Anykščių sakralinio meno centre – susitikimas su slaptųjų tarnybų temomis besidominčiais žurnalistais


Lietingą birželio 19-osios vakarą Anykščių sakralinio meno centre (vadovė Rita Babelienė) įvyko įsimintinas vakaras. Koncertavo tarptautinių konkursų laureatai Dainius ir Aidas Puodžiukai (smuikas ir fortepijonas) bei violončelininkė Rūta Tamulytė. Po trio pasirodymo moderatoriai Tautvydas Kontrimavičius ir Gintaras Vaičiūnas kalbino į svečius atvykusius visuomenės aktualijų portalo Slaptai.lt bei laikraščio “XXI amžius” žurnalistus Vytautą ir Gintarą Visockus. Žurnalistai papasakojo, kodėl buvo sukurtas internetinis portalas Slaptai.lt, kodėl nuspręsta parašyti didelio susidomėjimo sulaukusią knygą “Žvalgybų intrigos Lietuvoje 1994 – 2006”, kodėl krikščioniškosios minties, kultūros ir visuomenės laikraštis “XXI amžius” ėmė leisti specializuotą priedą “Slaptieji takai”.

Susitikimas užtruko daugiau nei dvi valandas. Anykštėnai svečiams pateikė pačių įvairiausių klausimų. Tarp tų, kurie teiravosi žurnalistų, buvo ir Anykščių garbės piliečiai rašytojai Milda ir Vygandas Račkaičiai, Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius. Susirinkusiuosius labiausiai domino, ar nepavojinga rašyti slaptųjų tarnybų temomis, nors Lietuva, kaip bežiūrėsi, yra demokratinė valstybė. Žurnalistas G.Visockas neslėpė, kad jo daugiau nei dvidešimt metų trunkančioje žurnalistinėje veikloje būta keisčiausių netikėtumų. Atgimimo pradžioje G.Visockas nė neįsivaizdavo, kad jam kada nors teks ragauti emigranto duonos. Ir vis dėlto po daugiau nei šešerius metus leisto specializuoto priedo apie Lietuvos kariuomenės šiokiadienius jis buvo priverstas išvažiuoti į Didžiosios Britanijos Northamptono grafystę dirbti šiltnamiuose, nes “Lietuvoje ilgokai negalėjo gauti darbo”. Pasirodo, negeroves į viešumą keliančio žurnalisto Lietuvoje niekam nereikia. Nei valstybinėms institucijoms, nei laikraščiams, kurie “dažnysyk tetrokšta kuo solidesnių valdžios dotacijų”.

an_11

Pasak žurnalisto G.Visocko, po priverstinės išvykos į Didžiąją Britaniją buvo dar viena ne itin linksma kelionė – į Daniją. Ten irgi teko paplušėti juodadarbiu – naktiniu paštininku pačioje Kopenhagoje. O Kopenhaga – tai miestas, kur naktimis dažniausiai pliaupia lietus. Tad paštininko darbas nėra džiaugsmingas vien dėl tų nuolat kamavusių liūčių. Tačiau svečias iš Vilniaus tvirtino anaiptol nesigailintis “nei dėl to, jog kadaise atsisakė pataikauti korumpuotiems, nesąžiningiems generolams ir pulkininkams, nei dėl to, kad savo kailiu patyrė, kokia rupi ir neskani emigranto duona”. Būtent naktimis po Kopenhagos priemiesčius išvežiojant tūkstančius daniškų laikraščių žurnalistui kilo mintis, jog pati geriausia išeitis – įkurti nuosavą leidinį ir konkrečiu pavyzdžiu įrodyti, jog “įmanoma pragyventi ir iš sąžiningos žurnalistikos”. Portalo Slaptai.lt vadovas G.Visockas pabrėžė, jog drauge su “XXI amžiumi” svajoja ženkliai praplėsti šiuo metu leidžiamą nedideliės apimties priedą “Slaptieji takai”. Ar pavyks? Nežinia. Viskas priklauso nuo lėšų. Tiksliau tariant, nuo skaitytojų susidomėjimo. Bus daug prenumeratorių, daug skaitytojų, bus galima leisti ir storesnius “Slaptuosius takus”. 

