Olego Gordijevskio pabėgimas pakenkė Margaret Tečer ir Michailo Gorbačiovo draugystei


Didžioji Britanija nutarė išslaptinti kai kuriuos Nacionaliniame archyve saugomus dokumentus. Omenyje turimi 1985 – 1986-uosius metus menantys archyvai. Žvelgiant į šio laikotarpio dokumentus akivaizdu, jog tarp Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Margaret Tečer ir Michailo Gorbačiovo tuomet buvo užsimezgę draugiški asmeniniai santykiai. Taip teigia „Financial Times“.

Tačiau KGB karininko Olego Gordijevskio pabėgimas į Vakarus šią draugystę gerokai apkartino. 

Tuo metu britų diplomatai laužė galvas, kaip šią žinią pateikti visuomenei, kad Maskva nesupyktų. Beje, seras Brajenas Kartledžas, tuometinis britų ambasadorius, rezidavęs Maskvoje, buvo nusiminęs, nes žinojo, jog Maskva pasiruošusi į O.Gordijevskio pabėgimą atsakyti „akis – už akį, dantis – už dantį“.

Britai labai rimtai svarstė, ar derėtų personomis non gratomis paskelbti visus O.Gordijevskio demaskuotus sovietų šnipus, ir kaip gi reaguos Maskva, jei jie išvys iš šalies būtent daug KGB agentų. Akivaizdu, kad britai negalėjo neišvyti O.Gordijevskio įvardintų KGB agentų. Tačiau britai tuo pačiu nenorėjo ir mirtinai kivirčytis su Kremliumi.

Bet Kremlius supyko. Keršydama britų slaptosioms tarnyboms Maskva iš Sovietų Sąjungos išsiuntė net 25 britų diplomatus, įskaitant ir pirmąjį britų ambasados sekretorių  Reimondą Askvitą, kuris padėjo O.Gordijevskiui nusigauti į Suomiją (automobilio bagažinėje), o po to – į Didžiąją Britaniją. Ponas R.Askvitas tąsyk pavartojo įdomius aforizmus. Pirmas afortizmas: „iš žaidimo pasitrauk tuomet, kai laimi“. Antrasis aforizmas: „neistenk prasčiau kvepėti už šešką, nes nepavyks“.

Išslaptintuose archyvuose taip pat esama laiškų, iš kurių aiškėja: M.Tečer gana greitai nustojo prašyti, jog sovietų valdžia į Vakarus išleistų O.Gordijevskio žmoną su vaikais. Archyvuose taip pat esama laiškų, kuriuose O.Gordijevskis viliasi, jog ponia M.Tečer vis tik darys spaudimą tuometinei SSRS valdžiai, kad ši leistų pabėgusio KGB karininko žmonai su vaikais persikelti į Didžiąją Britaniją pas vyrą.

Iškalbinga tai, kad po šešerių metų O.Gordijevskio šeimai vis tik leista emigruoti į Didžiąją Britaniją. Tačiau šešerių metų išsiskyrimas vis tik buvo per ilgas – sužlugdė O.Gordijevskio šeimą. O.Gordijevskis netrukus išsiskyrė su žmona Leila.

Nuotraukoje: KGB karininkas Olegas Gordijevskis, pabėgęs į Didžiąją Britaniją.

Informacijos šaltinis – "Financial Times".

2014.12.31; 05:18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *