie Juodosios jūros, kurie esą priklauso V. Putinui.
Rusijos kalėjimų pareigūnai grasina pradėti per prievartą maitinti kolonijoje kalintį Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, kuris nuo paskelbto bado streiko pradžios neteko 8 kg svorio.
„Matydama bado streiko rimtumą, administracija kasdien grasina pradėti prievartinį maitinimą“, – pranešė A. Navalno komanda.
Pasak komandos, A. Navalnas praėjusią savaitę skundėsi kosuliu ir karščiavimu, bet jau buvo sugrąžintas į kolonijos barakus iš jos ligoninės.
44 metų opozicionierius dabar sveria 77 kg. Prieš pradedant bado streiką jo svoris siekė 85 kg, o nuo atvykimo į koloniją vyras iš viso neteko 16 kg.
A. Navalnas, kuris pernai vos išgyveno po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, kovo pabaigoje pradėjo bado streiką, protestuodamas prieš tai, kad negauna tinkamo medicininio gydymo dėl stipraus nugaros skausmo ir kojų tirpimo.
Kolonijoje kalintis Kremlius kritikas Aleksejus Navalnas dar prieš paskelbdamas bado streiką neteko 8 kg svorio, ketvirtadienį teigė jo komanda.
Opozicionieriaus komanda feisbuke paskelbė, kad 189 cm ūgio A. Navalnas atvykęs i pataisos koloniją svėrė 93 kg.
„Šiuo metu jis sveria 85 kg. Minus aštuoni kilogramai dar prieš bado streiką“, – tvirtino komanda.
Pastarosiomis savaitėmis žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimų apie blogėjančią A. Navalno sveikatą. Jis skundžiasi dideliu nugaros skausmu ir kojų tirpimu. Trečiadienį opozicionierius paskelbė bado streiką, reikalaudamas suteikti jam tinkamą medicininį gydymą ir kad būtų leista jį apžiūrėti pasirinktam gydytojui.
Sąjungininkai teigia, kad A. Navalnas svorio netekimą sieja su tuo, kad jam trukdoma ir neleidžiama pakankamai miegoti.
„Jie vis dar neleidžia apsilankyti gydytojui“, – teigė komanda, pridurdama, kad A. Navalno diagnozė vis dar nėra aiški.
Komandos pranešime teigiama, kad dabar pasiūlyta gydyti A. Navalną nikotino rūgštimi. Prieš tai jis gavo tik skausmą malšinamuosius.
Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas trečiadienį paskelbė pradėjęs bado streiką, kol gaus tinkamą medicininį gydymą dėl stipraus nugaros skausmo ir kojų tirpimo.
„Paskelbiau bado streiką reikalaudamas, kad būtų laikomasi įstatymų ir kad būtų leista mane aplankyti mano pasirinktam gydytojui“, – instagrame rašė A. Navalnas bei pridūrė, kad, užuot gavęs medicininį gydymą, jis yra „kankinamas nemiga“.
A. Navalnas jau praėjusią savaitę sakė, kad trukdoma ir neleidžiama jam pakankamai miegoti.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas A. Navalnas šiuo metu atlieka dvejų su puse metų laisvės atėmimo bausmę pataisos kolonijoje, esančioje už 100 km į rytus nuo Maskvos. Jis buvo sulaikytas netrukus po sugrįžimo į Rusiją iš Vokietijos, kur buvo gydomas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga.
Opozicionierius įkalintas vasarį už tai, kad neva pažeidė lygtinio paleidimo sąlygas, kol gydėsi Vokietijoje. Jis pats teigia, kad šiais kaltinimais siekiama nutildyti jo kritiką Kremliaus atžvilgiu.
Kolonijoje kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas ketvirtadienį apkaltino Rusijos pareigūnus neleidžiant jam pakankamai miegoti ir taip kankinant jį.
A. Navalnas, kurį Rusijos pareigūnai laiko galinčiu pabėgti, teigė, kad prižiūrėtojų yra pakeliamas aštuonis kartus per naktį, kad stebėjimo kamera įrašytų, jog jis vis dar savo kameroje.
„Iš esmės esu kankinamas nemiga“, – oficialiame skunde, kurį paskelbė jo advokatai, teigė A. Navalnas.