an_22

Žurnalistas G.Visockas apgailestavo, jog Lietuvoje vis dar egzistuoja sovietiniais laikais paplitusi nuomonė, esą leidiniai finansuojami iš valstybinio biudžeto, taigi jie negali patirti jokių finansinių suvaržymų. Anaiptol. Pakilus mokesčiams, tenka kovoti dėl kiekvieno skaitytojo, prenumeratoriaus. Bėda ir tai, jog kai kurios valstybei svarbios, aktualios temos nėra populiarios, kaip, pavyzdžiui, kriminalinė kronika. Todėl būtent valstybiškai svarbias temas analizuojantys leidiniai nepajėgia surinkti  gausaus skaitytojų būrio, kokį turi vadinamieji bulvariniai leidiniai, nevengiantys nei nuogybių, nei nešvankybių.

an_33

Slaptųjų tarnybų veikla besidominčių žurnalistų buvo teiraujamasi apie paskutiniųjų metų skandalus. Omenyje turėtas buvusio Viktoro Uspaskicho apsaugininko Šarūno Paberaliaus pabėgimas į Ameriką, čečėnų Hadižat ir Maliko Gatajevų įkalinimas, keistas Eglės Kusaitės apkaltinimas terorizmu. Dabar štai prisidėjęs ir daug abejonių keliantis Medininkų žudynių tyrimas, ypač buvusiam OMON milicininkui Konstantinui Michailovui – Nikulinui pateikiami kaltinimai. Žurnalistas G.Visockas prisipažino, jog narpliojant tokias temas labai lengva apsirikti. Juk žurnalistas – ne slaptųjų tarnybų karininkas ar analitikas. Jam neprieinama visa informacija. Jis dažnai neturi galimybės patikrinti, ar peršama versija paremta ne klastotėmis. Ne paslaptis, kad Lietuvoje teisminėmis priemonėmis dažnusyk persekiojami visai ne tie asmenys, kuriuos Temidė iš tiesų turėtų gaudyti.

an_44

Moderatorius G.Vaičiūnas pridūrė, jog žurnalistas G.Visockas kadaise intensyviai domėjosi mūsų miško brolių kovomis su sovietine okupacine kariuomene, tremtinių, politinių kalinių temomis. Moderatoriaus teigimu, Slaptai.lt ir “XXI amžiaus” žurnalistas “partizanų temomis intensyviai rašė apie dešimt metų specializuotame puslapyje “Atmintis”, tad jo sąskaitoje – ne tik dešimtys publikacijų slaptųjų tarnybų temomis, bet ir šimtai pasakojimų apie skaudžius partizanų likimus.

an_55

Moderatorius T.Kontrimavičius pastebėjo, jog domėtis rimtomis temomis G.Visocką  paskatino greičiausiai tėvas Vytautas Visockas, kuris dar sovietmečiu, dirbdamas leidykloje “Mintis”, sugebėjo išleisti daug Lietuvai svarbių knygų. V.Visockas yra parašęs ir išleidęs turistinių, kraštotyros leidinių, nemažai jų – iliustravęs. Taip pat sudaręs albumą „Baltijos kelias“, „Vinco Kudirkos 1999 metų kalendorių“, išvertęs grožinės, mokslinės literatūros (A. K. Doilio, J. Dolmatovskio, E. Fukso, A. H. Kirkoro, V. Suvorovo ir kt. autorių) knygų.

an_66

Susitikimo organizatoriai pabrėžė, kad į vakaronę norėjo pasikviesti būtent tuos žurnalistus, kurie nebijo, nevengia kritiškai žvelgti į šiandieninę Lietuvą. Mat šiuo metu televizijos ekranuose, laikraščių puslapiuose gausu užsakomųjų rašinių, pateikiančių iškreiptą vaizdą, taip pat “gausu bedančių, sušukuotų reportažų ir rašinių, kai akivaizdžiai laviruojama, kai akivaizdžiai nenorima sakyti tiesos”.

an_77

Svečių iš Vilniaus teirautasi ir apie artimiausius darbus. Žurnalistas G.Visockas neatmetė galimybės, jog šį rudenį pasirodys dar viena knyga, analizuojanti slaptųjų tarnybų veiklą. Tai irgi būtų bendras Slaptai.lt ir “XXI amžiaus” projektas.

Vytauto Visocko nuotraukose: akimirkos iš susitikimo Anykščių sakralinio meno centre.

2010.07.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.