Darome pertraukėlę tarp nepusiausviros mankštos temų. Šį kartą rašome apie žmogui, ko gero, mieliausią kūno padėtį žemėje. Tai – nesvarumo būsena, kuri dominuoja tik kosmose. Mūsų atveju – tai plaukiojimas arba tiesiog plūduriavimas vandenyje…
Gal ir ankstoka rašyti tokia tema, nes vasaros teikiamų vandens malonumų laukti dar teks bent dvejis – trejis mėnesius. Tačiau netruks prabėgti šie pavasario mėnesiai, ir pasinersite į ežerą ar kitą vandens telkinį atgauti jėgų bei pajusti nesvarumo būsenos.
Plaukimas, beje, kaip ir slidinėjimas, irklavimas, šiaurieškasis vaikščiojimas, ko gero, yra labiausiai įtakojantys viso organizmo raumenų darbą ir tuo pat jį gebantys atpalaiduoti.
Šiose veiklos formose apkraunami visi organizmo raumenys tuo pačiu metu. Tokiu būdu žmogaus organizmas aktyviai dirba, bet tuo pačiu ir atsigauna, atsistato.
Plaukimo metu fizinis apkrovimas nuimamas nuo stuburo. Taip stuburas atpalaiduojamas. Tarsi kosmoso sąlygomis, panašiomis į nesvarumo būklę. Horizontaliose padėtyse atliekant judesius raumenys dirba, tačiau slanksteliai negniuždomi, nes plaukiojant neįmanoma sukurti slanksteliams ir tarpslanksteliniams diskams per didelio krūvio ir, juo labiau, netaisyklingos laikysenos, nugaros skausmų palydovės.
Kokia dar nauda plaukimo metu?
1. Mobilizuojama medžiagų apykaita.
2. Stimuliuoja kvėpavimo sistemą.
3.Ramina nervus.
4.Gerina miegą.
5. Taikoma reabilitacijos procese – atstatant raumenų tonusą, apimtis bei funkcijas po lūžių.
6. Masažuoja kūną, nes vandens slėgis tarsi glosto odą.
7. Gerinama kraujotaką į kūno paviršių.
Visa tai – natūralu. Todėl vėl sakau, kad privalumai – milžiniški, ir tai pasiekiama minimaliausiomis finansinėmis sąnaudomis.
Koks plaukimo specifiškumas dominuoja?
Visada horizontali kūno padėtis (širdies ir kraujagyslių sistema, spaudimas). Apsunkintas kvėpavimas. Veikia keliančioji jėga. Didelis vandens tankis, didelis pasipriešinimas. Ribotas prakaitavimas. Didelis šilumos, bei energijos sąnaudos. Aukšta lipidų mobilizacija
Higienos privalumai
Apvaloma oda nuo dulkių, prakaito ir riebalinių liaukų išskyrų. Pagyvėja odos ir poodinio sluoksnio mityba. Reguliariai plaukiojant organizmas atsikrato nereikalingų riebalų. Kūną tolygiai padengia plonas poodinis riebalinis tarpsluoksnis. Visa tai aktualu įvairaus amžiaus žmonėms.
Apibendrinimas
Gebėjimą plaukti būtina skatinti ir ugdyti. Vien teorijos čia neužteks. Plaukimas tokia sporto šaka, kurioje pasireiškia visos fizinės ypatybės – greitumas, jėga, lankstumas, ištvermė; motoriniai gebėjimai – pusiausvyra, koordinacija, vikrumas, galingumas, reakcijos spartumas.
Kai kurios iš šių savybių yra genetiškai determinuotos, o kitas galima keisti sportinių treniruočių metu. Taigi joms būdingas prisitaikymas, keitimasis, lavinimas ir tobulinimas siekiant sporto aukštumų.
Išvada
Plaukimas – vienintelė fizinės veiklos forma, tuo pat metu gebanti stiprinti ir atpalaiduoti organizmą.
Pabaigai
Pasirinkite geriausius dalykus, o įprotis juos atlikti taps malonumu…
Būkite sveiki!
Straipsnio autorius Andrius Kaveckas yra Biomedicinos mokslų magistras, visuomenės sveikatos ugdytojas.
2012.03.03