Tik du viešai įvardinti kandidatai į ministrus turi turto už daugiau kaip milijoną litų.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, turtingiausias pretendentas į ministrus – Sveikatos apsaugos ministerijai vadovauti siūlomas Vytenis Povilas Andriukaitis.
Jis deklaravo turįs turto už daugiau kaip 1,71 mln. Lt.
Tiesa, nemaža dalis šio turto – skolintos lėšos. Jis yra gavęs 542,53 tūkst. Lt paskolų.
Beje, V. P. Andriukaitis ne tik skolinasi, bet ir skolina – jis deklaravo suteikęs paskolų už 515,89 tūkst. Lt. V. P. Andriukaitis nurodo, kad dar 2006 metais iš pernai nacionalizuoto banko „Snoras“ paėmė 750 tūkst. Lt paskolą.
Antras pagal turtingumą – „Tvarkos ir teisingumo“ partijos kandidatas į vidaus reikalų ministrus R. Žemaitaitis. Jis deklaravo turįs turto už daugiau kaip 1,47 mln. Lt. Tačiau didžioji dalis šios sumos – 622,57 tūkst. Lt – skolintos lėšos.
Darbo partijos kandidatė į socialinės apsaugos ir darbo ministro postą Loreta Graužinienė deklaravo turto už 157,52 tūkst. Lt, socdemų pretendentas į finansų ministrus Rimantas Šadžius – už 162,18 tūkst. Lt. Juos nežymiai lenkia „darbiečių“ pretendentė vadovauti Švietimo ir mokslo ministerijai Virginija Baltraitienė, deklaravusi turto už 176,29 tūkst. Lt.
Jau ketvirtą kadenciją iš eilės į Seimą išrinktas pretendentas į teisingumo ministrus Julius Sabatauskas per ankstesnes tris kadencijas nepralobo – jo turto vertė siekia vos 66,38 tūkst. Lt.
Mažiausiai gyventojų pajamų mokesčio (GPM) valstybei sumokėjo kitas pretendentas į teisingumo ministrus – Juozas Bernatonis, deklaravęs ir mažiausias pajamas. O kukliausiu sumokėto GPM ir gautų pajamų santykiu gali pasigirti socialdemokratų kandidatas į finansų ministrus didžiausias pajamas deklaravęs R. Šadžius – politikas nurodo per 2011 metus gavęs 125,35 tūkst. Lt pajamų ir sumokėjęs 15,4 tūkst. Lt GPM. Pajamų mokesčio dalis R. Šadžiaus metinėse pajamose – apie 12,29 proc.
Daugumos pretendentų į ministrus metinės pajamos panašios ir svyruoja tarp maždaug 90–110 tūkst. Lt. To priežastis paprasta – dauguma į ministrus pretenduojančių politikų dirbo ankstesnės kadencijos Seime ir kitų su darbo santykiais susijusių pajamų, išskyrus Seimo nario algą, gauti negalėjo.
Daugelis kandidatų į ministrus turi nuosavą verslą ar verslau jančius giminaičius.
Slaptai.lt nuotr.
Laikraštis „XXI amžius”
2012.12.04