Praėjusią savaitę Seimas nepritarė Žimanto Pacevičiaus pareikštam prašymui atleisti jį iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų.
Parlamentarai suabejojo, ar jis pats apsisprendė nebekandidatuoti į STT vadovus antrai kadencijai. Už pritarimą jo atleidimui balsavo 38 Seimo nariai, prieš – 27 ir 18 parlamentarų susilaikė, be to, rasti 4 negaliojantys biuleteniai.
Ž. Pacevičiaus atleidimui nepritarta, nes balsavusių „prieš“ ir susilaikiusių skaičius viršijo balsavusių „už“ skaičių. Pats Ž. Pacevičius tokį sprendimą pavadino absurdu. Kaip jis sakė, norint skirti STT direktorių, reikia asmens sutikimo eiti pareigas, o jis tokio noro nepareiškė.
Paklaustas, kaip elgtųsi, jei Prezidentė vis tik bandytų įtikinti jį eiti pareigas antrą kadenciją, STT direktorius sakė nesutiksiąs. Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė sakė, kad dekretas dėl Ž. Pacevičiaus atleidimo iš STT direktoriaus pareigų bus teikiamas antrą kartą.
Ž. Pacevičius prezidento dekretu buvo paskirtas penkerių metų kadencijai, kuri baigiasi 2012 metų spalio 17 d. Jam pačiam išreiškus norą baigti tarnybą, Prezidentei sutikus, buvo pateiktas šis dekretas – Seimui pritarus dėl jo atleidimo, vadovaujantis STT įstatymu, Ž. Pacevičius būtų atleistas pasibaigus kadencijai.
Seimo nariai suabejojo paties pareigūno noru išeiti iš tarnybos. „Mes žinome tuos savo noru išėjimus. Reiškia, jau jaučia, kad kažkur valdžia nepalaiko. Ar Prezidentūra pasiaiškino, gal yra sukurta tokia teisinė bazė, kuri palanki klanui, kad tos specialiosios tarnybos gali muštis galva į sieną – pagriebei, o teisinė bazė tokia, kad turi paleisti tą, kuris įtartinas ir realiai įtartinas. Koks garbingas žmogus gali dirbti tokioje tarnyboje? Ar čia tas variantas, ar Ž. Pacevičius pabūgo dirbti antroje kadencijoje, kadangi Prezidentūra vis nori naujų ir naujų, kurie nieko nesusigaudo?“ – piktinosi „tvarkietis“ Julius Veselka.
Abejonę dėl atleidimo savanoriškumo išsakė ir kiti Seimo nariai.
Po to, kai Seimas prieš jo paties valią Ž. Pacevičių paliko STT vadovo poste, Seimo pirmininkė Irena Degutienė ketina imtis priemonių apsisaugoti nuo tokių akibrokštų. Ji siūlo nustatyti, kad slaptas balsavimas atleidžiant valstybės institucijų vadovus vyktų tik tuomet, kai keliamas nepasitikėjimo jais klausimas.
Taigi, ir vėl bus taisomas „blogas“ įstatymas, galiojęs jau daugybę metų.
Nuotraukoje: Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) herbas.
2012.10.02